چین و امضای بزر گ ترین توافق تجارت آزاد؛ تحولی در جنگ تجاری

به گزارش مجله یگانه، دیروز، یکشنبه عظیم ترین توافق تجاری دنیا بین چندین کشور آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه به امضا رسید، توافقی که می تواند به اقتصاد های زیادی که از کرونا آسیب دیده اند یاری کند. این رویداد عظیم تجاری در شرایطی رخ می دهد که هنوز معلوم نیست موضع دولت آینده ایالات متحده نسبت به تجارت دنیای چیست. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از بلومبرگ، کشور های منطقه آسیا-اقیانوسیه که شامل چین، ژاپن و کره جنوبی می شوند یکشنبه عظیم ترین توافق تجاری منطقه ای دنیا را به امضا رساندند. این توافق تقریبا یک سوم جمعیت و فراوری ناخالص داخلی دنیا را دربرمی گیرد.

چین و امضای بزر گ ترین توافق تجارت آزاد؛ تحولی در جنگ تجاری

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

مسوولان رده بالای 15 کشور شامل استرالیا، نیوزیلند و 10 عضو آسه آن (ASEAN)، توافق تجارت مالی جامع منطقه ای (RCEP) را که تدوین آن تقریبا یک دهه به طول انجامید، در آخرین روز سی و هفتمین نشست انجمن آسه آن که به صورت مجازی به میزبانی ویتنام برگذار می شد، به امضا رساندند.

گوئن سوان فو، نخست وزیر ویتنام، پیش از مراسم امضای توافق گفت: تکمیل مذاکرات پیامی قدرتمند برای تثبیت نقش آسه آن در حمایت از نظام تجارت چندجانبه به حساب می آید. این توافق به توسعه زنجیره های تامینی که به خاطر همه گیری کووید-19 مختل شده بودند و بهبود مالی یاری می نماید.

چان، چون سینگ، وزیر صنعت و تجارت سنگاپور پس از امضای این قرارداد به خبرنگاران گفت که برای اجرای این توافق، دست کم 6 عضو آسه آن علاوه بر 3 شریک غیر عضو باید آن را به تصویب برسانند: سنگاپور برنامه دارد طی چند ماه آینده این توافق را تایید کند.

حامیان این معاهده تجاری که 2/ 2 میلیارد نفر و مجموع فراوری ناخالص داخلی 2/ 26 تریلیون دلاری را شامل می شود، اعتقاد دارند این توافق با کاهش تعرفه ها و مستحکم کردن زنجیره تامین به وسیله تدوین قواعد مشترک مبدأ و وضع قواعد جدید تجارت الکترونیک، می تواند اقتصاد هایی را تقویت کند که به دلیل همه گیری کرونا تضعیف شده اند.

با توجه به بیانیه وزارت صنعت و تجارت سنگاپور در روز یکشنبه، مزایای این توافق شامل حذف تعرفه دست کم 92 درصد از کالا های تجارت شده بین کشور های عضو، شرایط بهتر برای رسیدگی به راه چاره های غیرتعرفه ای، تقویت حیطه هایی، چون محافظت از اطلاعات آنلاین شخصی و مصرف نماینده، شفافیت و تجارت غیربوروکراتیک می شود. این توافق دارای رویه های گمرکی ساده تر است و در قالب آن حداقل 65 درصد از بخش های خدماتی کاملا باز است و در آن ها حد سهامداری خارجی افزایش یافته است.

چالش بایدن

با ورود جو بایدن به کاخ سفید، چالشی در این زمینه پیش روی او خواهد بود. هنوز تعیین نیست که تیم بایدن چه رویکردی نسبت به توافق های تجاری اتخاذ می نمایند و آیا آمریکا به پیمان تجاری اقیانوس آرام (TPP) باز می شود یا خیر. دولت اوباما یکی از امضانمایندگان توافق TPP بود، اما ترامپ در ابتدای ریاست جمهوری خود گفت از آن خارج می شود و در نهایت هم این کار را انجام داد.

به گزارش نیویورک تایمز، پیمان تجاری اقیانوس آرام هم مورد اعتراض جمهوری خواستار بود و هم دموکرات ها؛ زیرا کسب وکار های آمریکایی را در معرض رقابت خارجی قرار می داد. این پیمان هنوز هم بسیار بحث برانگیز بوده و بایدن اعلام ننموده است که آیا به این توافق بازمی شود یا خیر، اما به عقیده تحلیلگران این مساله احتمالا اولویت بالایی نخواهد داشت. بایدن گفته است که برای مذاکره هر نوع توافق تجاری جدیدی منتظر خواهد ماند. او میخواهد انرژی خود را روی همه گیری کرونا، بهبود مالی و سرمایه گذاری در بخش فراوری و فناوری آمریکا متمرکز کند.

اما به نظر بعضی متخصصان تجارت، امضای توافق RCEP نشان می دهد که باقی جهان دیگر منتظر ایالات متحده نمی ماند. اتحادیه اروپا هم مذاکرات تجاری را با سرعتی بسیار زیاد پیگیری می نماید. با امضای توافق های جدید توسط کشور های دیگر، صادرنمایندگان آمریکایی ممکن است فرصت را از دست بدهند. جنیفر هیلمن، یکی از همکاران ارشد شورای روابط بین الملل در زمینه تجارت و اقتصاد سیاسی جهانی، در این زمینه می گوید: در حالی که ایالات متحده فعلا روی مسائل داخلی تمرکز نموده است که شامل احتیاج به مبارزه با همه گیری کرونا و بازسازی اقتصاد و زیرساخت می شود، باقی جهان منتظر نخواهد ماند تا آمریکا اول خانه خود را مرتب کند. فکر می کنم قطعا اقداماتی در پاسخ به کار هایی که چین انجام می دهد، وجود خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 831

به "چین و امضای بزر گ ترین توافق تجارت آزاد؛ تحولی در جنگ تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین و امضای بزر گ ترین توافق تجارت آزاد؛ تحولی در جنگ تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید