احمدلو: تکریم ارباب رجوع، مساله ای مهم در اجرای عدالت است

به گزارش مجله یگانه، یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع به صرف احترام نیست، بلکه مساله مهم رعایت حقوق مراجعه کننده در اجرای عدالت و احقاق حق اوست.

احمدلو: تکریم ارباب رجوع، مساله ای مهم در اجرای عدالت است

نبی الله احمدلو در گفت وگو با خبرنگاران، در رابطه با ضرورت تکریم ارباب رجوع در مراجع قضایی، اظهار کرد: متاسفانه امروز تکریم، احترام و صندلی ارباب رجوع در تمام دستگاه های دولتی و عمومی و حتی خصوصی، آنطور که باید و شاید رعایت نمی شود، هر چند در این زمینه بخشنامه، آیین نامه و توصیه های فراوانی انجام پذیرفته، ولی در عمل اقدام چشمگیری مشاهده نمی شود.

وی در رابطه با علت این امر مطرح کرد: علت این مساله این است که مدیران ما اعتقادی به این موضوع ندارند و خودشان را هیچگاه به عنوان رعیت تلقی نمی کنند و اگر رفتار و شرایط مالی، زندگی و مسکن آنها را بررسی کنیم، می بینیم که کاملا برعکس است. یعنی کلا مدیران دستگاه های دولتی و خصوصی و عمومی ارباب هستند و رعیت مردم و مراجعه کنندگان و جامعه می باشند.

این کارشناس مسائل حقوقی در ادامه گفت: به همین دلیل هیچگاه تکریم، احترام و رعایت حقوق ارباب رجوع در دستگاه های دولتی رعایت نشده و نمی شود و امیدواریم فرهنگ عمومی بالا برود و مدیران ما قبل از اینکه مدیریت را بیاموزند فرهنگ رعایت حقوق انسانی و تکریم ارباب رجوع را یاد بگیرند.

احمدلو افزود: معتقدیم قبل از آنکه کسی مدیر شود، باید تکریم و احترام به ارباب خود را بیاموزد. البته در حال حاضر در جامعه ما نه تنها در دستگاه قضایی بلکه در دستگاه های دولتی و عمومی هم شعار حقوق شهروندی و ارباب رجوع دیده می شود، ولی رفتار با ارباب رجوع، کاملا برعکس است و می توان گفت مدیران، مسئولان و کارگزاران ارباب هستند و مردم و مراجعه کنندگان رعیت و فرمانبر آنها هستند و همچنین حقوق شهروندی هم رعایت نمی شود.

این کارشناس مسائل حقوقی شرح داد: موضوع خاص در مورد مراکز قضایی این است که این دستگاه در دوران مرحوم آقای شاهرودی مقررات و توصیه های فراوانی را درباره حقوق شهروندی تصویب، بخشنامه و توصیه کردند که موثر بود ولی هنوز در آن میزان و پارامتری که باید در دستگاه قضایی رعایت شود، دیده نشده و صندلی خود را پیدا نکرده است.

احمدلو اظهار کرد: صرف نظر از اینکه کلا دستگاه های دولتی اعم از سه قوا در رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع یکسان بوده و باید آن را رعایت کنند، اما دستگاه قضایی چیزی بالاتر از این موضوع را در خود دارد و آن هم این است که رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع به صرف احترام نیست و اینکه از پشت میز و صندلی بلند شوند و بنشینند نبوده، بلکه مساله مهم رعایت حقوق مراجعه کننده در اجرای عدالت و احقاق حق اوست.

وی در ادامه تاکید کرد: دستگاه قضایی باید از چنین صندلیی برخوردار باشد که مظلوم برای احقاق حق اش به راحتی، آسانی و با اشتیاق وارد دستگاه قضایی شود و ظالم و کسی که حق دیگری را پایمال کرده و زورگو و ستمگر است، با ترس، استرس و ناامیدی وارد دستگاه قضایی شود.

این کارشناس مسائل حقوقی گفت: مردم باید احساس کنند که دستگاه قضایی پناهگاه آنها بوده و محلی است که احقاق حق و تظلم خواهی در آن صورت می گیرد و به عدالت و برخورد بی طرفانه این دستگاه در جامعه اعتماد داشته باشند.

احمدلو با بیان اینکه دستگاه قضایی باید دارای اقتدار در جهت اجرای عدالت باشد، گفت: همچنین دستگاه قضایی باید سلامت و مسئول اجرای عدالت باشد و هیچ دغدغه و مسئله ای وجود نداشته باشد و قضات وقتی پشت میز قضاوت می نشینند هیچگونه دغدغه ای نداشته باشند و استدلال کامل حکمفرما باشد. آنها نباید دغدغه معیشتی، مالی و سکونتی داشته باشند تا تحت فشار، توصیه و نفوذ ناروای مدیران بالادستی قرار نگیرند و استقلال کامل حکمفرما باشد، چون آن وقت می توانیم بگوییم که دستگاه قضایی تکریم ارباب رجوع و احترام به مراجعه کنندگان را به نحو احسن رعایت می کند.

رییس جمعیت حقوقدانان ایرانی مدافع حقوق بشر بیان نمود: تکریم دستگاه قضایی بالاتر از تکریمی است که سایر دستگاه ها، قوا و موسسات عمومی به ارباب رجوع می گذارند. دستگاه قضایی ملجا و پناهگاه مظلومین جامعه است. همچنین صندلیی است که هیچ گاه ستمگران و ظالمان و پایمال کنندگان حق دیگران نباید احساس امنیت و آرامش برای ورود به دادگستری داشته باشند و از طرفی کسانی که حقشان پایمال شده و به دنبال تظلم خواهی هستند دستگاه قضایی را مأمن و صندلی مورد اعتماد خود برای احقاق حقوقشان بدانند.

احمدلو تاکید کرد: موضوع دیگر برای تکریم ارباب رجوع این است که ورود به دستگاه قضایی باید آسان و بدون هزینه و با تشویق، رغبت و امید باشد، همچنین تکریم ارباب رجوع بر این اساس است که جامعه به رای صادره و تصمیم دستگاه قضایی اعتماد داشته باشد تا به آن گردن نهد.

وی افزود: این اعتماد و اطمینان نیز به دستگاه قضایی باید وجود داشته باشد که حتما با ظلم برخورد خواهد کرد و در احقاق حق پیشقدم خواهد بود. همچنین به بی طرفی دادستان نیز باید اعتماد قلبی وجود داشته باشد تا وقتی کسی را به عنوان مجرم معرفی می کند، جامعه بپذیرد و وقتی فردی را به عنوان بی گناه گفت نیز از سوی جامعه پذیرفته شود.

این کارشناس مسائل حقوقی گفت: این صندلی و شان تکریم ارباب رجوع است و معتقدیم دستگاه قضایی نبض سلامت جامعه ماست و وقتی مردم به سلامت این دستگاه اعتماد پیدا کنند بخشی از امنیت به جامعه برگشته است.

احمدلو در پایان تاکید کرد: وقتی ستمگران، اراذل و اوباش و پایمال کنندگان حقوق دیگران از دستگاه قضایی ترس داشته باشند و احساس کنند شمشیر او برنده است، آن وقت است که مردم احساس می کنند دستگاه قضایی تکریم می کند، احترام می گذارد و رعایت می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1169

به "احمدلو: تکریم ارباب رجوع، مساله ای مهم در اجرای عدالت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احمدلو: تکریم ارباب رجوع، مساله ای مهم در اجرای عدالت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید