آخرین خبر درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق ، این هفته محموله نو واکسن کرونا وارد می گردد

به گزارش مجله یگانه، خبرنگاران : معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق اظهار کرد: در سفری که ماه قبل به عراق داشتیم، توافق شد یک هیأت بلندپایه از عراق به ایران بیاید، دو وزیر عراقی و مدیر بانکی که پول ما در آنجا جمع شده است به ایران آمدند، دیدار ها انجام شد و گشایش های خوبی صورت گرفت.

آخرین خبر درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق ، این هفته محموله نو واکسن کرونا وارد می گردد

به گزارش به نقل از صدا و سیما، رسول مهاجر با اشاره به تحولات اخیر افغانستان و تنش های به وجود آمده در این کشور گفت: در پنجمین جلسه ستاد هماهنگی روابط مالی خارجی در سال 1400 آخرین شرایط افغانستان و اینکه ما به اسم کشور همسایه افغانستان که همکاری خوبی با این کشور داشته ایم، چه باید بکنیم، مورد آنالیز نهاده شد.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه مقدار تجارت ایران و افغانستان را بیش از 3 میلیارد دلار اسم کرد و ادامه داد: علیرغم مسائل، به علت علاقه ای که در افغانستان به کالا های ایرانی وجود دارد و بازار بی بدیل افغانستان، مبادلات ما پایدار بوده است. در این جلسه بعلاوه درباره تداوم مبادلات با دیگر کشور ها صحبت شد، چون ایران می خواهد روابط مالی اش با دیگر کشور ها با اولویت همسایگان افزایش پیدا یابد.

مراودات مالی با افغانستان حتی در دوران تحریم ها و ناآرامی ها خللی نداشت

مهاجر توضیح داد: علیرغم تنش ها در افغانستان همه وزارتخانه ها تشویق شده اند که مراودات را براساس سیاست ها پیش ببرند. حداقل تا امروز در روابط مالی ما با افغانستان هیچ تغییری ایجاد نشده و مراودات به وسیله مرز ها در حال اجرا است.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که مراودات ما با افغانستان تقریباً به وسیله بخش خصوصی انجام می گردد و این مراودات همچنان ادامه پیدا می نماید.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه حوزه سیاسی وزارت خارجه سعی دارد که در افغانستان آرامش برقرار کند، تاکید نمود: مراودات مالی ما با افغانستان حتی در دوران تحریم ها و ناآرامی ها خللی نداشته و علل عمده آن هم شاید فعالیت بخش خصوصی در این حوزه است.

در زمینه واردات واکسن همپای فراوریات داخلی فعال هستیم

مهاجر بعلاوه درباره فعالیت های وزارت خارجه برای تامین واکسن کرونا گفت: در مسئله فراوری داخل و ایجاد تجهیزات و مواد اولیه وزارت خارجه نقش بی بدیلی داشته است؛ در زمینه واردات واکسن هم همپای فراوریات داخلی فعال هستیم.

وی با اشاره به این که تکنولوژی واکسن بسیار پیچیده است و هیچ کشوری حاضر نیست آن را در اختیار دیگران قرار بدهد، گفت: جمهوری اسلامی توانسته است هم واکسن فراوری کند و هر وقت که وزارت بهداشت اعلام احتیاج نموده است برای تسهیل واردات اقدام کند.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: تجارب کشور ها در زمینه کرونا را هم به وزارت بهداشت منتقل کردیم و براساس اعلام وزارت بهداشت علیرغم تحریم ها توانستیم واکسن هایی را از کشور های مختلف وارد کنیم همین هفته هم قرار است محموله جدیدی وارد گردد و مصاحبه در این باره را باید وزارت بهداشت انجام دهد.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: در زمینه سهمیه واکسن کرونا که باید از کوواکس می گرفتیم از دارایی های بلوکه شده ما در دیگر کشور ها استفاده شده است.

توسعه مراودات برقی با همسایگان

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه موضوع دیگر جلسه امروز را مبادلات برقی با کشور های همسایه خاطرنشان کرد و گفت: بعد از انقلاب پیشرفت های خوبی در زمینه برق داشته ایم و مقدار سد ها و مقدار انرژی فراوری شده با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

مهاجر در ادامه با اشاره به اینکه بعضی از کشور های جهان خاموشی سراسری داشتند، اضافه کرد: ما هیچ گاه در کشور خاموشی سراسری نداشتیم و علیرغم بعضی از محدودیت ها کشور ما در حال فراوری برق است.

وی با اشاره به گزارش وزارت نیرو از شرایط برق کشور که در جلسه امروز قرائت شد گفت: آن چه که در این جلسه بر آن تاکید شد توسعه مراودات برقی با همسایگان ما است و قرار شد این مراودات افزایش پیدا کند.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: همه کشور های همسایه به هم احتیاجمند هستند و در جلسه امروز روی این مسئله و کوشش های وزارت نیرو در زمینه مبادلات برق تاکید شد.

درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق گشایش های خوبی انجام شد

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه بعلاوه درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق اظهار کرد: در سفری که ماه قبل به عراق داشتیم، توافق شد یک هیأت بلندپایه از عراق به ایران بیاید، دو وزیر عراقی و مدیر بانکی که پول ما در آنجا جمع شده است به ایران آمدند، دیدار ها انجام شد و گشایش های خوبی صورت گرفت.

جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو دبی شرکت می نماید/ پیشرفت های ایران در این نمایشگاه به نمایش در می آید

مهاجر بعلاوه در ادامه گفت: یکی از موضوعات جلسه امروز حضور ایران در نمایشگاه بسیار مهم اکسپو بود که مهرماه سال جاری در دبی برگزار می گردد، بسیاری از کشور های جهان در آن غرفه خواهند داشت و جمهوری اسلامی هم در این نمایشگاه شرکت می نماید و براساس ستادی که بهمن ماه تشکیل شده است در دو سال گذشته کوشش های مستمری اجرا شده است و غرفه های زیادی به مساحت 2 هزار متر مربع در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: گزارشی از آخرین شرایط این نمایشگاه ارائه شد و درباره هر چه باشکوه تر برگزار شدن این رویداد که نماد مجموعه کشورمان در این نمایشگاه است تاکید شد؛ بعلاوه مقرر شد، نماد های سنتی ایرانی به اسم یک تمدن چندین هزار ساله به نمایش دربیاید.

مهاجر با اشاره به پیشرفت های ایران در سال های بعد از انقلاب، گفت: کوشش شد پیشرفت ها در این نمایشگاه به نمایش دربیاید؛ این نمایشگاه مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی، مالی و سیاسی- اجتماعی کشور است و می تواند نشان دهد کشور ما در چه مرحله پیشرفت علمی قرار گرفته است.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: غرفه ایران آماده است که در مهرماه آغاز به کار کند و قرار شد همه وزارتخانه ها کوشش خودشان را انجام دهند تا غرفه های پرباری شکل بگیرد و حتی زمینه های سرمایه گذاری را معرفی نمایند که زمینه تعاملات هر چه بیشتر کشورما با سایر کشور ها باشد.

مهاجر بعلاوه گفت: شرکت های دانش بنیان و فنی مهندسی ما در آنجا ظهور خوبی خواهند داشت و امیدوارم نمایشگاه بسیار خوبی را در مهرماه ببینیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1229

به "آخرین خبر درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق ، این هفته محموله نو واکسن کرونا وارد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبر درباره آزادشدن دارایی های ایران در عراق ، این هفته محموله نو واکسن کرونا وارد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید