افزایش 500درصدی صادرات زنجان

به گزارش مجله یگانه، استاندار زنجان گفت: صادرات استان زنجان، در فروردین سال جاری نسبت به پارسال 512درصد رشد داشته اشت.

افزایش 500درصدی صادرات زنجان

به گزارش خبرنگاران زنجان؛ استاندار زنجان با اشاره به گزارش گمرگ استان در مورد شرایط واردات و صادرات نیز گفت: آمارها نوید حرکت های خوبی در این حوزه را نشان می دهد که این مهم در عملکرد ماه فروردین امسال نیز نمود دارد.

حقیقی با بیان اینکه تداوم همین فرایند حجم صادرات استان را به بیش از 350 میلیون دلار خواهد رساند، ادامه داد: جهش صادراتی استان در امسال به رغم بسته شدن راستا ترکیه به مدت بیش از سه ماه به دلیل شیوع کرونا، بصورت معناداری افزایش یافته است.

استاندار گفت: در عملکرد یک ماهه فروردین امسال 512 درصد افزایش صادرات داشته ایم که این اقدامات نوید سال خوبی را برای استان دارد و جهش ورود موقت نیز در مدت یاد شده 177 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه شمش سرب برای اولین بار در سبد صادرتی استان قرار گرفته است، گفت: هر تن صادرات استان که بیش از پنج برابر میانگین کشوری بوده است، در ماه فروردین امسال حفظ شده که تمامی مسائل بیانگر آن است که رشد این بخش بسیار معنادارتر خواهد بود.

حقیقی با اشاره به اینکه با وجود اینکه استان در سال گذشته به لحاظ صادراتی کاهش داشت اما 31 درصد فرایند افزایشی را طی کرد، گفت: این موضوع از عملکرد خوب استان حکایت دارد که جهش دار در امسال ادامه خواهد یافت.

وی اضافه نمود: یکی از فرازهای بیانات رهبری با تداوم این مساله جامه عمل پوشیده خواهد شد که در تحقق این مهم معاون مالی استاندار، گمرگ و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان وظیفه سنگینی بر عهده دارند که این مهم نیز باید مبتنی برنامه ریزی جامع و مشخصی باشد.

استاندار زنجان با بیان اینکه گمرگ استان بسترهای ایجاد چنین کاری را فراهم نموده است، گفت: پیش از این بخش بزرگی از صادرات استان از دیگر استان ها انجام می شد که با ایجاد بسترهای لازم هم اکنون اغلب به وسیله گمرگ استان انجام می گیرد.

وی در ارتباط با مطالعات طراحی اتصال محور راه آهن زنجان به تبریز به محور راه آهن همدان - سنندج نیز اعلام کرد: این اقدام مهم بوده و به نظر می رسد اما و اگرهایی در مورد این طرح وجود دارد که موارد باید به لحاظ کارشناسی و بصورت علمی و منطقی آنالیز و بسیاری از مسائل آن رفع گردد.

استاندار زنجان با اشاره به شرایط پروژه 2 خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین گفت: تعلل پیمانکار در اجرای این پروژه به هیچ وجه قابل قبول نیست، تنها با شعار کار به جایی نمی رسد و در صورت تداوم این فرایند برخورد لازم انجام می گیرد.فتح الله حقیقی در جلسه توسعه صادرات استان بابیان اینکه در صورت تعلل و کم کاری پیمانکار این پروژه مهم پفراینده قضایی تشکیل خواهد شد اضافه نمود: هم اکنون در شرایط بد مالی و شیوع کرونا قرار داریم و برای پیشبرد پروژه های مختلف باید بصورت عملیاتی وارد شد.

وی با بیان اینکه هر فردی بخواهد در شرایط کنونی ترک فعل کند، به ویژه برای پروژه ای که در سفر رهبری به تصویب رسیده است، پذیرفتی نیست، گفت: پروژه 2 خطه کردن راه آهن زنجان - قزوین 2.5 برابر حجم ورود کالا را افزایش و از طرفی زمان تردد بین زنجان تا تهران را بیش از یک ساعت کاهش می دهد.

استاندار زنجان با بیان اینکه پیمانکار این طرح باید جوابگو باشد، گفت: پیمانکار باید نسبت به شتاب بخشی کارها کوشش کند، این پروژه 106 کیلومتر طول راه آهن را تشکیل می دهد و با تحقق این پروژه زمینه تبدیل استان به مرکز لجستیک فراهم خواهد شد و در واقع تحولی شگرف را در این منطقه بوجود می آورد.

حقیقی اضافه نمود: هفته آینده با دادستان استان نسبت به بازدید از شرایط پروژه و فرایند اجرای کار پیمانکار مبادرت خواهد شد و در صورت بی توجهی باید به قانون جوابگو باشد، نه تنها پفراینده قضایی تشکیل می گردد بلکه به شورای امنیت ملی نیز ارسال خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1146

به "افزایش 500درصدی صادرات زنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 500درصدی صادرات زنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید