حدس درباره گزینه های احتمالی کابینه بایدن

به گزارش مجله یگانه، ایسنا نوشت: با روشن شدن شرایط انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نشریه پولیتیکو از لیست بلند بالایی از رقبای بالقوه برای کابینه جو بایدن رونمایی کرد.

حدس درباره گزینه های احتمالی کابینه بایدن

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روز شنبه جو بایدن دموکرات خود را پیروز انتخابات سوم نوامبر مقابل دونالد ترامپ اظهار داشت. براساس گزارش رسانه های خبری، آرای الکترال نوادا و پنسیلوانیا هم به بایدن اختصاص یافت تا او به حداقل 270 رای لازم برای ریاست جمهوری دست یابد. تکلیف شمارش آرا در آلاسکا و جورجیا همچنان نامشخص است.

در گرما گرم این رقابت انتخاباتی آنچه در گزارش های برخی رسانه های آمریکایی دیده می شد، این بود که از هم اکنون رقابت در حزب دموکرات و حلقه نزدیکان جو بایدن برای تصاحب مقام های مهم در دولت احتاقتصادی او آغاز شده است.

این معاون پیشین باراک اوباما که به زودی قدرت را در کاخ سفید به دست می گیرد برای انتخاب وزیر خارجه دولت احتاقتصادی خود علاوه بر سابقه گزینه های مورد نظرش احتمالا معیارهایی دیگری همچون بخت نامزد سمت وزارت خارجه برای کسب رای اعتماد مجلس سنا، جلب نظر جناح های مختلف حزب دموکرات از جمله جناح پیشرو و عمل به وعده معرفی کابینه ای متفاوت با حضور زنان و اقلیت های نژادی را در نظر خواهد داشت.

لیست بالقوه از کارکنان کاخ سفید که پولیتیکو منتشر کرده است، متشکل از چهره های آفریقایی آمریکایی ، آسیایی آمریکایی و آمریکایی های لاتین تبار و همچنین بومی های آمریکاست. این فهرست همچنین شامل سیاستمداران مسن و جوان است.

وزارت خارجه

فهرست دولت بالقوه بایدن شامل خانم سوزان رایس مشاور امنیت ملی سابق باراک اوباما، آنتونی بن معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا، سناتورها کریس کونز و کریس مورفی و ویلیام برنز معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا و سفیر سابق واشنگتن در مسکو برای پست وزارت امور خارجه می شود.

کریس کونز؛ یار نزدیک بایدن و مدافع عملکرد فراجناحی

گروهی از هواداران کریس کونز از هم اکنون سندی پنج صفحه ای در تشریح دلایل لزوم انتخاب او به عنوان وزیر خارجه دولت جو بایدن تهیه کرده اند. کریس کونز مانند جو بایدن در عرصه سیاست ایالت دلاور در شمال شرقی آمریکا فعالیت کرده است. او اکنون یکی از دو نماینده این ایالت در مجلس سنای ایالات متحده است. کرسی کریس کونز در مجلس سنا زمانی در اختیار جو بایدن بود.

او اخیرا بدون رد تمایلش برای فعالیت در عرصه سیاست خارجی گفته بود: جو بایدن و من دیدگاه های بسیار مشابه و خیلی همسو با یکدیگر داریم.

کریس کونز مانند جو بایدن از عملکرد فراجناحی و همکاری با جمهوری خواهان دفاع می کند. امری که احتمالا تائید صلاحیت او به عنوان وزیر خارجه در مجلس سنا را تسهیل خواهد کرد. کریس کونز اخیرا در یکی از اظهارنظرهای خود گفته بود: متحدان و رقبا باید بدانند که دولت آمریکا با یک صدا سخن می گوید و سیاست هایش [در عرصه بین الملل] با تغییر جهت باد در سیاست داخلی به طرز چشمگیری فرق نخواهد کرد.

کریس مورفی؛ گزینه دموکرات های پیشرو

کریس مورفی، سناتور ایالت کنتیکت نیز یکی از گزینه های احتاقتصادی برای سمت وزارت خارجه دولت احتاقتصادی دموکرات هاست. جناح پیشروی حزب دموکرات تلاش می کند تا کریس مورفی یکی از چهره های حاضر در کابینه جو بایدن باشد.

این سناتور 47 ساله یکی از اعضای فعال کمیته روابط خارجی مجلس سنا است. کریس مورفی از منتقدان جدی همکاری واشنگتن با عربستان در جنگ یمن است. وی یکی از معماران طرح وضع محدودیت برای فروش تسلیحات نظامی به عربستان بود.

او در عرصه سیاست داخلی آمریکا نیز یکی از چهره های سرشناسی است که از اعمال محدودیت برای استفاده از سلاح گرم دفاع می کند. انتظار می رود که کریس مورفی در عرصه سیاست خارجی از موضع گیری های اعضای جناح پیشروی حزب دموکرات مانند کاهش هزینه نظامی، تاکید بیشتر بر دیپلماسی و توجه بیشتر به اقتصاد در سیاست خارجی حمایت کند.

سوزان رایس؛ دیپلمات باتجربه زیر سایه انتقادها

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا یکی از گزینه های جو بایدن برای همراهی او در کارزار انتخاباتی به عنوان معاونش بود. این باور در میان نزدیکان جو بایدن وجود دارد که سوزان رایس به عنوان یکی از مقامات ارشد در دولت احتاقتصادی او حضور خواهد داشت.

جو بایدن در صورت پیروزی در انتخابات احتمالا در ابتدای دوره ریاست جمهوری خود درگیر مسائل داخلی از جمله شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی خواهد بود. امری که احتمالا باعث خواهد شد او به دنبال گزینه ای باتجربه برای مقام وزارت خارجه باشد و سوزان رایس می تواند چنین گزینه ای باشد. او سابقه فعالیت به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل و مشاور امنیت ملی آمریکا را در کارنامه دارد.

سوزان رایس هر چند در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با جو بایدن در برخی از موضوعات از جمله سیاست آمریکا در قبال مصر و لیبی اختلاف نظر داشت اما رابطه خوبی با نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری دارد. او یکی از معدود زنان و سیاه پوستانی است که نامش به عنوان گزینه احتاقتصادی وزیر خارجه در دولت احتاقتصادی جو بایدن مطرح شده است. با این حال تائید صلاحیت سوزان رایس در مجلس سنا ممکن است به دلیل انتقاداتی که از او بر سر حمله سال 2012 در بنغازی مطرح می شود، سخت باشد.

آنتونی بن؛ گزینه وزیر خارجه یا مشاور امنیت ملی

آنتونی بن در دولت باراک اوباما سمت های مهمی را تجربه کرد. او در ابتدا مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهوری یعنی جو بایدن بود. پس از آن به عنوان معاون سوزان رایس در مقام معاونت مشاور امنیت ملی ایالات متحده مشغول به کار شد. او در نهایت در دو سال پایانی دولت باراک اوباما معاون جان کری در وزارت خارجه آمریکا بود.

آنتونی بن، 58 ساله هم اکنون یکی از اعضای ارشد کارزار انتخاباتی جو بایدن است. او سابقه فعالیت در دولت های بیل کلینتون و باراک اوباما را دارد. هر چند از او به عنوان یکی از گزینه های وزارت خارجه یاد شده است اما انتظار می رود که جو بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال فعالیت آنتونی بن در مقام مشاور امنیت ملی در کاخ سفید باشد.

دیگر گزینه های احتاقتصادی جو بایدن برای مقام وزارت خارجه چه کسانی هستند؟

سامانتا پاور، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، تام دانیلون، مشاور امنیت ملی سابق و وندی شرمن، ویلیام برنز و نیکولاس برنز، معاونان پیشین وزارت خارجه آمریکا از جمله دیگر گزینه های احتاقتصادی برای حضور در کابینه احتاقتصادی جو بایدن در مقام وزیر خارجه هستند. در این میان وندی شرمن به دلیل نقشی که در مذاکرات هسته ای با ایران داشت، چهره ای شناخته شده تر است.

پنتاگون

لیست نشریه پولیتیکو همچنین شامل نام خانم میشل فلورنوی معاون سابق وزیر دفاع و سناتورها خانم تمی داکورث و جک رید برای پست وزارت دفاع آمریکا می شود.

وزارت خزانه داری

نشریه پولیتیکو همچنین از خانم سارا راسکین معاون سابق وزارت خزانه داری آمریکا، خانم لایل براینارد عضو هیات بانک مرکزی آمریکا، سناتور الیزابت وارن، راجر فرگوسن عضو سابق هیات بانک مرکزی آمریکا، خانم ملودی هابسون مدیر اجرایی یک شرکت سرمایه گذاری و رافائل بوستیک مدیر بانک مرکزی آمریکا در شعبه آتلانتا به عنوان گزینه های احتاقتصادی وزارت خزانه داری آمریکا نام برده است.

وزارت امنیت داخلی

این نشریه همچنین برای وزیر امنیت داخلی جو بایدن، از الخاندرو مایورکاس معاون پیشین وزیر امنیت داخلی یا هاویر بیسرا دادستان کل کالیفرنیا به عنوان رقبای احتاقتصادی نام برده است.

دادستان کل

نام هاویر بیسرا همچنین ممکن است در میان رقبای پست دادستان کل در کنار خانم سالی ییتس معاون سابق دادستان کل، تام پرز معاون سابق وزیر کار و سناتور داگ جونز دیده شود.

سفیر در سازمان ملل یا وزارت کهنه سربازان

در میان انتخاب های احتاقتصادی دولت بایدن، پیت بوتجج شهردار سابق و نامزد سابق دموکرات برای انتخابات 2020 انتظار می رود یک پست ملی را بر عهده بگیرد و پست سفیر آمریکا در سازمان ملل یکی از پست های احتاقتصادی است. البته به نظر می رسد در حال حاضر محتمل ترین پست برای این رقیب سابق بایدن، وزارت امور کهنه سربازان باشد.

بایدن و معاون او، کامالا هریس شنبه پس از کسب آرای الکترال نوادا و پنسیلوانیا و رسیدن به حداقل 270 رای الکترال اعلام پیروزی کردند. در حالی که دونالد ترامپ هنوز به شکست اذعان ندارد، انتظار می رود از دوشنبه شکایت های دیگری در دادگاه ها در اعتراض به آنچه تقلب های انتخاباتی می خواند، به جریان بیفتد.

شبکه خبری فاکس نیوز هم به نقل از منابع گزارش داد، ترامپ در صورتی حاضر به پذیرش پیروزی رقیب دموکراتش است که تمام چالش های حقوقی تیم او به جایی نرسند. به گفته این منابع، ترامپ در صورتی که در جهت حقوقی شکست خورده و راهی برای روی کار آمدن دوباره نیابد، با روی خوش تصدیق خواهد کرد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 816

به "حدس درباره گزینه های احتمالی کابینه بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدس درباره گزینه های احتمالی کابینه بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید