بارش های دی ماه 18درصد بالاتر از حد نرمال، تغییرات دمای زمستان چشمگیر نیست

به گزارش مجله یگانه، رییس سازمان هواشناسی ضمن بیان اینکه بارش های دی ماه 18درصد بالاتر از حد نرمال بوده است، گفت: دمای کشور تا پایان زمستان حداکثر نیم تا یک درجه بالاتر یا پایین تر از حد نرمال خواهد بود.

بارش های دی ماه 18درصد بالاتر از حد نرمال، تغییرات دمای زمستان چشمگیر نیست

سحرتاج بخش در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به نرمال بودن میزان بارش ها در فصل جاری اظهارکرد: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه سال1400) بارش ها حدود 19.8 درصد زیر حد نرمال قرار گرفته است اما از ابتدای فصل جاری (ابتدای دی ماه) بارش ها حدود 18درصد بالاتر از حد نرمال بوده و فقط میزان بارش پنج استان خراسان جنوبی، سیستان وبلوچستان، قم، هرمزگان و یزد بالاتر از حد نرمال و در باقی استان ها کمتر از حد نرمال گزارش شده است.

وی اضافه کرد: اصلی ترین سدهای کشور در استان های غربی یعنی استان های ایلام، لرستان، کرمانشاه، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند که آب کشاورزی، آب شرب و سایر کاربری ها را تامین می کنند و بسیار شرایط نامساعدی دارند.

رییس سازمان هواشناسی اضافه کرد: از ابتدای سال آبی بارش کرمانشاه حدود130میلی لیتر زیر حد نرمال، ایلام حدود 112میلی لیتر زیرحد نرمال و لرستان75 میلی لیتر زیر حد نرمال بوده است و کل کشور حدود17درصد زیر حد نرمال بارش قرار گرفته است که این میزان یعنی ما 20درصد کاهش بارش نسبت به حد نرمال داشته ایم.

وی با بیان اینکه در فصل پاییز میزان بارش ها 40درصد زیر حد نرمال بود، اضافه کرد: ما سال گذشته بارش برف نداشتیم،این کمبود بارش در سال 99 مزید برعلت شد تا شرایط منابع آبی مناسب نباشد و ذخیره بالادستی در ارتفاعات نتواند آب پشت سدها را تامین کند . موضوع مدیریت منابع آب در حوزه های شرب،کشاورزی،صنعتی و سایر کاربری ها باید با جدیت پیگیری شود.

تاج بخش درباره پیش بینی بارش های فصل زمستان اظهار کرد: پیش بینی ما برای فصل زمستان بارش های نرمال است.ممکن است در بعضی استان ها میزان بارش به بالاتر از حد نرمال برسد اما این بارش ها نمی توانند منابع آبی را به حدی که تا سرانجام تابستان لازم است تامین کند، مگراینکه بارش خاصی اتفاق افتد که فعلا این اتفاق در نقشه های هواشناسی قابل رؤیت نیست.

شرایط دمای زمستان

وی درباره پیش بینی دما در فصل زمستان گفت: در یک بازه زمانی با ورود سیستم های جوی نو کاهش دما اتفاق می افتد و ممکن است که به مدت یک هفته هوا سرد باشد اما به طور کلی در زمستان امسال تغییرات دما چندان چشمگیر و قابل ملاحظه نیست و حداکثر نیم تا یک درجه بالاتر یا پایین تر از حد نرمال خواهد بود و زمستانی بسیار سرد که دما دو سه درجه زیر حدنرمال باشد، نخواهیم داشت.

رییس سازمان هواشناسی ادامه داد:سیستمی که در بیشتر منطقه ها کشور فعال است یک سیستم سرد همراه با کاهش دما و سرما است که با عبور این سیستم از کشور این کاهش دما جبران می شود.در کل تغییرات دمایی در کشور چندان چشمگیر نیست اما در بازه های زمانی مختلف با ورود هوای سرد کاهش دما خواهیم داشت.

وی ضمن بیان اینکه این بارش ها نمی توانند کم آبی ها را جبران کنند، گفت: بعضی از بارش ها به صورت سیلابی هستند که نه تنها در ایران بلکه تقریبا در کل دنیا در مدل های بلندمدت دیده نمی شوند. به طور مثال بارش سیل آسای چند ماه پیش آلمان که 100نفر کشته به همراه داشت، پیش بینی نشده بود و این شرایط به تغییر اقلیم مربوط است و مدل های پیش بینی هوا نسبت به این بارش ها آشنا نیستند.

تاج بخش ادامه داد: بارش در قم طی ماه های اخیر با دوره بازگشت 100ساله بود و چنین بارش هایی هر100سال یکبار اتفاق می افتد بنابراین چون مدل های هواشناسی با این نوع بارش ها آشنایی ندارند 15 روز زودتر هشدار صادر می کنیم اما به طور کلی طبق پیش بینی مدل های بلندمدت در فصل جاری بارش ها در حد نرمال هستند.

رییس سازمان هواشناسی درباره نحوه مدیریت آب حاصل از بارش ها اظهار کرد: بدیهی است که اگر مثل سال های قدیم و پرآب، بارندگی داشته باشیم اما نتوانیم آن ها را اداره کنیم، شرایط بهتر نمی شود بنابراین باید از روش های مختلف مثل آبخیزداری، سدسازی و از راه هایی که مسئولان مرتبط تشخیص می دهند، ذخیره آب در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد:در حوزه کشاورزی روش های آبیاری نوین و روش های مرسوم و متداولی که در دنیا برای کنترل و نگهداری آب استفاده می شود، خیلی کارساز است. بخشی از آب شرب را صنایع مصرف می کنند. ما صنایع آبی بسیاری را داریم که در فلات مرکزی ایران قرار دارند.

رییس سازمان هواشناسی ادامه داد:استفاده از آب شیرین کن ها با رعایت ملاحظات زیست محیطی، موضوعی است که در بسیاری از کشورها مورد بهره برداری قرار می گیرد. بسیاری از راهکارها هستند که حوزه های وزارت نیرو،جهاد کشاورزی و وزارت صمت با ملاحظات سازمان حفاظت از محیط زیست می توانند عملیاتی کنند.

وی درباره تاثیر حفر چاه های کشاورزی در کاهش میزان آب های زیرزمینی و فرونشست زمین گفت: حفر چاه های کشاورزی یکی از بزرگترین معضلات ما است که تقریبا بخش عظیمی از آب های زیرزمینی به این طریق استفاده شده است و علت اصلی فرونشست زمین هم از بین رفتن ساختارهای زیرزمینی است.

تاج بخش در سرانجام شرح داد: ما سالهاست که درگیر گرفتار خشکسالی هیدرولوژیک هستیم بنابراین این بارش ها نمی تواند به راحتی این میزان خشکسالی را برطرف کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1516

به "بارش های دی ماه 18درصد بالاتر از حد نرمال، تغییرات دمای زمستان چشمگیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش های دی ماه 18درصد بالاتر از حد نرمال، تغییرات دمای زمستان چشمگیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید