درمان خستگی و ضعف

به گزارش مجله یگانه، به جز استراحت که بسیار مفید است، خوراکی هایی که خستگی تن را برطرف می کنند عبارتند از: انگور زرد و رسیده، آب لیمو، توت فرنگی، خرمای خشک، گوجه فرنگی، کدو، شاهی، کشمش، عسل، چای، قهوه، آب دم

درمان خستگی و ضعف

نویسنده: احمد حاجی شریفی

برطرف خستگی

به جز استراحت که بسیار مفید است، خوراکی هایی که خستگی تن را برطرف می کنند عبارتند از: انگور زرد و رسیده، آب لیمو، توت فرنگی، خرمای خشک، گوجه فرنگی، کدو، شاهی، کشمش، عسل، چای، قهوه، آب دم کرده نعناع، عرق آویشن و عرق نعناع.

هم چنین می توانید زیرفون را دم کنید و یک فنجان از آب صاف کرده آن را بنوشید و بقیه آب را هم با آب وان مخلوط و در آن آب استراحت کنید و بدن را هم زمان ماساژ دهید.

* سی گرم از ساقه های گلدار آویشن شیرازی خشک را در یک لیتر آب جوش 12 دقیقه دم کنید، بعد آب آن را صاف کرده و با عسل شیرین سازید و در طول روز 5 فنجان از آن را در 5 نوبت بنوشید.

* با هر وعده غذا یک عدد پیاز مصرف کنید.

* در یک فنجان دم کرده قهوه غلیظ یک برش لیمو بیاندازید و میل کنید.

* یک عدد پیاز را قاچ قاچ کرده و در دو لیوان آب آن قدر بجوشانید تا یک فنجان از آب آن باقی بماند و آن آب را بنوشید.

* یک مشت اسفناج تازه و یک مشت شاهی تازه را بکوبید یا چرخ کنید و آب آن را بگیرید و بنوشید.

* سیر رنده شده را با روغن زیتون مخلوط کنید و بر ستون فقرات مالش دهید و یا روغن سیر را بر ستون فقرات مالش دهید و پس از یک ساعت حمام کنید.

خستگی دست و پا:

برای برطرف خستگی و کوفتگی دست یا پاها می توانید روغن گل را بر تمامی محل درد خوب ماساژ دهید و پس از ماساژ بسیار، موضع را گرم کنید و یا به وسیله پیچیدن آن را گرم نگه دارید.

* برگ های سبز و تازه باباآدم را بکوبید و بر آن ضماد کنید.

* گوشت کدو یا برگ های تازه بوته کدو را بکوبید و ضماد کنید.

بیشتر بخوانید:علائم و علل خستگی عضلات

بی حسی اعضاء

خوراکی هایی که برای بی حسی اعضاء بدن یا ایستادن عضو یا فالج القوه مفید هستند و به درمان آن کمک می کنند عبارتند از: خرما، پسته وحشی، والک، دارچین، زنجبیل تازه، نخود، شوید، گوشت جوجه مرغ، گوشت شتر، روغن برگ ترب و شربت یا مربای گل محمدی؛ اما خوراکی هایی که مصرف آن ها به شدت به بیماری می افزاید و مصرف شان مضر است عبارتند از: لبنیات و خوراکی هایی که طبیعت آن ها سرد است مانند: خیار، هندوانه، بادنجان، کاهو و غیره، هم چنین مصرف ترشی جات، حمام و شستشو با آب سرد، زندگی در هوای سرد و جماع در اول شب هم بسیار در بی حسی اعضاء اثرگذار می باشند.

به نام درمان اقاقیا، عاقرقرها، اگیر ترکی و بسبایج را نرم بکوبید و با روغن کنجد مخلوط کنید و روزی سه مرتبه بمالید.

* گوگرد را در آب گرم حل کنید و هر روز موضع را با آن شستشو دهید.

* شوید، بابونه، بسبایج، سنامکی، تخم کرفس، قنطریون و انیسون از هرکدام 10 گرم و شهم حنظل 5 گرم، همه را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف شده آن را 14 قسمت کنید و صبح و شب، هر مرتبه یک قسمت از آن را بنوشید.

* هر روز مقداری فلفل سیاه ساییده شده را با روغن بادام یا روغن گل مخلوط کنید و بمالید، یا روغن فلفل بر موضع بمالید.

* تخم یونجه را در روغن زیتون خوب بجوشانید و هر روز آن روغن را بر بدن بمالید و در آفتاب بنشینید تا بهبود یابید.

* روغن سداب، روغن زیتون، روغن زنجبیل، روغن گردو و پیه آب کرده خروس را با هم مخلوط کرده و هر روز بمالید و در آفتاب بنشینید و مسهل هم میل کنید تا بیماری برطرف شود.

قولنج

برای درمان قولنج باید دانه های اسفند، انزروت، جاوشیر، شحم حنظل، مقل ازرق و صمغ کما از هرکدام 5 گرم، تخم مورد و پوست هلیله زرد از هرکدام 10 گرم و سکبینج 15 گرم، همه را بسیار نرم بسایید، بعد با گل قند عسلی مخلوط کنید و هر صبح، ظهر و شب یک قاشق چای خوری از آن را میل کنید. ضمناًً مصرف کمی عاقرقرها یا اسطوخدوس و یا سنبل الطیب هم مفید می باشد.

* مقل ازرق، شهم حنظل، جاوشیر خشک، انزروت، دانه های اسفند و اوشق از هرکدام 10 گرم، تخم مورد و پوست هلیله زرد از هرکدام 20 گرم، سکبینج 30 گرم و عاقرقرها، سنبل الطیب و اسطوخدوس هندی از هرکدام 5 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با گل قند عسلی مخلوط کرده تا به صورت خمیری درآید و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق چای خوری از آن را میل کنید.

* گل گاوزبان، صندل سفید، عودالصلیب و پرسیاوشان از هرکدام 5 گرم، بادیان و گل محمدی از هرکدام 10 گرم و تخم خطمی 30 گرم، همه را نیمکوب کرده، بعد با 5 گرم پودر شیرین بیان مخلوط و به ده قسمت مساوی تقسیم کنید، سپس 100 گرم مویز را به وسیله قیچی قطعه قطعه و روی آن ده قسم تقسیم کنید و هر قسمت از آن را شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید و بعد آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید و تفاله آن را هم مجدداً در یک و نیم لیوان آب بخیسانید و شب باز جوشانده و آب آن را میل کنید.

* زیره کرمانی و افتیمون شامی از هرکدام 20 گرم و کرویا 10 گرم، همه را نرم بسایید و هر روز صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را کفلمه کنید.

بیشتر بخوانید:علل خستگی صبحگاهی

قولنج شکمی:

برای درمان این بیماری باید دارچین، زنجبیل، هلیله سیاه، شیطرج، فلفل سیاه، بابونه شیرازی و نخود الوند از هرکدام 5 گرم و آمله مقشر، ثعلب و تخم های مغز میوه کاج از هرکدام 10 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با 20 گرم پودر نارگیل و یک کیلو مویز بی دانه کوبیده شده و یک کیلو عسل مخلوط کرده و هر روز صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

قولنج روده ای:

برای درمان این بیماری باید دارچین، زنجبیل، بسبایج، جوز هندی، فلفل سیاه، هل قرابی و تربد مجوف از هرکدام 1 مثقال، آمله مقشر 2 مثقال و نبات زرد 250 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با 500 گرم عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق غذا خوری از آن را بخورید.

بیشتر بخوانید:قولنج روده

بی حسی و خواب رفتگی دست و پا:

برای برطرف بی حسی یا خواب رفتگی دست و پا باید روزی سه مرتبه روی آن روغن ترب بمالید و هر روز نخود سیاه را بپزید و آب آن را صاف کرده و بنوشید.

از بین رفتگی حس لمس

به علت منع ورود روح نفسانی در اعصاب حس لمس از بین می رود، اگر عامل بی حسی در مرکز یعنی در جمجمه باشد؛ حس و حرکت همه تن زایل می شود و اگر عامل بی حسی در نخاع باشد؛ بیماری به وجود آمده و اثر آن بستگی به محل ضایعه دارد که در این جا بیشتر اندام های پایین بدن مانند پاها بی حس می شوند ولی حس اندام های فوقانی سلامت باقی می مانند.

برای درمان این بیماری باید هر روز 10 گرم انغوزه و 1 گرم سکبینج را با کمی عسل خمیر کرده و نیمی از آن را صبح و نیم دیگر آن را شب میل کنید و مدتی ادامه دهید.

* عود بلیسان، جدوار، زرمباد، سنبل الطیب، دارچین، درونج، هیل قرابی و فرنجمشک از هرکدام 10 گرم و پیله ابریشم، عودالصلیب، بادرنجبویه، بوزیدان، مصطکی و گل گاوزبان از هرکدام 20 گرم، همه را بسیار نرم بسایید، بعد با 250 گرم عسل یا نبات یا شکر مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب، هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

* سورنجان 20 گرم، بهمن سرخ و بهمن سفید از هرکدام 40 گرم و نبات 100 گرم، همه را نرم بسایید و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

هلیله سیاه 20 گرم و تاج ریزی، گل نیلوفر، شاه تره و پوست هلیله زرد از هرکدام 10 گرم، همه را بسیار نرم بسایید، بعد با 500 گرم عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید و روی آن هم یک لیوان شیر بنوشید.

ضمناًً در مورد این بیماری خوردن خوراکی های گرم، شربت های گرم و گل قند عسلی توصیه می شود، هم چنین بهتر است به طور مرتب موضع را با آب گرم شستشو داده و آن را گرم نگه دارید و به نام مالشی هم از روغن قسط یا روغن سورنجان یا روغن بابونه یا روغن فرفیون استفاده کنید.

تقویت حواس پنج گانه

برای تقویت حواس پنجگانه باید گِل مختوم، طباشیر هندی، درونج، زرنباد، زعفران، پوست هلیله کابلی، ابریشم مقرض، صندل سفید، پوست بیرونی پسته، هیل قرابی، مروارید، عود، کهربا و بسد از هرکدام 5 گرم، بهمن سرخ و سفید، گل گاوزبان، شاه تره، بادرنجبویه و کبابه چینی از هرکدام 10 گرم و قند یا شکر یا نبات 250 گرم، همه را بسیار نرم بسایید، بعد با آب طلا، آب نقره، آب به، آب سیب درختی قرمز، آب انار شیرین و آب لیمو مخلوط کرده، در یخچال نگه دارید و از مخلوط آن هر روز صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل کنید.

فلج یا استرخاء

پیش گیری از فلج شدن:

اگر می خواهید فلج نشوید، پس از خوردن ماهی در آب سرد نروید و خوراکی هایی که طبیعت سرد دارند را زیاد از حد نخورید، در زیرزمین یا مکان های سرد و رطوبتی زندگی نکنید و با شکم پر به خواب نروید.

ضمناًً خوردن خوراکی هایی مثل آب لیمو، جوانه گندم، سمنو و انگور زرد و رسیده از فلج شدن پیش گیری می کند.

درمان فلج:

فلج یا استرخاء یعنی حس و حرکت عضوی ناقص شده و یا کاملاً از بین رفته باشد و گاهی حس برقرار است ولی حرکت زایل می شود. این بیماری بستگی به نوع گرفتاری عضو دارد که مرکزی باشد یا محیطی. مرکزی مربوط به اعصاب مغز و محیطی مربوط به اعصاب نخاع شوکی است.

در مورد فلج یا استرخاء باید از خوردن خوراکی های سرد و رطوبتی، رفتن به استخر و یا حمام آب سرد، استراحت در مکان های سرد و نمناک، نشستن جلوی پنکه و کولر خودداری کرده و در عوض از خوراکی هایی مانند: سیر، والک، آب لیمو، مربای وج، زنجبیل و عسل زیاد استفاده کنید.

برای درمان آن باید روزی سه مرتبه روغن ریحان و یا روغن فلفل سیاه را بر عضو فلج مالش دهید.

* برگ های سفت کلم را له کرده، بعد کمی بپزید و روی عضو فلج بگذارید و این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید.

* هر بار که به حمام می روید مغز گردوی کوبیده شده را با زیره سیاه ساییده شده و مقداری عسل مخلوط کنید و در حمام گرم بر سر و بدن مخصوصاً موضع فلج شده بمالید و مدتی صبر کنید تا خوب عرق کنید (هرچه بیشتر صبر کنید بهتر است)، بعد بدن را بشویید و از حمام خارج شوید و پس از خارج شدن موضع را گرم نگه دارید.

مقداری شفتالوی خشک را در آب گرم بخیسانید و آب آن را مرتب بنوشید و هنگامی که تمام شد مجدداً بخیسانید و مصرف کنید و گِل گوگرد را هم در آب حل کنید و هر روز موضع را در آن آب نگه دارید و مالش دهید و هر دو دستور را تا بهبودی کامل ادامه دهید.

* پیه بز آب کرده را گرم کنید و بر موضع فلج مالش دهید، بعد پارچه ای پشمی را روی آن ببندید، سپس یک قطعه سنگ یا یک آجر آب ندیده را خوب گرم کنید و روی موضع قرار دهید تا بیش از حد گرم شود (هرچه بیشتر بتوانید گرمی آن را تحمل کنید بهتر است).

* سداب و گل همیشه بهار کوهی را با هم بجوشانید و آب آن را مرتب بر موضع فلج بمالید.

* مقداری وج را نرم بسایید، بعد با کمی عسل مخلوط کرده و خارج از یخچال نگه دارید و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

* ناردین، سازج هندی، جنطیانا، زاج سفید، هوفاریقون، اگیر ترکی، فلفل سفید، اذخرمکی، زعفران، دارفلفل، حب القار، جعده، کندر تلخ، قردمانا، سکبینج، اقاقیا، زرآوند و جاوشیر خشک از هرکدام 5 گرم، قنطوریون، رازیانه، صمغ عربی، انیسون، جندبیداستر، فطراسیون، سنبل، فلفل سیاه، عصاره شیرین بیان و قسط شیرین از هرکدام 10 گرم، زنجبیل و تخم کرفس از هرکدام 15 گرم، مروارید و فراسیون از هرکدام 15 گرم، پودینه و مشک ترامشیع از هرکدام 20 گرم، اسطوخدوس هندی 30 گرم، دارچین و گل محمدی از هرکدام 110 گرم و تخم شلغم و ریشه اریسا از هرکدام 120 گرم، همه را نرم بسایید، سپس در آب جوش بریزید تا به مدت یک شبانه روز بماند، بعد 5 گرم سقز و یک کیلو عسل اضافه کرده و روی آتش ملایم گذارده و خوب درهم بیامیزید، بعد در جایی خنک نگه داری کرده و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.

* فلفل سیاه، هل قرابی، تربد، زنجبیل، دارچین، جوز هندی و بسبایج از هرکدام 10 گرم و آمله مقشر 20 گرم همه را نرم بسایید، بعد با 500 گرم نبات ساییده شده و 500 گرم عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

* دارچین، زنجبیل، هلیله سیاه، شیطرج، فلفل سیاه، بابونه شیرازی و نخود الوند از هرکدام 5 گرم و آمله مقشر، ثعلب و تخم های مغز میوه کاج از هرکدام 10 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با 20 گرم پودر نارگیل و یک کیلو مویز بی دانه کوبیده شده و یک کیلو عسل مخلوط کرده و هر روز صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

بیشتر بخوانید:درمان فلج

فلج در افراد بلغمی:

اگر بلغمی مزاج هستید و دچار بیماری فلج شده اید؛ لااقل به مدت 4 روز و حداکثر 14 روز نباید داروهای قوی مصرف کنید و بعد از آن مدت شروع به درمان نمایید، بدین طریق؛ گل محمدی 25 گرم، انیسون و بادیان از هرکدام 50 گرم و بادرنجبویه 75 گرم، همه را نیمکوب کرده و بیست قسمت کنید، هر قسمت از آن را شب در یک و نیم لیوان آب بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید، بعد آب آن را صاف و شیرین سازید و بنوشید، سپس تفاله آن را هم مجدداً بخیسانید و شب دوباره بجوشانید و آبش را مصرف کنید.

* زیره سیاه، تخم کرفس و زنیان از هرکدام 10 گرم، انیسون، بادیان و رب سوس از هرکدام 20 گرم و ریشه کبر و ریشه کرفس از هرکدام 40 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با گل قند عسلی مخلوط کرده و صبح و عصر، هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.

* جاوشیر و سکبینج را به نسبت مساوی کوبیده و با عسل مخلوط کرده و روزی یک قاشق چای خوری از آن را میل کنید و یا داخل کپسول های خالیِ 500 را پر کرده و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک عدد قبل از غذا میل کنید.

* انغوزه را در کپسول خالی 500 پر کنید و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک عدد قبل از غذا میل کنید.

* در حمام خشک یعنی در حرارت خشک حمام بنشینید و آهک گرم را روی پارچه ای ریخته یا داخل کیسه ای بریزید و روی عضو بگذارید، به طوری که خود آهک با عضو تماس نداشته باشد ولی حرارت و گرمی آن به عضو برسد.

* در چشمه هایی که آب آن گوگرد دارد بروید و مدتی در آن بمانید و گه گاهی این کار را انجام دهید.

* پودینه و گل بومادران را مخلوط بجوشانید و آب آن را در آب گرم وان حمام بریزید و در آن بنشینید و با لیف یا پارچه ای بدن را ماساژ دهید، بعد بدن را خشک کرده و روغن قسط یا روغن شبت یا روغن سداب یا روغن سیاه دانه یا روغن سیر بمالید.

عاقرقرها و جند بیداستر را به نسبت مساوی نرم بسایید، بعد در روغن سیاه دانه حل کنید، سپس کمی بوره ارمنی اضافه کرده و بر عضو معیوب مالش دهید.

* برگ درخت نارنج، گل بابونه ی شیرازی، برگ سداب، مرزنجوش، دانه های اسفند، مغز ناخنک، اسطوخدوس هندی، سوسنبر، بادرنجبویه، قیصوم، برگ خطمی و آویشن شیرازی را به نسبت مساوی بجوشانید و در آب آن بنشینید یا موضع معیوب را در آن قرار دهید.

* عودالصلیب و دانه های اسفند از هرکدام 10 گرم، رازیانه و بوزیدان از هرکدام 20 گرم و اسارون، حب بلیسان، ریشه کبر، ریشه کرفس، دارچین و جنطیانا از هرکدام 30 گرم، همه را نرم بسایید، بعد 250 گرم مویز را جداگانه بکوبید تا به صورت خمیر درآید، سپس پودرها را با آن خمیر مخلوط کرده و قرص هایی به مقدار یک فندق درست کنید و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک عدد میل کنید.

* فلج در اندام تحتانی:

اگر فلج در اندام تحتانی بوده و مربوط به ورم نخاع یا عامل، فشار دیگری باشد که باعث تورم نخاع شده؛ برای درمان آن باید به دستور زیر عمل کنید:

در صورتی که فربه و پر خون باشید بهتر است اول فصد کنید و در مورد کم کردن وزن بکوشید. اما در مورد درمان هم باید گل مامیثا، اقاقیا، صندل و فوفل را به نسبت مساوی بسایید، بعد با آب تاج ریزی مخلوط کرده و محل معیوب را با آن مالش دهید.

* مقداری موم را در مقداری روغن گل، روی حرارت حل کنید، سپس برگ های چغندر تازه را بکوبید و با آن مخلوط کرده و ضماد کنید.

فلج در اثر ضربه:

اگر فلج در اثر ضربه بوده و بلافاصله پس از وارد شدن ضربه به وجود آمده باشد لاعلاج است. اما اگر بعد از ضربه خوردگی به تدریج ایجاد شده باشد باید جاوشیر، فرفیون، مرمکی و جند بیداستر را به نسبت مساوی نرم بسایید، بعد با روغن گل و مقداری موم مخلوط و ضماد کنید.

* صد گرم دانه های اسفند را نیمکوب کرده و 48 ساعت (دو شبانه روز) در آب جوش بخیسانید، بعد در همان آب بجوشانید تا آبی که روی آن ریخته شده است به نصف برسد، سپس به مقدار نصف آن مقدار آب، روغن کنجد اضافه کرده و روی حرارت ملایم بجوشانید تا آب تمام شود و روغن بماند و آن روغن را روزی سه مرتبه بر محل فلج مالش دهید.

* دارچین نرم شده را در روغن کنجد بریزید و بجوشانید یا آن را چند روز در مقابل آفتاب قرار داده و روزی سه مرتبه بر محل معیوب مالش دهید.

* فلج عصب صورت:

برای درمان فلج عصب صورت باید جوز هندی، فلفل سیاه، بسبایج، تربد مُجوّف، هل قرابی، دارچین و زنجبیل از هرکدام 10 گرم و آمله مقشر 20 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با 250 گرم نبات ساییده شده و یا 500 گرم عسل مخلوط کنید و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را بخورید.

* تخم کتان، تخم شنبلیله و جوزهندی را نرم بسایید، بعد با پیه آب کرده مرغ و روغن زیتون و مغز حرام گاو مخلوط کنید و روزی سه مرتبه با آن پشت گردن و محل فلج را مالش دهید.

* یک عدد جوز هندی کوچک را به طور دایم در دهان نگه دارید و آب دهان را بلع کنید و 2/5 گرم مرزنجوش و 1 گرم سکبینج را بسایید، بعد با یک قاشق روغن زیتون مخلوط کنید و هر بار، یکی دو قطره در بینی بچکانید.

* گل بابونه، آویشن شیرازی و پودینه را بجوشانید و با آب آن سر را بشویید، بعد با روغن بابونه یا روغن آویشن و یا روغن پودینه پشت سر، گردن، شقیقه، صورت و محل فلج را هر 1 ساعت یک مرتبه مالش دهید و روغن گردو را روزی سه مرتبه در بینی بچکانید و لااقل به مدت 7 روز این عمل را تکرار کنید.

* روغن قسط یا روغن سداب یا روغن گردو را بر سر و گردن مالش دهید و فلفل سیاه را نرم بسایید و با یکی از همان روغن های نسخه قبلی مخلوط کنید و بر محل فلج ضماد کنید و مرتب میخک را در دهان قرار داده و بمکید و شربت عسل بنوشید و عضلات پشت گردن را گرم نگه دارید.

* گل بنفشه را بپزید و جلوی سر ضماد کنید و ماءالاصول را در سکنجبین یا گل قند عسلی حل کرده و روزی سه مرتبه، هر بار یک قاشق از آن را میل کنید.

* روزی سه مرتبه را ایارج فیقرا بخورید.

* آویشن شیرازی، سداب، عاقرقرها، دانه های اسفند، گل بابونه شیرازی، مرزنجوش و مغز ناخنک را به نسبت مساوی بجوشانید و با آب آن سر را بشویید و صورت را هم با آب جوشانده خردل، آویشن و بابونه که با سرکه مخلوط شده باشد شستشو دهید.

* اگیر ترکی را مکرراً در دهان بگذارید و بمکید و سندروس را به صورت بخور به کار برید.

درمان لاغری و ضعیفی

اگر لاغر و ضعیف هستید و میل دارید که برطرف شود؛ از گرمک، توت فرنگی، موز، آب انگور زرد و رسیده، ذرت، خرما، کلم قرمز، سیب زمینی، نخود، کته برنج، کته برنج با پرتقال، نان سبوس دار برشته، قند، مرباها، تخم شنبلیله، شیر گاو و نان با پنیر و مرزه زیاد استفاده کنید. هم چنین می توانید هر صبح ناشتا مقداری خاکشیر را با آب هویج میل کنید.

به نام درمان قبل از هر حمام روغن سیر را به ستون فقرات خود بمالید.

* کندر، صمغ عربی، کتیرا پیچ، ثعلب و مصطکی رومی را به نسبت مساوی نرم بسایید و هر روز صبح قبل از صبحانه یک قاشق چای خوری از آن را با یک لیوان آب گرمک یا یک لیوان شیر مخلوط کرده و بنوشید.

* آب کلم قرمز را بگیرید و با دو برابر آن شکر بجوشانید تا قوام آید و صبح، ظهر و شب، هر بار مقداری از آن شربت را با دو برابر آن آب گریپ فوروت مخلوط کرده و بنوشید.

* یک هفته روزی یک لیتر شیر بنوشید و به جای تمام غذاهای روزانه انواع میوه بخورید و پس از یک هفته مقدار شیر را به مرور زیاد کنید تا به سه لیتر برسد و چند هفته این رژیم را ادامه دهید.

لاغری بدن از مرض قند:

در صورتی که لاغری و ضعیفی بدن از اثر مرض قند (دیابت) باشد باید ضمن پرهیز از خوردن هر خوراک شیرین و مصرف به موقع داروی مربوط به درمان دیابت؛ باید از قلقاسی (سیب زمینی ترشی) هر روز استفاده کنید.

لاغری که از مرض سیل باشد:

اگر ضعیفی و لاغری بدن در اثر بیماری سیل باشد باید از کلم زیاد استفاده کنید.

رشد و تقویت اندام:

بهترین خوراکی که برای تقویت اندام بسیار مفید است لیمو می باشد.

رشد قد:

خوراکی هایی که به افزایش رشد قد کمک می کنند عبارتند از: آب هویج فرنگی، آب زردک، کلم، شیر، میگو،، قند، سرکه، چربی جات، کله پاچه، سیرابی و ژلاتین.

رشد بچه ها:

برای رشد بچه ها باید هر روز اسفناج چرخ کرده را با روغن بادام شیرین مخلوط کنید و به او بخورانید. ضمناًً خوراکی هایی که به رشد کودک کمک می کنند عبارتند از: آب انگور زیاد، آب پرتقال، آب انار، آب سیب درختی، آب هویج فرنگی، آب زردک، هلو، زردآلو، آلو، توت فرنگی، کلم، قلقاسی (سیب زمینی ترشی)، پیاز، شیر بلغور، تخم جعفری و یونجه پخته شده یا عرق یونجه.

جهت قوی شدن:

عسل و کنجد انسان را قوی می سازند.

تقویت عضلات:

کشمش برای تقویت عضلات بسیار مفید است.

تقویت نیرو:

برای تقویت نیروی جسمانی باید خصی الثعلب، زرآوند مدهرج، آمله مقشر، شیطرج، جلقوزه، دارچین، زنجبیل، گل بابونه شیرازی، فلفل سیاه و پوست هلیله کابلی از هرکدام 20 گرم را بسایید، بعد با 500 گرم عسل مخلوط کرده و صبح و عصر، هر مرتبه یک قاشق چای خوری از آن را میل کنید.

تقویت عمومی بدن

خوراکی های مفید جهت تقویت عمومی بدن عبارتند از: توت، لیمو، انگور، هویج، زردک، پیاز، اسفناج، لوبیا سبز، رب غوره، آب جوشانده بهار نارنج، عرق ینجه، تخم کرفس، تخم شاهی، تخم ترب، تخم شلغم، تخم زردک، تخم هویج فرنگی، تخم پیاز، تخم کتان، تخم کلم، تخم یونجه، تخم ریحان، تخم شوید، ثعلب، جوزهندی، خولنجان، سیاه دانه، بادیان، زنیان، هیل قرابی، میخک، شکوفه خرمای نر (طلع)، مغز تخم زبان گنجشک، زنجبیل، دارچین، قسط شیرین، انجره، عود هندی، سعد کوفی، قرفه، تخم هلیون یا مارچوبه، تخم شنبلیله، بهمن سرخ، بهمن سفید، بوزیدان، نارگیل، مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق، مغز گردو، هسته خرما، دار فلفل، قدومه شیرازی، زعفران، عودالصلیب، قرص کمر، اگیر ترکی، زیره کرمانی، نعناع خشک، مصطکی رومی، سورنجان، فوفل، شاهدانه و کنجد.

ضمناًً می توانید زیره سیاه، سورنجان مصری، عاقرقرها، بهمن سرخ، مصطکی رومی، عودالصلیب، صبر زرد، ثعلب و تخم هویج از هرکدام 15 گرم را نرم بسایید، بعد با 500 گرم عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق چای خوری از آن را میل کنید.

* زنجبیل، آمله مقشر، پوست هلیله زرد، پوست هلیله کابلی و هلیله سیاه از هرکدام 10 گرم، شقاقل، بهمن سرخ و سفید و تودری سرخ و سفید، از هرکدام 20 گرم و مغز تخم زبان گنجشک 40 گرم، همه را بسیار نرم بکوبید، بعد کنجد، مغز بادام شیرین و مغز پسته خام از هرکدام 200 گرم را نرم کوبیده، بعد همه را با یک کیلو عسل مخلوط کرده و هر روز صبح، ظهر و شب، هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

* تخم گشهم و شاه تره از هرکدام 5 گرم، گل گاوزبان، بادرنجبویه، بسفایج، ابریشم مقرض، هلیله سیاه، پوست هلیله زرد و پوست هلیله کابلی از هرکدام 10 گرم و اسطوخدوس هندی و مصطکی از هر کدام 20 گرم، همه را بسیار نرم بسایید، بعد با نیم کیلو عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

بیشتر بخوانید:مواد مغذی که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

تقویت بچه ها:

برای تقویت بچه ها شربت کاسنی مفید می باشد.

منبع مقاله :

حاجی شریفی، احمد، (1395)، دائرة المعارف گیاه درمانی ایران، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ پانزدهم.

منبع: راسخون
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1352

به "درمان خستگی و ضعف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خستگی و ضعف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید