روزهای بیماری و کار ، مرخصی استعلاجی منسوخ می شود؟

به گزارش مجله یگانه، صبح با گلودرد و تب بیدار می شوید. تصمیم می گیرید که خانه بمانید. زنگ می زنید به محل کارتان تا مرخصی استعلاجی بگیرید. رئیستان می پذیرد، اما می گوید حالا که خانه ای لطفاً این گزارش را هم بنویس و آن موضوعات را هم پیگیری کن.امروزه خیلی از کارمندان اداری به جای یک روز استراحت زیر پتو، مجبورند دورکاری کنند.

روزهای بیماری و کار ، مرخصی استعلاجی منسوخ می شود؟

به گزارش خبرنگاران، وب سایت ترجمان به نقل از نیویورک تایمز نوشت: آدام تورِن آخرین باری را که یک روز مرخصی استعلاجی داشت به یاد دارد. خزید روی تخت خوابش، پتو را روی سرش کشید و با خیال راحت سر کار نرفت. تورن که نویسنده و کارآفرین حوزۀ تکنولوژی است می گوید: حدود سال 2006 بود. همۀ خانواده ام به آنفلوانزا مبتلا شده بودند. امیدوارم دیگر پیش نیاید.

از آن روز به بعد، در طول این 13 سال، آقای تورن، ساکن فینیکس، بنا به گفتۀ خودش حتی یک روز کاری را هم به خاطر بیماری از دست نداده و بسیار به این رکورد می بالد. تورن عواملی که او را سالم نگه داشته اند توضیح می دهد و می گوید: برای ادامۀ این فرایند، حواسم به چرخه های خوابم هست. قهوه نمی نوشم. نوعی چایی مخصوص ژاپنی به نام گیوکورو می خورم. زردچوبه و رسوراترول -نوعی مکمل غذایی- استفاده می کنم.

رکورد حضور آقای تورن در محل کار شاید موردی منحصربه فرد باشد، اما به هرحال، مرخصی استعلاجی دارد روزبه روز از فرهنگ واژگان اداری محو می گردد، حتی در فصل اوج آنفلوانزا. روزگاری مرخصی استعلاجی همین بود، یک روز از محل کار دور می شدی، تا استراحت کنی و بهتر شوی (یا حداقل تظاهر به آن: مرخصی استعلاجی فریس بوئلر1 را به یاد بیاورید).

اما در سال های اخیر، ابهامات بیشتری در تعریف این مرخصی به وجود آمده که بازتاب دهندۀ زندگی شغلی شبانه روزی و به شدت رقابتی ماست. تغییر تعاریف و افزایش پویایی اداره -به لطف کار در منزل و ظهور پیمانکارانِ اقتصاد گیگ- مرخصی استعلاجی را حداقل برای بعضی مشاغل تا حدی منسوخ کرده است.

کیت وارچول، رئیس بازاریابی محتوای اسکیل کراش که یک مدرسۀ آنلاین کدنویسی است، می گوید: حتی اگر مرخصی استعلاجی بگیرید باز هم باید صبح ایمیل بزنید و چند ساعت بعد دوباره چک کنید. این به نوعی هنجار تبدیل شده که به همکارانتان ایمیل بزنید و به آن ها بگویید که آن روز در منزل کار می کنید.

قاضی روث بیدر گینزبرگ نیز این هفته همین کار را کرد. او در دوران بهبودی اش بعد از یک عمل جراحی مربوط به سرطان، در دیوان عالی حضور نداشت تا ادلۀ یک پفراینده را بشنود. قاضی ارشد جان رابرتس می گوید او از منزل این کار را انجام می داد.

کار در منزل شاید آرامش بخش به نظر برسد، اما کلمۀ کار در این عبارت حکایت از انتظارات همراه با آن دارد: اینکه فرد در دسترس باشد تا ایمیل ها را بخواند و پاسخ دهد، وارد ویدیو کنفرانس گردد، و درکل، حتی با وجود حال نه چندان خوشایندش، کارایی داشته باشد.

خانم وارچول در یکی از شغل های پیشینش به خاطر آنفلوانزا به پزشک مراجعه کرده و در سالن انتظار بود. در آن وقت آزاد با گوشی هوشمندی که در دستش بود سراغ ایمیل ها رفت. او می گوید: گوشی های هوشمند خیلی چیزها را عوض کرده اند.

کارمندان اسکیل کراش کارشان را از راه دور انجام می دهند (خانم وارچول در لس آنجلس زندگی می کند) و سیاست انعطاف پذیری در رابطه با ساعات کاری در این شرکت حکمفرماست. این شرکت محدودیت قاطعی در مورد آنچه به مرخصی استعلاجی مرسوم است ندارد، اما از کارمندان خود انتظار دارد تا اگر به خاطر بیماری یا هر مسئلۀ دیگر نمی توانند کار کنند، مسئولیت پذیرانه زمانشان را مدیریت کرده و با دیگر همکارانشان در ارتباط باشند.

پاییز گذشته خانم وارچول چند هفته پس از شروع به کارش سرما خورد، و مجبور شد صبح که از خواب بیدار شد و تازه قرص دی کوئیل خورده بود، ایمیل بنویسد. بعدازظهر هم از طریق سامانۀ اسلک به همکارانش می گفت که ساعت کارش تمام است.

خانم وارچول ترجیح می داد در زمان بیماری کار کند تا مبادا با استرس عقب ماندن کارها روبه رو گردد. این حکایت از افزایش حجم کار دارد که به خاطر تعدیل نیروها (یا تازه تأسیس بودن یک شرکت) است.

بعضی کارمندان هراس این را دارند که اگر مرخصی استعلاجی بگیرند، جایگاه خود را نزد کارفرمای خود از دست می دهند. به بیان خانم وارچول: آیا مرخصی دریافت را نشانۀ نداشتنِ وفاداری و سخت کوشی خواهند دانست؟ آزادکارها هم که فاقد امنیت شغلی هستند، شاید بیش از دیگران چنین دغدغه هایی داشته باشند.

مارک جی. مارسن، مدیر منابع انسانی مؤسسۀ با هم برای سلامت و تندرستی (آژانسی در پیتسبرگ برای مبتلایان به ایدز و دیگر بیماری های مقاربتی) می گوید مرخصی استعلاجی در شرکت او پابرجا و برقرار است، هرچند واژگان آن تغییر یافته است.

آقای مارسن می گوید: ما به این موارد، روزهای فوریت شخصی می گوییم. او می گوید که گسترده سازی تعریف باعث می گردد کارمندان حریم خصوصی بیشتری داشته باشند. با این تعریف جدید، موارد جدیدی هم لحاظ می گردد: سلامت ذهنی، یا اینکه فرزند یا عضو دیگری از خانواده که تحت تکفل کارمند موردنظر است بیمار و نیازمند مراقبت باشد.

درضمن، کارمند مجبور نیست با فهرستی از سمپتوم ها، بیماریش را به رئیس خود بفروشد. آقای مارسن می گوید روزهای شخصی یعنی به خاطر شرایطی که پیش آمده، امروز نمی توانید کار کنید.

ماه گذشته آقای مارسن هنگام سفر سرما خورد و دو روز کاری را از دست داد. او در روز سوم اعلام کرد که آنقدری بهبود یافته که در منزل کار کند. ایمیلش را چک و اضافات را حذف کرد. مارسن می گوید: این روش باعث ارتقای کیفیت زندگی می گردد.

اما آیا برای سلامتی بد نیست که حتی یک روزِ جدا از کار و مخصوصِ نقاهت وجود نداشته باشد؟ خانم وارچول به شخصه به انعطاف موجود در این مدل جدید علاقه مند است. در شغل باریستا که پس از دانشگاه به آن مشغول شد (و خیلی کارهای دیگر) کار در منزل امکان پذیر نیست.

او می گوید: مهم نبود اگر صبح با گلودرد از خواب بیدار می شدم. باز هم می بایست ساعت 6 آنجا باشم و قهوۀ مردم را آماده کنم. اینکه مجبور به دریافت مرخصی استعلاجی نباشیم امتیازاتی هم دارد، چون می توانید راحت در تختخواب کارهایتان را انجام دهید.

پی نوشت ها:

  1. این مطلب را استیون کوروتس نوسته است و در تاریخ 10 ژانویه 2019 با عنوان The Death of the Sick Day در وب سایت نیویورک تایمز منتشر شده است. وب سایت ترجمان آن را در تاریخ 5 بهمن 1398 با عنوان مرخصی استعلاجی دارد منسوخ می گردد و ترجمۀ علیرضا شفیعی نسب منتشر کرده است.
  2. استیون کوروتس (Steven Kurutz) روزنامه نگاری است که در نیویورک تایمزمی نویسد. سینما و سبک زندگی مردانه اصلی ترین علایق او هستند.

[1] Ferris Buellers Day Off: فیلمی کمدی دربارۀ پسر نوجوانی با بهانه های واهی از کلاس های درس دبیرستان فرار می کند [مترجم].

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 256

به "روزهای بیماری و کار ، مرخصی استعلاجی منسوخ می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای بیماری و کار ، مرخصی استعلاجی منسوخ می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید