4 بورس باز پیروز جهان چگونه معامله می کردند؟

به گزارش مجله یگانه، به گزارش خبرنگاران، محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه در مورد بورس بازان پیروز در دنیا بیان نمود: از جمله بورس بازان پیروز در دنیا می توان به، بنجامین گراهام، فیلیپ فیشر، ویلیام اونیل، پیتر لینچ اشاره نمود.

4 بورس باز پیروز جهان چگونه معامله می کردند؟

وی در ادامه در مورد بنجامین گراهام مطرح نمود: بنجامین گراهام در سال 1984 در انگلستان به دنیا آمد و او یکی از معروف ترین فعالان بورس در دهه 60 میلادی بود که علاوه بر نظریه پردازی، با خریدهای خود توانست به عنوان یک بروکر پیروز نام خود را در تاریخ بورس نیویورک ثبت کند.

بورس بازی که از محل کارش اخراج شد

خبری زاد در ادامه بیان نمود: گرایش او به بازار بورس از 20 سالگی، هنگامی که در یکی از کارگزاری های وال استریت مشغول به کار بود نمایان شد. او در بسیاری از موارد پنهانی به مشتریان کارگزاری مشاوره می داد و همین باعث حسادت دیگر همکاران او شد و در نهایت از آنجا اخراج شد. ولی گراهام که به سرمایه گذاری های خود بسیار مطمئن بود با سرمایه اندک به خرید سهام در بورس نیویورک ادامه داد و پس از مدت کوتاهی توانست میلیون ها دلار از این راه کسب و نام خود را به عنوان یکی از معامله گران مطرح وال استریت مطرح کند.

وی اضافه کرد: او به عنوان یکی از امید دهندگان مالی به آمریکایی ها در دوران پس از رکود جنگ جهانی دوم نام برده می گردد. هواداران او از روش هایی پیروی می نمایند که به نام نظریه گراهام معروف است. در حال حاضر هم وارن بافت دومین ثروتمند برتر جهان از همین روش برای تحلیل سهام استفاده می نماید.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه به نکات مهمی که گراهام در فرایند سرمایه گذاری در بازار بورس به کار می برد، اشاره نمود: هیچ کس از آینده بازار آگاه نیست، پس ما به دنبال پیش بینی آینده نیستیم، ما براساس رفتار کنونی بازار عمل می کنیم،

وی در ادامه در مورد انواع ارزش های شرکت ها اظهار کرد: هر شرکت دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است، ارزش دفتری حاصل تقسیم دارایی ها بر تعداد سهام و ارزش بازار نیز حاصل ضرب قیمت هر سهم در تعداد سهام است. اگر ارزش بازار شرکتی کمتر از ارزش دفتری آن باشد پس قیمت آن سهم پایین بوده و برای خرید مناسب است.

خبری زاد اضافه کرد: فاصله ارزش دفتری با ارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هر چقدر بیشتر باشد یعنی سرمایه گذار کمتر از نوسانات غیرمنطقی و بی دلیل بازار ضربه خواهد خورد.

وی در ادامه به همین دلیل بیان نمود: گراهام مطرح نمود، سهامی مناسب سرمایه گذاری است که از نسبت قیمت به ارزش بازار نزدیک به 1 و همچنین از P/E پایین برخوردار هستند.

فیشر چگونه از بازار سرمایه سود کرد؟

این کارشناس بازار سرمایه در مورد بورس باز عظیم دیگر فیلیپ فیشر اظهار کرد: فیشر از نظریه پردازان عظیم سرمایه گذاری در بازار است که کتابی با عنوان سهام عادی و سود غیرعادی دارد. وارن بافت، وی را پس از گراهام یکی از عظیم ترین نظریه پردازان بازار سهام دانسته و خود شخصا در حضور وی تعلیم یافته است.

وی در ادامه گفت: تاکید اصلی فیشر بر انتخاب شرکت برتر است، از دید وی شرکت برتر یعنی شرکتی که فروش، حاشیه سود و گردش نقد بالا و هزینه پایین داشته باشد.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه به نکات مهمی که فیلیپ فیشر در فرایند سرمایه گذاری در بازار بورس به کار می برد، اشاره نمود: سهام شرکتی را بخرید که رشد آن در سال های آینده بیشتر از میانگین صنعت باشد و دیگر اینکه به دنبال مدیریت خوب باشید، مدیریت خوب سودهای آینده را فدای رشد پایدار و بلندمدت می نماید.

خبری زاد به دیگر نکات فیلیپ فیشر اشاره نمود: فروش شرکت عامل بسیار مهمی است، فروش هر شرکت و تحقیقات آن در زمینه مشتریان را آنالیز کنید و دیگر اینکه، حاشیه سود شرکت را حتما آنالیز کنید، فروشی که منجر به سود نگردد فایده نخواهد داشت.

وی در ادامه بیان نمود: از نظر فیشر، شرکت باید محصولاتی ارزان فراوری کند، حاشیه سود بالا در ترکیب با هزینه پایین نتیجه ای مشابه با حاشیه ایمنی گراهام می دهد و بهتر است با روش های مختلف درباره شرکت اطلاعات کسب نموده و در صورت لزوم با کارمندان، رقبا و سرمایه گذاران آن صحبت کنید.

وی اضافه کرد: از آنجا که یافتن شرکت های برتر کار سختی است، پس در هر زمان بهتر است، چند سهم خوب داشته باشید و وقت خود را با شرکت های دیگر تلف نکنید.

قیمت بهترین شاخص ارزیابی هر سهم در بورس

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با رویکرد یکی دیگر از بورس بازان به نام ویلیام اونیل اظهار کرد: نظریات اونیل کمی در تقابل با سایر سرمایه گذاران واقع شده است، برای مثال وی قیمت را بهترین شاخص ارزیابی هر سهم دانسته و اعتقاد دارد که هرگز نباید با بازار در افتاد.

وی در ادامه گفت: ایشان به جای تاکید بر ایجاد تنوع زیاد در سبد، به دنبال انتخاب سهام برتر است و به اعتقاد ایشان کسب سود سریع مهم ترین عامل است و برای همین باید سهام بازنده را سریعا از سبد خارج نموده و بر سهام برنده اضافه کرد.

خبری زاد در مورد اینکه معیار اونیل برای انتخاب سهام خوب چیست؟ توضیح داد: یکی اینکه، از ارزش گذاری سهام صرف نظر کنید، P/E معیار خوبی برای انتخاب سهام نیست و دیگر اینکه، به دنبال شرکت هایی که مدیریت شرکت سهام زیادی را در اختیار داشته و بدهی شرکت پایین است باشید.

وی در رابطه با معیارهای دیگر اونیل اظهار کرد: برخلاف نظر موجود، شرکت هایی باید خریداری شوند که به قیمت حداکثر جدیدی دست یافته اند و قیمت شرکتی که به حداقل جدیدی رسیده، باز هم پایین خواهد رفت و از نظر ویلیام مانند، یک خرده فروش سبد خود را مدیریت کنید، سهام کم سود را فروخته و بر سهام پر سود بیفزایید.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: از نظر اونیل باید راهبرد سرمایه گذاری خود را اتوماتیک کنید و قیمت توقف زیان معین نموده و هرگز سهام را در قیمت پایین تر از آن نگه ندارید و به جای سبدی از سهام متوسط به دنبال چند سهام برتر باشید.

کارشناس بازار سرمایه به یکی دیگر از بورس بازها با نام پیتر لینچ اشاره نمود و گفت: پیتر لینچ مدیریت یکی از عظیم ترین صندوق های سرمایه گذاری مشاع را برعهده داشت که ارزش آن از 20 میلیون دلار در 1977 به 14 میلیارد دلار در 1990 رسید.

وی در ادامه بیان نمود: پیتر لینچ معتقد بود، باید شرکتی را که در آن سرمایه گذاری می گردد به خوبی شناخت و با دانش کافی اقدام به خرید آن کرد.

خبری زاد در مورد نکات مهمی که پیتر لینچ در سرمایه گذاری خود رعایت می کرد اشاره نمود و گفت: پیتر لینچ از دانش خود برای انتخاب سهام مناسب استفاده می کرد و معتقد بود، افراد به عنوان کارمند بهتر از تحلیل گران دیگر درباره صنعت خود دانش دارند و به عنوان مصرف نماینده نیز با جست و جو در محصولات، شرکت بهتر را می توانید پیدا کنید.

وی در ادامه بیان نمود: پیتر لینچ معتقد بود، شرکت های انتخابی خود برای سرمایه گذاری را باید دسته بندی کنید، لازم نیست خیلی دسته بندی دقیقی داشته باشید، ولی می توانید شرکت ها را به شرکت هایی با رشد سریع، تازه کار و در حال نوسان تقسیم کنید، در طول زمان شرکت ها در بین دسته ها جابه جا می شوند.

کارشناس بازار سرمایه در مورد شرکت های مناسب برای سرمایه گذاری از نظر پیتر لینچ اظهار کرد: درک آن ها ساده باشد، زیرا دیر یا زود افراد نادانی می توانند مدیریت آن ها را برعهده بگیرند. به خاطر جذاب نبودن مردم از آن ها رو گردان شوند، همه فکر می نمایند باید در آخرین شرکت اینترنتی ایجاد شده سرمایه گذاری نمایند، ولی کسی به فکر آخرین شرکت فروش سبزی و میوه نیست. دارای چیزی منحصر به فرد باشند تا رقابت با آن ها سخت باشد.

وی در ادامه به همین دلیل بیان نمود: چیزی عرضه نمایند که مردم به آن محتاج باشند، به این ترتیب، کار آن ها دوام خواهد داشت. دارای وجه نقد زیاد و بدهی کم باشند، شرکتی که بدهی ندارد، ورشکسته نخواهد شد، با قیمتی خوب عرضه گردد، برای معین خوب بودن قیمت سهم به نسبت هایی مانند قیمت/ ارزش دفتری و P/E توجه کنید.

وی اضافه کرد: مدیران و کارمندان شرکت ها، خود از سهامداران شرکت باشند، به این ترتیب آن ها بیشتر برای رشد شرکت کوشش خواهند کرد. شرکت سهام خود را بازخرید کند، به این ترتیب شرکت اعتماد بیشتری به آینده داشته و با کاهش سهام جاری ارزش آن افزایش می یابد (این مورد در بازار ایران مصداق ندارد).

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1062

به "4 بورس باز پیروز جهان چگونه معامله می کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 بورس باز پیروز جهان چگونه معامله می کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید