ثبت مجموعه پل های تاریخی نیکشهر در فهرست میراث صنعتی

به گزارش مجله یگانه، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: مجموعه پل های تاریخی شهرستان نیکشهر در نخستین همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور که در بندر ماهشهر استان خوزستان برگزار گشت، در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

ثبت مجموعه پل های تاریخی نیکشهر در فهرست میراث صنعتی

به گزارش مجله یگانه به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی اظهار کرد: این مجموعه پل ها شامل پل تخت ملک، پل یک چشمه نیکشهر، پل یک چشمه و پل دو چشمه تنگه سرحه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اضافه نمود: پل های تاریخی نیکشهر به ایرانشهر از روستای تخت ملک تا روستای تنگه سرحه قرار دارند و در این محور 4 پل وجود دارد که در سال 1347 احداث شده اند.

او گفت: بزرگ ترین پل در تخت ملک با 13 متر ارتفاع از سطح رودخانه تخت ملک و به طول 60 متر با پهنای 10 متر دارای 5 دهنه و طول هرکدام از دهنه ها پنج متر است.

در ساخت این پل ها از مصالح بومی، سنگ و سیمان استفاده شده و آنچه که در معماری این سازه ها جلب توجه می کند استفاده از سنگ های تراشیده شده از دل کوه های منطقه است که با شکل منظمی بندکشی شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 104

به "ثبت مجموعه پل های تاریخی نیکشهر در فهرست میراث صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت مجموعه پل های تاریخی نیکشهر در فهرست میراث صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید