عکس ، آتش فشان سرد غولپیکر 2 ژوئن 2024 در نزدیک ترین فاصله به زمین، خطر در کمین است؟

به گزارش مجله یگانه، بر اساس میزان گیری های اجرا شده شهاب سنگ آتشفشان سرد یا 12P در رصد ها دیده شده که در حال نزدیک شدن به زمین است. این شهاب سنگ دور تا دور منظومه خورشیدی را می چرخد. در 2 ژوئن 2024 به نزدیک ترین حالت خود به زمین می رسد که در آسمان شب قابل دیدن است. گفته می شود فعلا برای زمین خطری همراه نخواهد داشت.

عکس ، آتش فشان سرد غولپیکر 2 ژوئن 2024 در نزدیک ترین فاصله به زمین، خطر در کمین است؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، این دنباله دار که 12P/Pons-Brooks (12P) نام دارد، یک دنباله دار منجمد یا آتشفشان سرد است. مانند تمام دنباله دارهای دیگر، این جسم یخی از یک هسته جامد تشکیل شده است که با مخلوطی از یخ، غبار و گاز پر شده است و از طریق یک ابر گازی به نام کما احاطه شده است که از داخل دنباله دار به بیرون نشت می کند. اما برخلاف بسیاری از دنباله دارهای دیگر، گاز و یخ درون هسته 12P به قدری جمع می شوند که جسم آسمانی می تواند به شدت منفجر شود.

Spaceweather.com گزارش داد در 20 ژوئیه، چندین ستاره شناس فوران بزرگی از دنباله دار را شناسایی کردند که ناگهان 100 برابر درخشان تر از آنچه معمولاً به نظر می رسد تبدیل شد. این افزایش در روشنایی زمانی رخ داد که کمای دنباله دار ناگهان با گاز و کریستال های یخ آزاد شده از درون دنباله دار متورم شد و به آن اجازه داد نور خورشید بیشتری را به زمین بازتاب دهد.

مایلز گفت که شکل غیرمعمول کمای دنباله دار احتمالاً به دلیل بی نظمی در شکل هسته 12P است. گاز خروجی احتمالاً تا حدی از طریق یک لوب بیرونی روی هسته مسدود شده است، که باعث ایجاد بریدگی در کمای منبسط شده می شود. او افزود، با ادامه دور شدن گاز از دنباله دار و رشد، شکاف یا سایه بیشتر قابل توجه شد. اما کمای منبسط شده در نهایت ناپدید می شود زیرا گاز و یخ به قدری پراکنده می شوند که نمی توانند نور خورشید را منعکس کنند.

منبع: لایوساینس

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 مرداد 1402 بروزرسانی: 7 مرداد 1402 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1782

به "عکس ، آتش فشان سرد غولپیکر 2 ژوئن 2024 در نزدیک ترین فاصله به زمین، خطر در کمین است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، آتش فشان سرد غولپیکر 2 ژوئن 2024 در نزدیک ترین فاصله به زمین، خطر در کمین است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید