بیماری گال و درمان آن

به گزارش مجله یگانه، گال جزء امراض مسری و واگیردار می باشد، ابتدا لای انگشتان پیدا می گردد و خارش فراوان دارد، خارش آن به حدی است که شخص را بسیار ناراحت می نماید. این بیماری در اثر تخم حشرات ریز خارش آور به نام

بیماری گال و درمان آن

نویسنده: احمد حاجی شریفی

گال جزء امراض مسری و واگیردار می باشد، ابتدا لای انگشتان پیدا می گردد و خارش فراوان دارد، خارش آن به حدی است که شخص را بسیار ناراحت می نماید. این بیماری در اثر تخم حشرات ریز خارش آور به نام (سارکوپت اسکیبی) که داخل پوست را گود نموده و تخم گذاری می نمایند ایجاد می گردد، خارش شدیدی که این تخم ها باعث می شوند، واکنش حساسیتی دارند، سوراخ های پوستی موج دار و خطوط تیره و ظریفی به وجود می آورند که تا یک دوم اینچ طول دارند و در مچ دست ها، آرنج، زیر بقل، دستگاه تناسلی مردان، پرده های بین انگشتان یا پستان ها ایجاد می شوند. این سوراخ های پوستی اغلب سخت پیدا می شوند، مخصوصاً اگر عفونت ثانویه و خاراندن، آن ها را بپوشاند. غالباً بیماری گال در خانواده های پرجمعیت که بچه ها در کنار هم می خوابند یافت می گردد. بیمار مبتلا به گال باید لباس های خود را جداگانه با آب جوش بشوید و با صابون سوفر و سوبلمه شستشو داده و از داخل کردن لباس های خود با لباس های دیگران اجتناب کند.

اگر به بیماری گال مبتلا شده اید ضمن پرهیز از خوردن: نمک، انواع فلفل و ادویه جات، زنجبیل، خرما، خربزه، انگور، انجیر، بادمجان، ماهی، غذاهای مانده و شیرینی های قنادی، باید از خوراکی هایی که به درمان یاری می نمایند بیشتر بهره ببرید، مانند: آب لیموترش یا شیرین، آب غوره، آش آب غوره، آش ماست، تمرهندی، آش تمرهندی، آش ماش پوست کنده با اسفناج و کدو، زرشک، آب زرشک، آلو، سماق، کاهو، شیر، فرنی و تخم آفتاب گردان.

برای درمان آن هم باید هر روز زخم ها را با آب جوشانده چوبک بشویید.

* برگ درخت گردو را با پوست درخت بلوط بجوشانید و محل زخم را با آن بخور دهید.

* یک مثقال صبر زرد، یک نخود گنه گنه و 4 مثقال روغن بادام تلخ را با هم مخلوط کنید و بمالید.

* هر روز عناب و شاه تره را خیس نموده و به آب آن خاکشیر اضافه کنید و میل فرمایید.

* اندازه کمی گوگرد و قدری کات کبود را داخل ماست یا کره بی نمک مخلوط کنید و در حمام قبل از خیس کردن بدن، آن را به موضوع بمالید و سوزش آن را تحمل کنید و هرچه بیشتر تحمل کنید بهتر است. 3 بار این کار را انجام دهید.

* شب ها مرزه پخته را بر آن ضماد کنید.

* خاکستر توتون را با روغن گل محمدی مخلوط نموده و بر آن ضماد کنید.

* سی گرم برگ یا پوست، شاخه های ترکه ای 2 یا 3 ساله بیدمشک را در یک لیتر آب سرد، یک ساعت بخیسانید، بعد 2 دقیقه هم جوشانده، سپس 10 دقیقه دم کنید، بعد صاف نموده و روزی 3 تا 5 فنجان بنوشید.

* شصت گرم پوست ساقه های جوان بلوط خشک را نرم بسایید و در یک لیتر آب سرد 12 دقیقه بجوشانید، پس از سرد شدن با آب صاف نموده آن بدن را بشویید.

* بیست گرم گوگرد و 20 گرم زاج سفید را با 75 گرم کره گاو بدون نمک مخلوط کنید، بعد اندازهی پارچه یا کاغذی که با نیل رنگ شده باشد را بسوزانید و خاکستر آن را اضافه کنید و روزی 2 بار در حمام به بدن بمالید. هرچه سوزش آن را بیشتر تحمل کنید بهتر است.

* پنج حبه سیر را رنده کنید، بعد در یک لیتر آب بجوشانید و زخم ها را با آب آن بشویید.

* سی گرم برگ های خشک گزنه را در نیم لیتر آب سرد 2 تا 5 دقیقه بجوشانید، بعد 10 دقیقه دم کنید و روزی سه تا چهار مرتبه با آب آن بدن را از طریق پنبه بشویید.

* آرتیشو را بکوبید و با سرکه مخلوط کنید و بر آن بمالید.

* پنجاه گرم پیه خوک آب نموده، 500 گرم نشادر، 30 گرم گوگرد و 20 گرم محلول آمونیاک را با هم مخلوط کنید و روزی چهار مرتبه بمالید.

* شب ها یک عدد سیب درختی را دو قسمت کنید و تخمدان آن را بیرون آورید و به جای آن گِل گوگرد بریزید و آن را روی هم گذارید، بعد با نخ ببندید و در کوره یا فر خوراک پزی بپزید، بعد له نموده و بر آن ضماد کنید.

* گنه گنه تلخ و عصاره بید از هرکدام 3 نخود و صبر زرد و گوگرد زرد از هرکدام 6 نخود، همه را با روغن بادام تلخ مخلوط کنید و روزی 3 بار روی زخم های گال بمالید.

* سیر رنده شده را با پیه بی نمک خوک مخلوط نموده و بپزید و مثل مرهم به کار برید.

* گوگرد ساییده را با کره کاکائو مخلوط نموده، بمالید.

* عصاره کنکینا 2 نخود، صبر زرد 6 نخود و گوگرد زرد 1 مثقال، همه را نرم ساییده، بعد کمی روغن بادام تلخ را با آن مخلوط کنید و روی زخم گال بمالید.

* سه نخود سکبینج، 2 نخود آزافتیدا و 6 نخود گوگرد زرد را با پیه الاغ خمیر کنید و بمالید.

* اسیدبوریک، صبر زرد، گنه گنه، سکبینج، انقوزه و روغن بادام تلخ را به اندازه مساوی مخلوط، بعد با کره کاکائو خمیر کنید و روزی چهار مرتبه بر زخم ها بمالید.

منبع مقاله :

حاجی شریفی، احمد، (1395)، دائرة المعارف گیاه درمانی ایران، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ پازدهم.

منبع: راسخون
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1346

به "بیماری گال و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری گال و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید