سفرهای دریایی ایران برای جام جهانی قطر لغو شد

به گزارش مجله یگانه، مهدی فرمهینی فراهانی اظهار کرد: با توجه به اینکه دو کشور ایران و قطر از طریق دریا می توانند به هم متصل شوند، برای استفاده از پتانسیل سفرهای دریایی در سفرهای جام جهانی اقداماتی از اوایل سال جاری آغاز شد. این اقدامات شامل ساخت اسکله ها و پایانه های مسافری استاندارد در جزیره کیش و بندر بوشهر بود و همچنین با مالکان چند کشتی که در کشور وجود داشتند و سالیان گذشته در زمینه مسافربری و گردشگری فعال بودند، جلساتی برگزار کردیم و آز آنها خواستیم برای ایام جام جهانی کشتی هایشان را تعمیر و آماده فعالیت کنند.

سفرهای دریایی ایران برای جام جهانی قطر لغو شد

وی ادامه داد: برآوردمان این بود که با آماده سازی دو کشتی، حدود 1500 مسافر می توانند در هر سفر جابه جا شوند. ما در حال اقدامات نهایی بودیم که در سفر اخیر مدیرعامل سازمان بنادر به قطر به همراهی وزیر راه و شهرسازی، قطر گفت شرایط حمل ونقلش برای ایام بازی های جام جهانی از قبل برنامه ریزی شده و نمی تواند امکان انتقال زمینی مسافر را از بنادر حمد و بندر الرویس به دوحه فراهم کند.

سرپرست اداره کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: قطر بندر دوحه را به یک سری از کشتی های کروز اختصاص داده که قرار است در این بندر پهلوگیری کنند و پیش بینی کردند که حدود 12 هزار تخت در این کشتی ها قرار دهند تا مسافرانی که تماشاگر بازی ها هستند بتوانند در این هتل های دریایی پذیرش شوند. قرار بود کشتی های ما به بنادر الرویس و حمد بروند که به علت بعد مسافتی که تا بندر دوحه دارند، الرویس حدود 150 کیلومتر و حمد حدود 25 کیلومتر از محل برگزاری مسابقات فاصله دارند، نهایتا قطر گفت اگر بخواهد کشتی های ایرانی را در این بنادر پهلو دهد، نمی تواند وسیله نقلیه ای برای انتقال مسافران به دوحه فراهم کند.

فراهانی با بیان اینکه این آمادگی و ظرفیت وجود دارد که بعد از بازی های جام جهانی بتوانیم کشتی هایی را که دارند فعال می شوند و گواهینامه هایشان تمدید می شود، روانه قطر کنیم، افزود: اما برای ایام بازی ها، با وجود تمام آمادگی ها و اقدامات خوبی که برای انتقال تماشاگران ایرانی اجرا شده بود، قطر در واپسین روزهای نزدیک به شروع بازی ها گفت که از پذیرش کشتی ها به علت عدم توانایی ترانسفر زمینی مسافران خودداری می کند و به همین علت نتوانستیم در این ایام کشتی ها را برای انتقال تماشاگران فراهم کنیم.

وی درباره علت این بدعهدی قطر توضیح داد: در فروردین ماه سال جاری، جلسه ای در کیش برگزار شد و وزیر حمل ونقل قطر با آقای قاسمی دیدار کردند و یک سری از بنادر و فرودگاه های ایران به عنوان بنادر و فرودگاه های پشتیبان جام جهانی معرفی شدند، زمانی که ما از قطر این خواسته را مطالبه کردیم، گفتند ستادی زیر نظر امیردر قطر وجود دارد که به تازگی شکل گرفته و وظیفه اش هماهنگی برای بازی های جام جهانی است و تصمیماتی فراتر از وزارتخانه های قطر می گیرد و آنجا تصمیم گرفته شده که سرویس های حمل ونقل جاده ای ما نمی توانند انتقال مسافران را به دوحه پوشش دهند. البته ما همچنان این پیگیری را ادامه می دهیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 آبان 1401 بروزرسانی: 18 آبان 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1671

به "سفرهای دریایی ایران برای جام جهانی قطر لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفرهای دریایی ایران برای جام جهانی قطر لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید