کاهش سن استعمال دخانیات در کشور ، کارخانه های سیگار ژاپنی ها در مناطق آزاد ایران

به گزارش مجله یگانه، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به گسترش مصرف دخانیات در کشور و کاهش سن استعمال آن، گفت: در حالی که در 8 الی 10 سال اخیر صنایع کشور تا 50 درصد تعطیل شدند یا با یک سوم قدرت کار می کنند اما واحدهای تولیدی محصولات دخانی در این مدت از 7 واحد به 21 واحد رسیده است.

کاهش سن استعمال دخانیات در کشور ، کارخانه های سیگار ژاپنی ها در مناطق آزاد ایران

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا مسجدی با اشاره به کاهش سن استعمال دخانیات در کشور، گفت: متاسفانه سن استعمال دخانیات در کشور به 12 سال رسیده است و نزدیک 20 تا 22 درصد مردان سیگاری بوده و کمتر از 3 درصد خانم ها سیگاری هستند.

وی افزود: اما اگر به دانش آموزان و دانشجویان دختر برسیم ارقام نشان می دهد تا 35 درصد دختران تجربه مصرف قلیان دارند. اگر از این تعداد 5 درصد به دام دخانیات بیفتند ارقام وحشتناک خواهد شد.

وی با تاکید براینکه مضرات مصرف قلیان بسیار بیشتر از سیگار است، اظهار کرد: چطور می شود کشورهایی مثل فنلاند و نیوزیلند اعلام می کنند تا سال 2030 دیگر سیگاری نخواهیم داشت و ما نمی توانیم؟ این موضوع نشان می دهد برنامه جامع کنترل مصرف وجود دارد و عرضه، کشاورزی و صنعت دخانیات قانون مند است.

وی افزود: حدود 8 تا 10 میلیون نفر در کشور مصرف کننده سیگار هستند و شرکت دخانیات بیان نمود چرخش مالی دخانیات 40 هزار میلیارد تومان است و نه 11 هزار میلیارد تومان و این رقم بسیار کلان است. علاوه بر بیماری هایی که متعاقب مصرف دخانیات افراد را درگیر می کند سایر هزینه هایی که مصرف دخانیات به خانواده ها و جامعه وارد می کند بالای 140 هزار میلیارد تومان است.

مسجدی تاکید کرد: در حالی که در 8 الی 10 سال اخیر صنایع کشور تا 50 درصد تعطیل شدند یا با یک سوم قدرت کار می کنند اما واحدهای تولیدی محصولات دخانی در این مدت از 7 واحد به 21 واحد رسیده است.

وی همچنین گفت: تنها کالایی که پس از انقلاب تا به امروز تحریم نشده است، دخانیات است. همین حالا برای تهیه داروها و واکسن مرتبط با کرونا مشکل داریم اما در رابطه با دخانیات هرگز چنین نبوده است. دو سال قبل بیان نمود خارجی ها حدود 380 میلیون یورو در ایران سرمایه گذاری کردند و مسرور بودند اما 70 درصد این رقم در حوزه دخانیات بوده است؛ یعنی ژاپنی ها به جای اینکه در ایران کارخانه تویوتا راه اندازی کنند در مناطق آزاد انزلی و قشم کارخانه سیگار می زنند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1205

به "کاهش سن استعمال دخانیات در کشور ، کارخانه های سیگار ژاپنی ها در مناطق آزاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سن استعمال دخانیات در کشور ، کارخانه های سیگار ژاپنی ها در مناطق آزاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید