افزایش سرعت فرونشست زمین در تهران

به گزارش مجله یگانه، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از افزایش فرونشست زمین در مرکز اطلاع داد و در عین حال تاکید نمود که این پدیده تاثیر چندانی روی واحد های مسکونی نخواهد داشت.

افزایش سرعت فرونشست زمین در تهران

به گزارش ایسنا، رضا کرمی محمدی درباره فرونشست زمین در تهران و آخرین شرایط آن گفت: با توجه به امکانات و تجهیزاتی که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خریداری و فراهم نموده است، در سال های اخیر توانستیم شرایط فرونشست زمین را به شکل آنلاین ماهواره ای و جی پی اس رصد کنیم. این رصد های اجرا شده هم نشان می دهد که این پدیده روبه توسعه است.

وی با تاکید بر اینکه نباید پدیده فرونشست زمین را با فروریزش اشتباه بگیریم، گفت: تصور بعضی از افراد از فرونشست زمین آن چیزی است که به علت فروریزش رخ می دهد، در حالی که فروریزش ناشی از ریزش ناگهانی زمین و ایجاد حفره های عظیم در دل زمین است که به مرور زمان در عمق زمین ایجاد شده و ناگهان با ریزش سطح نمایان می گردد. مانند آنچه که چندین سال قبل در محله شهران تهران رخ داد. اما فرونشست نشست تدریجی در سطح زمین است که در مواردی نظیر خشکسالی و کاهش سطح آب های زیرزمینی و ... رخ می دهد.

کرمی محمدی با تاکید بر اینکه شهروندان نباید بابت فرونشست زمین ترس داشته یا دچار وحشت شوند، گفت: خطر فرونشست برای سازه های معمولی مانند ساختمان های مسکونی و ... بسیار کم است. این موضوع می تواند برای ساخت و ساز های عظیم، پل ها، لوله های انتقال آب و ... مشکلاتی را ایجاد کند که در خصوص پل ها هم آنالیز های لازم را انجام دادیم و متوجه شدیم که خطری پل ها را از نظر فرونشست تهدید نمی نماید.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره منطقه ها متاثر از فرونشست زمین گفت: این پدیده بیشتر از سمت جنوب غرب تهران دیده شده و در منطقه های مانند 22 در حال رشد است. اما باز هم تاکید می کنم که خطر آن برای سازه های معمولی کم است و شهروندان نباید نگران آن باشد.

وی با بیان اینکه فرونشست در جایی رخ می دهد که خاک نرم و دستی داشته باشد، گفت: خطر اصلی فرونشست این است که سفره های زیرزمینی از بین می رود و در نتیجه آن دسترسی ما به این سفره ها از بین می رود. این تفاق هم برای تهران و هم برای کشاورزی اطراف تهران فاجعه است.

کرمی محمدی درباره اینکه فرونشست بیشتر درکدام محلات تهران گزارش شده است، اظهارکرد: این موضوع در منطقه ها مختلف فرق دارد، اما نرخ آن در سال های اخیر زیاد شده است و در واقع از زمانی که دستگاه های رصد را نصب کردیم امکان اظهارنظر در این مورد وجود دارد و ما از شرایط آن در سال های قبل به طور مستند خبر نداریم. براساس اطلاعات پنج تا 10 سال اخیر این پدیده در حال افزایش است.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، فرونشست را نتیجه خشکسالی دانست و گفت: وقتی از آب زیرزمینی برداشت می گردد، فرونشست افزایش پیدا می نماید و متاسفانه قابل جبران هم نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1259

به "افزایش سرعت فرونشست زمین در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سرعت فرونشست زمین در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید