برنامه سفرهای کوتاه استان کرمان از شهر کرمان

به گزارش مجله یگانه، استان کرمان برخلاف تصور عموم مردم از نظر جاذبه های طبیعی کاملا غنی بوده و منطقه ها سرسبز و آبشارهای زیادی را در خود جای داده است.

برنامه سفرهای کوتاه استان کرمان از شهر کرمان

برخی از مردم تصور می کنند که استان کرمان یک استان کاملا کویری بوده و فاقد منطقه ها سرسبز و خوش آب و هوا است؛ اما این تصور کاملا اشتباه است؛ چرا که این استان جاذبه های طبیعی زیادی دارد که وقتی از وجود آن ها آگاه می شوید، باور نمی کنید که چنین جاذبه هایی هم در استان کرمان وجود دارد؛ البته این مقاله به عنوان یک برنامه سفر جاده ای برای مردم عزیز استان کرمان جهت آشنایی آن ها با مقاصد طبیعی مناسب این استان برای سفر آخر هفته تهیه و تدوین شده است.

در ادامه بهترین جاذبه های طبیعی استان کرمان در دو بخش معرفی شده اند. تقسیم بندی جاذبه ها تنها بر اساس موقعیت مکانی آن ها اجرا شده است.

بخش اول

دره شنگستان (وامق آباد)

در قسمت منتهی الیه منطقه کوهپایه و در روستای وامق آباد، دره ای بسیار زیبا به نام دره شنگستان در امتداد رودخانه درختنگان واقع شده است که می تواند مکان بسیار خوبی برای تعطیلات آخر هفته باشد. سرایز شدن آب رودخانه از صخره ها و سنگ ها باعث ایجاد آبشارهای زیادی شده است. همچنین وجود درختان بید و زرشک در اطراف رودخانه و نوای خوش پرندگان آوازه خوان این مکان را بهشتی در نزدیکی کرمان تبدیل کرده است. کمربند سبز کنار رودخانه تا سرچشمه اصلی آن ادامه پیدا کرده است.

این دره مکان مناسبی برای کوه نوردی و صخره نوردی بوده و برای پیمایش آن باید چندین بار خطر پریدن از عرض رودخانه و سنگ ها را به جان بخرید. اگر به راستا خود در این دره به سمت بالا دست ادامه دهید، پس از عبور از روستای ده حسین (برای رسیدن به روستای ده حسین باید 2 ساعت پیاده روی کنید) و 1 ساعت و نیم پیاده روی به اولین آبشار منطقه می رسید و در نهایت پس از عبور از راستای تنگ و سخت به دو آبشار دیگر می رسید.

 • فاصله از کرمان: 39 دقیقه (36.1 کیلومتر)
 • مدت زمان بازدید: یک روز
 • راستا دسترسی: برای رسیدن به این دره ابتدا باید وارد بزرگراه هفت باغ شوید و راستا خود را در بزرگراه بم کرمان ادامه دهید.

پارک جنگلی قائم کرمان (جنگل پردیسان قائم کرمان)

در حاشیه شرقی شهر کرمان پارک جنگلی بسیار وسیعی به وسعت 230 هکتار وجود دارد که بزرگ ترین جنگل دست کاشت ایران و یکی از مهم ترین تفرجگاه های مردم کرمان است. از مهم ترین امکانات پارک جنگلی قائم کرمان می توان به رستوران، کافی شاپ، شهربازی، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی سالم، پیست کارتینگ، پیست موتورسواری، پیست دوچرخه سواری، مسجد صاحب الزمان، زمین پینت بال و سالن آمفی تئاتر اشاره کرد.

از دیگر جاذبه های این پارک می توان به چندین آبشار مصنوعی در غارهای کوه صاحب الزمان، دریاچه مصنوعی در حال تکمیل و گنبد جبلیه اشاره کرد.

 • آدرس: کرمان، حاشیه شرقی کرمان، کنار بلوار قائم
 • مدت زمان بازدید: 2 ساعت تا نصف روز
 • فاصله تا کرمان: 19 دقیقه (4/8 کیلومتر)
 • راستا دسترسی: شما می توانید خود را از طریق خیابان مطهری و خیابان خواجو خود را به این پارک جنگلی برسانید.

ماهان

ماهان شهری در 36 کیلومتری جنوب کرمان بوده که به سبب برخورداری از جاذبه های تاریخی و طبیعی متعدد، به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است. از جاذبه های این شهر می توان به باغ شازده یا شاهزاده، آرامگاه شاه نعمت الله ولی، عمارت شترگلو، مجموعه گردشگری هفت باغ علوی که مکان های تفریحی و گردشگری زیادی را در خود جای داده و آسیاب بادی کرمان که از چند طبقه تشکیل شده و رستوران مجللی در آن قرار گرفته است، اشاره کرد.

 • مدت زمان بازدید: نصف روز تا یک روز
 • فاصله از کرمان: 33 دقیقه (36.3 کیلومتر)
 • راستا دسترسی: شما می توانید خود را از طریق جاده بم-کرمان یا بزرگراه هفت باغ خود را به ماهان برسانید.

روستای سکنج

در 54 کیلومتری جنوب شرق کرمان و در دامنه کوه سکنج در سمت چپ جاده ماهان- بم روستایی بسیار خوش آب و هوا به نام روستای سکنج واقع شده که آخر هفته ها پذیرای مسافران زیادی است. در این روستا نهر آبی به طول چندین کیلومتر جریان دارد که به چنارهای سر به فلک کشیده اطراف خود حیات می بخشد. برخی از این چنارها آنچنان تنومند و با صلابت هستند که نگاه شما را برای مدتی به خود خیره می کنند.

در 4 کیلومتری شرق این روستا، تنگه ای مفرح قرار گرفته است که زیبایی طبیعت در هر گوشه از آن تجلی پیدا کرده است؛ البته برای رسیدن به این تنگه باید سختی 4 ساعت پیاده روی را تحمل کنید. در دیواره های سنگی و صخره های پایدار ، درختان انبوه، رودخانه پرخروشان و آبشارهای کوچک و بزرگ، آرامشی توصیف ناپذیر را به شما هدیه می دهد. کمی بالاتر به آبشار سکنج می رسید که باریکه آبی با ارتفاع 10 متر به پایین فرو می ریزد.

آب آبشار که به زلالی اشک چشم است با حرکت مارپیچی از حوضچه زیر آبشار خارج می شود و پس از دو بار فرو ریختن از صخره هایی با ارتفاع 2 تا 3 متری در حوضچه اصلی دوباره آرام می گیرد و به راه خود در کنار درختان بید و زالزالک ادامه می دهد.

 • مدت زمان بازدید: یک روز
 • فاصله تا کرمان: 47 دقیقه (54.3 کیلومتر)
 • راستا دسترسی: برای دسترسی به این روستای زیبا ابتدا باید خود را به ماهان برسانید؛ پس از آن با حرکت به سمت شرق و ادامه راستا در جاده بم کرمان و در نهایت طی کردن راستا بعد از پلیس راه به روستای سکنج می رسید.

دهبکری

در 176 کیلومتری جنوب شرقی کرمان، روستایی به نام دهبکری وجود دارد که مقصد بسیار مناسبی برای سفر آخر هفته است. این روستای کوهستانی در تابستان از آب و هوای معتدلی برخوردار بوده و به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه خود دارای چشم میزانای خیره کننده و جاذبه های طبیعی متعدد و بکر است که از میان آن ها می توان به چشمه سارها و قنات های زیرزمینی، باغات پربار و چندین آبشار در جنوب آن اشاره کرد.

در ضمنً رودخانه ای جاری در میان این روستا و کمربند سبز ایجاد شده در حاشیه آن، چشم انداز ها بدیعی به وجود آورده است. پاییز و زمستان این روستا نیز واقعا دیدنی است. دهبکری در 50 کیلومتری غرب بم و در راستا جاده بم و جیرفت واقع شده است. این جاده از بخش غربی روستا عبور کنید و اشراف آن بر روستا باعث شده است که حتی هنگام رانندگی نیز از چشم انداز ها زیبای روستا لذت ببرید.

 • مدت زمان بازدید: 3 ساعت تا یک روز
 • فاصله از کرمان: 2 ساعت (176 کیلومتر)

دلفارد

دلفارد در 186 کیلومتری جنوب کرمان با ده ها آبشار، چشم میزانای زیبا، رودخانه، گل های رنگارنگ و هزاران هکتار باغات سرسبز، یکی از زیباترین روستاهای استان کرمان است. همچنین این روستا در تابستان آب و هوای معتدلی دارد و به همین علت می تواند یکی از مقاصد محبوب گردشگری این استان برای سفر آخر هفته باشد. یکی از شگفتی های این روستا وجود درختان سردسیری و گرراستای در کنار یکدیگر است؛ به طوری که می توان در این روستا درختان مرکبات و نخل را در کنار درختان سردسیری مانند گیلاس، زردآلو و گردو مشاهده کرد.

همانطور که گفتیم دلفارد آبشارهای زیادی دارد و این روستا را روستای آبشارها می نامند. آبشارهای دلفارد، کوه سیر، آبشار سرند کوه، آبشار زورک، آبشار دره تنگ، آبشار کوه نیمه و آبشار گلم دخترکش اشاره کرد. در میان این آبشارها، دو آبشار دلفارد و گلم دخترکش زیبایی وصف ناپذیری دارند. راستا منتهی به آبشار گلم دخترکش با درختان چنار کهن و قدبرفراشته خود که پیاده روی در آن هم زیاد سخت نیست، هر ببینده ای را به وجد می آورد. در فصل پاییز هم می توانید جشنواره ای از رنگ های زیبای پاییزی را در این روستا مشاهده کنید.

 • مدت زمان بازدید: سه ساعت تا یک روز
 • نشانی: کیلومتر 25 محور جیرفت، دو راهی راین- بافت، منطقه دلفارد واقع در راستا شهر ساردونیه
 • فاصله تا کرمان: 2 ساعت و 21 دقیقه (186 کیلومتر)
 • راستا دسترسی: برای رسیدن به این روستا ابتدا باید وارد بزرگراه هفت باغ شوید و سپس خود را به بزرگراه بم کرمان برسانید و پس از آن از طریق جاده درب بهشت راین کرمان و در نهایت جاده درب بهشت جیرفت خود را به روستا برسانید.

روستای سه چشمه ساردوئیه

روستای سه چشمه ساردوئیه در 10 کیلومتری شهرستان درب بهشت (شهری در 153 کیلومتری جنوب کرمان)، یکی از روستاهای منطقه خوش آب و هوای ساردوئیه است که در هر چهار فصل سال طبیعتی زیبا و مجذوب کننده دارد. منطقه ساردوئیه نیز یکی از مقاصد ایده آل برای سفر آخر هفته در استان کرمان است. ساردوئیه منطقه ای سردسیر و برف گیر با چمنزارها و چشمه سارهای متعدد در کنار باغات گردو است. در ضمنً زمستان های ساردوئیه هم دیدنی است و بیشتر منطقه ها آن یک دست سفید پوش می شود.

فاصله درب بهشت تا کرمان: 2 ساعت (153 کیلومتر)

راستا دسترسی: برای رسیدن به این شهر ابتدا باید وارد بزرگراه هفت باغ شوید و سپس خود را از طریق جاده بم-کرمان و در نهایت از طریق جاده درب بهشت- راین خود را به این شهر برسانید.

روستای هنزا

روستای هنزا در 32 کیلومتری شهر رابُر و در راستا جاده جیرفت- بافت در 15 کیلومتری بخش ساردوئیه واقع شده است و برای رسیدن به این بهشت بی بدیل باید جاده ای خاکی پر پیچ و خمی به طول 10 کیلومتر را طی کنید؛ البته وجود درختان گردو و رودخانه خروشان در این راستا باعث می شود متوجه سختی راستا نشوید. طبیعت بکر، رودخانه، آبشارها و هوای خنک در تابستان، هنزا را نیز در بین گردشگران محبوب کرده است.

در شمال این روستا دره ای به طول 3 کیلومتر وجود دارد که رودخانه ای خروشان در میان این دره، حیات و سرزندگی را برای این روستا به ارمغان آورده است. این دره در فصل تابستان میزبان عشایر می شود و همین موضوع مجذوب کنندهیت آن را دوچندان کرده است؛ زیرا فرصت آشنایی نزدیک با این مردم غیور و فعالیت های روزمره آن ها (مانند تهیه فرآورده های لبنی و صنایع دستی مانند جاجیم و گلیم) برای شما فراهم می شود که می تواند تجربه جالب و تازهی باشد. صنایع دستی مردم روستا و خوراکی هایی مثل بادام و گردو، سوغات این روستا هستند.

یکی دیگر از جاذبه های شهرستان رابر که به رامسر جنوب ایران معروفیت دارد ، رودخانه چشمه عروس است که در 3 کیلومتری این شهر واقع شده در فصل تابستان با هوای خنک خود مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند. باغات میوه، درختان سپیدار و چنار و از همه مهمتر درخت چنار کهن و تنومند کنار این رود، زیبایی این رود را مضاعف کرده است.

 • مدت زمان بازدید: 2 ساعت تا نصف روز
 • فاصله از کرمان: 2 ساعت و 52 دقیقه (205 کیلومتر)

آبشار ابسر

آبشار آبسُر در ارتفاعات منطقه بحر آسمان در روستای سید مرتضی از توابع بخش ساردوئیه و دهستان هنزا در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رابر واقع شده است. آبشار ابسر که ارتفاع آن 25 متر است، در میان دو دیواره سنگی تیره رنگ جریان دارد و پس از برخورد با صخره های این دیواره ها، به حرکت خود در میان تکه سنگ های کوچک و بزرگ به راستا خود ادامه می دهد. وجود خزه ها و سایر گیاهان خودرو روی صخره های اطراف آبشار و لابه لای آن ها، چهره زیبای آبشار را بدون نقص می کند. در ضمنً چشمه های فراوان یکی دیگر از مواهب الهی این منطقه هستند.

فاصله آبشار تا روستا در حدود 7 کیلومتر است. دسترسی به آبشار از طریق جاده رابر- جیرفت، جاده فرعی امامزاده سید مرتضی، 2 کیلومتر مانده به روستای سیدمرتضی و در نهایت جاده خاکی آبشار امکانپذیر است.

فاصله تا کرمان: تقریبا دو ساعت و 40 دقیقه (198 کیلومتر)

بخش دوم

سیرچ

در فاصله 57 کیلومتری شرق کرمان و در ارتفاعات ناحیه ای خوش آب و هوا در میان راستا شهداد - کرمان روستایی زیبا به نام روستای سیرچ است که یکی از قطب های گردشگری استان کرمان بوده و در تابستان به تفرجگاهی محبوب برای کرمانی ها تبدیل می شود.

روستای سیرچ در تابستان هوای خنک و دلپذیری دارد و مانند روستاهای شمالی کشور با درختان انبوه پوشیده می شود. این روستا مجذوب کنندهیت و محبوبیت خود را مدیون رودخانه ای خروشان و چشم میزانای زیبایی است که طبیعت سوئیس را برای انسان یادآوری می کند.

میزان آب در این روستا در برخی از مواقع سال به قدری افزایش پیدا می کند که بسیاری از باغ های آن غرق در آب می شود. یکی از حقایق جالب در مورد این روستا، فاصله زمانی بسیار کم آن با کویر لوت (تنها 30 دقیقه) است و هر فردی با شنیدن آن واقعا شگفت زده می شود.

از جاذبه های این روستا می توان به سرو هزار ساله این روستا، چشمه آبگرم سیرچ و امامزاده سید جلال الدین سیرچ اشاره کرد.

 • فاصله روستای سیرچ تا کرمان: 51 دقیقه (57.6 کیلومتر)
 • راستا دسترسی: برای دسترسی به این روستا ابتدا باید وارد جاده بم- کرمان شوید و سپس خود را از طریق جاده سیرچ به این روستا برسانید.
 • مدت زمان بازدید: از 2 ساعت تا نصف روز

آبشار راین

آبشار راین یا زر رود با ارتفاع در 18.5 کیلومتری شهر راین و در ارتفاعات قله هزار، بزرگترین قله جنوب کشور واقع شده است. آب این آبشار به صورت یکجا به پایین آبشار فرو نمی ریزد و برخورد آن با تکه سنگ های بزرگ موجود در راستا آب، چشم انداز ها جالبی را خلق می کند. آب آبشار در انتهای راستا خود به حوضچه ای با کف و دیواره های سنگی فرو می ریزد و با حرکت در لابه لای بیدها به آرامی از سرچشمه خود دور می شود.

در پشت آبشار نیز شیار باریکی وجود دارد که قرارگرفتن در پشت آن و احساس خنکی ذرات آب را ممکن می کند. درختان بید زیر آبشار هم زیبایی آن را دو چندان کرده اند. در ضمنً راستا اصلی صعود به قله هزار در روبروی آبشار قرار گرفته است و از طریق این راستا می توانید با 4 تا 6 ساعت کوه نوردی خود را به قله کوه برسانید.

مدت زمان بازدید: 2 ساعت تا نصف روز یا حتی یک روز

فاصله تا کرمان: 1 ساعت و 21 دقیقه (119 کیلومتر)

راستا دسترسی: برای دسترسی به این آبشار ابتدا خود را به قله هزار در جنوب غربی شهر راین برسانید و سپس با حرکت در جاده ای در دامنه شرقی قله (فاصله نقطه آغاز این جاده تا راین 16 کیلومتر است) و طی مسافتی به صورت پیاده، خود را به آبشار برسانید. در پایین راستا آبشار پناهگاهی وجود دارد که فاصله زمانی آن تا آبشار به صورت پیاده یک تا دو ساعت است.

ارگ تازه بم

ارگ تازه بم در زمره بهترین مراکز تفریحی و گردشگری کشور قرار گرفته است که می توانید در آن از تفریحاتی مانند رانندگی با موتورهای چهارچرخ در پیست مخصوص یا دوچرخه سواری و اسب سواری نیز لذت ببرید. همچنین این مجموعه دارای یک دریاچه مصنوعی با آب نماهای زیبا، آبشار و 2 اسکله تفریحی است و امکان قایق سواری نیز در آن فراهم شده است. در ضمنً فضای سبز بسیار وسیع این مجموعه نیز آن را به نگین سبزی در دل کویر تبدیل کرده است.

این مجموعه که دارای 260 هکتار فضای سبز و 520 هزار اصله نخل است، در کیلومتر 10 جاده بم - زاهدان واقع شده است. همچنین چند رستوران با چشم اندازی بسیار زیبا نیز در این مجموعه تفریحی قرار گرفته است

 • مدت زمان بازدید: 2 ساعت تا نصف روز
 • فاصله از کرمان: 2 ساعت و 5 دقیقه (167 کیلومتر)
 • راستا دسترسی: برای دسترسی به ارگ تازه بم پس از وارد شدن در بزرگراه برم نرماشیر، باید در جاده بم- کرمان به راستا خود ادامه دهید و در نهایت با در پیش گرفتن جاده درب بهشت-راین- کرمان به سمت آبشار راین به ارگ تازه بم می رسید.
منبع: کجارو / سیری در ایران / kerman.isna.ir / کجارو / خبرگزاری مهر / irandeserts.com / irandeserts.com / iranisok.com / خبرگزاری ایسنا / خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1493

به "برنامه سفرهای کوتاه استان کرمان از شهر کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه سفرهای کوتاه استان کرمان از شهر کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید