50 میلیارد پرنده در جهان وجود دارد

به گزارش مجله یگانه، امکان دارد نزدیک به 50 میلیارد پرنده در سراسر جهان وجود داشته باشد.

50 میلیارد پرنده در جهان وجود دارد

مطالعه ای جدید برای ارزیابی جمعیت پرندگان در طبیعت نشان داده است که امکان دارد نزدیک به 50 میلیارد پرنده در سراسر دنیا وجود داشته باشد؛ یعنی تقریبا شش پرنده به ازای هر انسان روی کره زمین.

این مطالعه که در مجله پی ان آاس (مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا) منتشر شد، با کمک همکاران محقق و الگوریتم هوش مصنوعی، تعداد هر نه هزار و 700 گونه پرنده شناخته شده در طبیعت، از جمله پرندگانی که پرواز نمی کنند مانند پنگوئن و ایمو، را تخمین زده است.

به گفته تیم دانشمندان، از جمله دانشمندان دانشگاه نیو ساوت ولز در استرالیا، مجموعه داده های جمع آوری شده در این مطالعه تقریبا تمام (92 درصد) گونه های پرندگان موجود را پوشش می دهد.

ویل کورنول، بوم شناس دانشگاه نیو ساوت ویلز و از نویسندگان این مطالعه، در بیانیه ای گفت: بشر برای شمارش تعداد گونه خود ما - هر 7.8 میلیارد نفر ما- تلاش های زیادی کرده است. این اولین تلاش جامع برای شمارش مجموعه ای از گونه های دیگر است.

نتایج نشان دادند که تنها چهار گونه، به آنچه محققان کلوپ میلیاردی می خوانند -یعنی پرندگان با جمعیت تقریبی بیش از یک میلیارد- تعلق دارند. بر اساس این تحقیق، گنجشک خانگی با جمعیت تقریبی 1.6 میلیارد در راس این گروه انحصاری واقع شده است.

سه گونه دیگر در کلوپ میلیاردی، سار اروپایی (1.3 میلیارد)، کاکایی نوک حلقه ای (1.2 میلیارد) و چلچله (1.1 میلیارد) هستند.

از طرف دیگر، دانشمندان می گویند حدود 12 درصد از گونه های قید شده در این مطالعه به شدت در معرض خطرند و تنها پنج هزار قطعه یا کمتر از آن، در طبیعت باقی مانده اند. از جمله آن ها می توان پرستوی دریایی کاکلی چینی، مرغ خاشاک پرخروش و یلوه نامرئی را نام برد.

کوری کالاگان، نویسنده همکار که هم اکنون در مرکز تحقیقات تنوع زیستی یکپارچه آلمان (iDiv) هاله-ینا-لایپزیگ مستقر است، در بیانیه ای گفت: عجیب است که تعداد کل پرندگان دنیا به تنها چند گونه محدود است.

دانشمندان در این تحقیق، داده های نزدیک به یک میلیارد پرنده مشاهده و ثبت شده در ای برد (eBird) -پایگاه داده آنلاین پرندگانی که همکاران محقق مشاهده کرده اند- و داده های مطالعات موردی را با هم ترکیب کردند. آن ها سپس برای تخمین جمعیت واقعی هر یک از گونه های پرندگان در دنیا، یک الگوریتم هوش مصنوعی به وجود آوردند.

با وجود نمونه برداری های جغرافیایی غیرواقعی که در برخی از نقاط دنیا اجرا شده است، دانشمندان می گویند این یافته ها بهترین داده هایی هستند که در حال حاضر از بسکمک از گونه ها داریم.

به گفته محققان، دلیل برخی از داده های نادرست این است که همکاران محققی که پرندگان را مشاهده می کنند، اغلب به دنبال گونه های نادرتر می گردند و در برخی موارد یک گونه به قدری نادر است که پرندگان تک به ندرت مشاهده می شوند.

دکتر کالاگان گفت: با توجه به تمرکز این مطالعه بر روی پرندگان، رویکرد یکپارچه سازی داده ها در مقیاس بزرگ می تواند به عنوان طرحی برای محاسبه فراوانی گونه های خاص در سایر گروه های جانوری عمل کند.

دانشمندان بر این باورند که برای تخمین جمعیت گونه های مختلف پرندگان در سراسر دنیا باید تلاش های مشابهی صورت گیرد و اصلاح شود تا تنوع زیستی، به ویژه با توجه به شدت دریافت تغییراتی که بشر در دنیا ایجاد می کند، قابل نظارت باشد.

دکتر کورنول گفت: ما با تکرار این مطالعه در پنج یا 10 سال آینده، می توانیم شرایط این گونه ها را معین کنیم. اگر تعدادشان رو به کاهش باشد، می تواند زنگ خطری جدی برای سلامت زیست بوم ما تلقی شود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1200

به "50 میلیارد پرنده در جهان وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 میلیارد پرنده در جهان وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید