ساز و کار لیگ های اروپایی تعیین شد

به گزارش مجله یگانه، اعضای کمیته اجرایی اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) امروز (پنجشنبه) به وسیله ویدئو کنفرانس تشکیل جلسه دادند و با آنالیز سازوکار اعطای سهمیه لیگ قهرمانان و لیگ اروپا به تیم ها در صورت نیمه تمام ماندن لیگ ها، نتیجه را به فدراسیون ها و اتحادیه های عضو ابلاغ کردند.

ساز و کار لیگ های اروپایی تعیین شد

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

اخیراً گزارش هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه محتمل است نمایندگان آن لیگ هایی که نیمه تمام می ماندند بر اساس صندلی آنها در رده بندی باشگاهی یوفا معین شوند اما اتحادیه فوتبال اروپا این موضوع را رد نموده است. این سازمان با تأکید بر لزوم به سرانجام رساندن لیگ های داخلی در شرایط ممکن، شایستگی ورزشی را تنها معیار اعطای سهمیه رقابت های اروپایی خاطرنشان کرد و انتخاب نمایندگان هر کشور برای حضور در رقابت های اروپایی در صورت نیمه تمام ماندن لیگ را برعهده فدراسیون ها و اتحادیه آن کشور گذاشت. تا کنون لیگ های فوتبال بلژیک و اسکاتلند تصمیم به نیمه تمام گذاشتن مسابقات این فصل خود گرفته اند و لیگ هلند هم قرار است به همین سرنوشت دچار گردد.

در بیانیه یوفا آمده است: در نتیجه تصمیمات اتخاذ شده توسط مقامات فوتبال در بلژیک و اسکاتلند، کمیته اجرایی یوفا به آنالیز شرایط به وجود آمده پرداخته و نسبت به ارائه دستورالعمل هایی برای معین شایستگی تیم ها جهت حضور در رقابت های باشگاهی یوفا در فصل 21-2020 اقدام نموده است. بر اساس این دستورالعمل، معیار راهیابی به رقابت های باشگاهی یوفا همواره بر پایه شایستگی ورزشی راسخ است. از این رو، یوفا به اتحادیه ها و لیگ ها توصیه می نماید حتی المقدور راهی برای برگزاری و به سرانجام رساندن مسابقات شان پیدا نمایند تا معین نمایندگان آنها در رقابت های باشگاهی یوفا سیر طبیعی خود را طی کند. با این وجود، یوفا لازم می داند تأکید کند که سلامت بازیکنان، تماشاگران و تمام دست اندرکاران فوتبال و در کل همه مردم باید در این مقطع زمانی در اولویت باشد. سناریوی ایده آل، مهار شیوع بیماری به منظور صدور مجوز از سرگیری مسابقاتی است که اکنون به حالت تعلیق درآمده اند تا این شیوه باشگاه ها خودشان بتوانند بر اساس شایستگی ورزشی سهمیه بگیرند اما در صورتی که چنین چیزی امکان پذیر نباشد، به خصوص به دلیل محدودیت های زمانی موجود در تقویم بازی ها، ترجیح بر این است که رقابت های داخلی تعلیق شده به شیوه ای متفاوت و به روشی که بتواند کار باشگاه ها برای کسب سهمیه بر اساس شایستگی ورزشی را تسهیل کند، از سر گرفته شوند.

بر اساس بیانیه یوفا این احتمال که مسابقات لیگ های داخلی پشت درهای بسته از سر گرفته شوند، افزایش پیدا می نماید، تصمیمی که مقامات بوندس لیگای آلمان قصد دارند با کسب مجوز از دولت آن را از روز نهم (20 اردیبهشت) اجرایی نمایند. اما در خصوص کشورهایی مانند انگلیس، ایتالیا و اسپانیا که بیشتر از آلمان از شیوع کرونا ضربه خورده اند ممکن است که حتی برگزاری بازی ها پشت درهای بسته امکان پذیر نباشد.

یوفا در این باره هم مطرح کرد: اگر یک لیگ داخلی زودتر از موعد مختومه گردد، یوفا از فدراسیون و اتحادیه های متبوع، خواهد خواست که نمایندگان آن کشور را بر اساس شایستگی ورزشی برای حضور در رقابت های اروپایی فصل آینده انتخاب و معرفی کند. فرایند این انتخاب هم باید اصولی عینی، شفاف و فاقد از هرگونه تبعیض باشد. از این رو فدراسیون ها و لیگ ها باید صلاحیت معین صندلی های نهایی در رقابت های داخلی را بر اساس شرایط موجود در هر لیگ داشته باشند.

اتحادیه فوتبال اروپا اما این حق را برای خود قائل شده که در صورت پی بردن به وجود هر گونه تخلف یا بی عدالتی در فرایند انتخاب نمایندگان کشور ها، تیم های معرفی شده از سوی هر فدراسیون را برای شرکت در لیگ قهرمانان یا لیگ اروپای فصل آینده رد صلاحیت کند.

در بخش سرانجامی بیانیه یوفا آمده است: در صورت مشاهده وجود بی عدالتی در فرایند اعطای سهمیه رقابت های باشگاهی یوفا به تیم ها از سوی فدراسیون ها، اتحادیه فوتبال اروپا این حق را برای خود قائل است که آن فرایند را ملغی اعلام کند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 500

به "ساز و کار لیگ های اروپایی تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساز و کار لیگ های اروپایی تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید