لزوم خروج خانه موزه ها از تولیت دولت و شهرداری

به گزارش مجله یگانه، شهر: پایداری خانه موزه ها بسیار مهم است، خانه موزه ها باید به درآمدهایی برسند که بتوانند حداقلی ترین هزینه های خود را اداره نمایند اما باید در وهله اول از تولیت دولت و شهرداری خارج گردد و یک متولی داشته باشد؛ اما از آن متولی حمایت گردد نه فقط شهرداری بلکه دولت، چرا که متولی توسعه فضاهای فرهنگی وظیفه شهرداری نیست.

لزوم خروج خانه موزه ها از تولیت دولت و شهرداری

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار شهر، محمدسعید ایزدی، معمار و شهرساز در وبینار آنالیز تجارب احیا خانه موزه های مشاهیر تهران که عصر دیروز -چهارشنبه 21 آبان 1399- برگزار گردید، با بیان اینکه ایران به ویژه تهران تجارت بسیار خوبی در حوزه حفاظت از خانه های ارزشمند دارد گفت: این تجارت در شرایطی است که هیچ نگاه آسیب شناسانه ای در این بخش وجود نداشته است.

به گفته او؛ ناچاریم از ظرفیت های محدودی که در شهرها وجود دارد همزمان به عنوان یک کانون استفاده گردد. چه اشکالی دارد آثار ارزشمندی که یاد و خاطره یک فرد عزیز و فرهیخته است بازسازی و بهره برداری گردد؛ اما باید به این نکته توجه کرد که آن مکان، مکانی است که روایت ها و داستان های آن شخص خاص را بیان می نماید و از همین نکته می توان برای جذب مخاطب استفاده کرد؛ اما نباید تحت الشعاع برنامه های دیگر فرار بگیرد.

این معمار و شهرساز با بیان اینکه این کانون می تواند یک کانون فرهنگی باشد، شرح داد: از خانه های مشاهیری که خود زمانی جزو قطب های فرهنگی کشور بودند می تواند برای ترویج دانش در زمان حال استفاده کرد، متاسفانه در بازسازی خانه های مشاهیر کمتر به ویژگی های اصالت و حرمت فضا توجه می گردد.

ایزدی درباره تجربه جهانی خانه موزه ها هم گفت: تعداد قابل توجهی در جهان خانه های شخصیت های مهم مورد توجه قرار گرفته است. در این خانه ها با آخرین فناوری های روز شرایطی را فراهم مینمایند که مخاطب با محتوا، آثار و سبک زندگی صاحب خانه آشنا گردد درواقع آنان معتقدند نباید فقط به صرف اینکه یک خانه شخص مشهور بازسازی می گردد به آن توجه کرد. استفاده از فناوری های نوین در اطلاع رسانی، بسیار مهم است به طوری که بعضی مواقع بعضی مشاهیر در خانه هایی زندگی می کردند که ویژگی های بازسازی ندارد اما در تجربه های بین المللی می بینیم چقدر از همین خانه ها و ویژگی های کوچک حفاظت و حراست می گردد چرا که همان ها معرف آن فرد مشهور است. در حالی که در ایران بعضی مداخلاتی در خانه انجام می گردد که شاید سبب از بین رفت اصالت اثر گردد.

او با اعتقاد بر اینکه در ایران در جذب مخاطب خانه موزه های مشاهیر آنچنان که باید پیروز عمل نشده است به چرخه مالی این آثار اشاره نمود و گفت: پایداری خانه موزه ها بسیار مهم است، خانه موزه ها باید به درآمدهایی برسند که حداقلی ترین هزینه های خود را اداره نمایند اما باید در وهله اول از تولیت دولت و شهرداری خارج گردد و یک متولی داشته باشد؛ اما از آن متولی حمایت گردد نه فقط شهرداری بلکه دولت، چرا که متولی توسعه فضاهای فرهنگی وظیفه شهرداری نیست.

این معمار و شهرساز درباره جریان سازی خانه موزه ها شرح داد: این موضوع می تواند مانند بسیاری دیگر از مسایل شهری ترویج گردد، مثلا پیاده راه سازی و تجهیز فضای عمومی در منطقه 12 جریان شده است و شهرداری ها در مسایل اینچنینی با هم رقابت می نمایند. توجه به فضای عمومی و تجهیز آن بسیار مورد توجه است؛ اما خانه موزه ها به دلیل آنکه دیده نشده و به راحتی قابل دسترس نیست باید مثلا به پیاده راه ها مثلا پیوند زده و درباره آنها اطلاع رسانی گردد.

ایزدی با تاکید بر لزوم جلب توجه شهروندان به خانه مشاهیر ادامه داد: خانه مشاهیر نسبت به چند جریان دگیر در این حوزه مانند تبدیل خانه های قدیمی به کافه و رستوران کمتر دیده شده است بنابراین باید از این تجارب در سایر حوزه ها استفاده کنیم. از طرف دیگر اگر آثاری داریم که مورد توجه قرار نمی گیرند به این دلیل است که در فرایند بازسازی زندگی و داستان شخص بازخوانی نشده و مورد توجه قرار نگرفته است.

این وبینار به همت موسسه مطالعات راهبردی معماری ایران، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار گردید.

خبرنگار: فریبا رحمانی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 824

به "لزوم خروج خانه موزه ها از تولیت دولت و شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم خروج خانه موزه ها از تولیت دولت و شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید