با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید، عکس

به گزارش مجله یگانه، فنلاندی ها جوان ترین نخست وزیر تاریخ اروپا را انتخاب کردند.

با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید، عکس

به گزارش خبرگزاری مجله یگانه، کانال توئیت پرس به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: سانا مارین 34 ساله امروز سه شنبه در حالی در برابر مجلس فنلاند به عنوان نخست وزیر سوگند یاد خواهد کرد که فاقد تجربه سیاسی است.

در همین باره گفته می شود: انتخاب جوانی 34 ساله به نخست وزیری فنلاند نه رخدادی منحصر به فرد بلکه ادامه فرایند جوان گرایی و افزایش حضور زنان در حکومت این کشور اروپایی است.

رسانه ها امروز خبر دادند که حزب سوسیال دموکرات فنلاند پس از استعفای آنتی رینه نخست وزیر، سانا مارین وزیر 34 ساله ترابری را برای جایگزینی وی انتخاب کرد.

رینه که حدود 6 ماه پیش ریاست دولت ائتلافی فنلاند را به عهده گرفته بود، پس از بالا دریافت اختلافات داخلی احزاب تشکیل دهنده دولت ائتلافی، هفته پیش استعفای خود را به رئیس جمهوری فنلاند تقدیم کرد.

مارین که جوان ترین نخست وزیر در جهان خواهد بود، از امروز سکان هدایت دولت را در فنلاند به دست خواهد گرفت. او پیش تر نماینده مجلس بود و در جریان انتخابات شواری شهر تمپره نامش بر سر زبانها افتاد و از سال 2013 تا 2017 میلادی رئیس این شورا بود.

در همین رابطه خبرگزاری ایرنا نوشت: نخست وزیر جدید فنلاند مدرک کارشناسی ارشد علوم اداری را از دانشگاه تمپره گرفته و یک فرزند خردسال دارد. او که 23 سال از سلف خود جوانتر است، پیش تر گفته بود که اگر نامزدی نخست وزیری به وی پیشنهاد از پذیرش آن ابایی نخواهد داشت.

شخص مارین اهمیت جنسیت در پیروزی اش را ناچیز دانسته و گفته است: من واقعا هرگز به فکر سن و جنسیتم نبودم. جوانترین نخست وزیر جهان اکنون ائتلافی از 5 زن سیاستمدار را رهبری می کند که چهار نفرشان زیر 35 سال سن دارند.

فنلاند و دیگر کشورهای شمال اروپا در زمینه حضور زنان در دولت پیشتاز هستند. اولین نخست وزیر مونث فنلاند سال 2003 انتخاب شد و زنان 47 درصد مجلس جدید این کشور را تشکیل می دهند.

با این حال زنان مهاجر و بومیان سامی فنلاند با تبعیض مواجهند و احتمال اشتغال زنان مهاجر نسبت به اتباع فنلاندی کمتر است. در سال 2015 مهاجران 6 درصد جمعیت این کشور را تشکیل داده و تعدادشان در سال های اخیر رو به افزایش گذاشته است. اتباع کشورهای روسیه، افغانمستان و عراق بخش اصلی مهاجران مقیم فنلاند را تشکیل می دهند.

مارین در حالی به نخست وزیری فنلاند می رسد که این کشور در میانه اعتصابی سه روزه است که باعث توقف تولید برخی از بزرگترین شرکت های فنلاندی شده است. کنفدراسیون صنایع فنلاند میزان خسارت حاصله از این اعتصاب را 500 میلیون یورو تخمین زده است.

چالش دیگری که جوان ترین نخست وزیر جهان از اولین روز تکیه بر این صندلی با آن روبرو است، ریاست دوره ای فنلاند در اتحادیه اروپا تا سرانجام سال جاری میلادی است. با وجود آنکه کمتر از یک ماه از سال 2019 و سرانجام دوره ریاست فنلاند مانده، نقش محوری این کشور در تلاش برای تصویب بودجه سال جدید اتحادیه اروپا کار مارین را سخت تر خواهد کرد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 114

به "با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید