توضیح صداوسیما درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی ورزش

به گزارش مجله یگانه، سازمان صدا و سیما در رابطه با درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی، توضیحاتی ارائه کرد.

توضیح صداوسیما درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی ورزش

به گزارش ایسنا، در متن شرحات سازمان صداوسیما آمده است: در تاریخ 30 دی و 10 بهمن سال جاری، دو خبر با عناوین: رد ادعای صداوسیما از طریق وزارت ورزش/حق پخش 99 پرداخت نشده است! و نیز درآمد صداوسیما از حق پخش چقدر است؟ از طریق خبرگزاری محترم ایسنا منتشر شد و به منظور تنویر افکار عمومی و تبیین واقعیت، پاسخ صداوسیما به اخبار یاد شده، به شرح زیر به خبرگزاری ایسنا، ارائه شد:

مرجع استعلام از وزارت ورزش و جوانان؛ در خبر مورخ 30 دی ماه مقامی غیرمسئول و در خبر مورخ 10 بهمن ماه، نقل قول از شخص ناشناس و نامعلوم در وزارت ورزش و جوانان است و تعیین نیست خبرگزاری ایسنا به چه دلیل، مرجع و منبع کسب اخبار خود را به طور دقیق تعیین نکرده است و بدون ارائه و بیان مستندات موثق و صرفا براساس حدس یا گمان اقدام به انتشار شایعات می کند. در واقع آن خبرگزاری محترم در خبر منتشر شده خود در تاریخ 30 دی ماه سال جاری، ضمن استنباط و برداشت نادرست از قانون برنامه ششم و قوانین بودجه سال های 1399 و 1400 و نقل قول از مقامی غیرمسئول در وزارت ورزش و جوانان با ایجاد شبهه در جامعه ورزشی کشور، به تشویش افکار عمومی در جامعه مبادرت ورزیده است.

آن گونه که روشن است، براساس بند(پ) ماده(91) قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است تا انتها سال اول برنام با مشارکت سازمان صداوسیما و وزارت ورزش و جوانان، تمهیدات قانونی لازم در خصوص نحوه تقسیم درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را پیش بینی نماید.

در راستا اجرای ماده(91) قانون برنامه ششم توسعه، قانون گذار در تبصره(9) قانون بودجه سال های 1399 و 1400، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صداوسیما را مکلف کرد که درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی تعیین نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند. وجوه واریزی از محل ردیف تعیین به نسبت 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان و 70 درصد در اختیار سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

با توجه به نکات مذکور، بدیهی است که واریز درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به ردیف درآمدی تعیین نزد خزانه داری کل کشور از تکالیف قانونی مشترک هر دو دستگاه (وزارت ورزش و جوانان و سازمان صداوسیما) است و موکدانه بیان می شود؛ این سازمان از قانون مصوب تخطی نکرده و با وجود تنگناهای بودجه ای، سهم تعهد شده خود را در انتها سال 1399 به طور کامل به ردیف درآمدی مربوط، نزد خزانه داری کل کشور واریز و در سال 1400 نیز بخش قابل توجهی از تعهدات خود را به حساب خزانه پرداخت کرده است.

در خبر منتشر شده در تاریخ 10 بهمن ماه، بار دیگر آن خبرگزاری محترم، بدون رعایت اخلاق حرفه ای و با تأکید و القای شبهه ربط بحران در ورزش کشور به صداوسیما و در شرایطی که مجلس محترم با اشراف دقیق و کامل بر منابع و مصارف عمومی و اختصاصی دستگاههای اجرایی در حال بررسی و تدوین نهایی بودجه کل کشور است، ضمن تحریف حقایق، با درج عباراتی غیرمسئولانه و تعبیراتی غیرحرفه ای به نقل از یک مقام مسئول ناشناس و مجهول در وزارت ورزش و جوانان سعی در القای شبهه در افکار عمومی کرده و درآمد سازمان صداوسیما در حوزه ورزش را عددی غیرواقعی و نجومی (معادل 700 تا 800 میلیارد تومان) بیان کرده است. تعیین نیست اعلام و انتشار اعداد و ارقام و اخبار جعلی و کذب، از طریق آن خبرگزاری که از مصادیق انتشار شایعات است با چه نیت اجرا شده است!؟

بایسته است اهالی محترم رسانه در مقایسه تلویزیون های خصوصی دیگر کشورها (به عنوان بنگاه های رسانه ای اقتصادی و تجاری) با سازمان صداوسیما (به عنوان یک نهاد فرهنگی) در نظر بگیرند که سازمان صداوسیما برای انجام تکالیف حاکمیتی رایگان خود در خدمت به مردم شریف مان نیاز به بودجه دولتی دارد و پخش تبلیغات در سازمان صداوسیما، تکلیفی است که قانون گذار برای تأمین بخشی ازسهم بودجه قانونی و تعیین سازمان صداوسیما تعیین کرده است.

گفتنی است خبرگزاری ایسنا، در 2 خبر با عناوین مختلف رد ادعای صداوسیما از طریق وزارت ورزش/حق پخش 99 پرداخت نشده است! و نیز درآمد صداوسیما از حق پخش چقدر است؟ به نقل از یک مقام در وزارت ورزش و جوانان که درخواست کرد نامش در اخبار منتشر شده یاد نشود، شرحات مربوطه را ارائه کرده بود و فایل صوتی موارد مطرح شده به رسم امانت در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته است و هیچ موردی در این 2 خبر بدون استناد دقیق به اظهارات این مقام مسئول منتشر نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1504

به "توضیح صداوسیما درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح صداوسیما درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید