نرخ تورم در چین کماکان بالا می رود

به گزارش مجله یگانه، تورم دومین اقتصاد بزرگ دنیا تا سرانجام ماه ژانویه به 5.2 درصد افزایش یافت.

نرخ تورم در چین کماکان بالا می رود

با تور پکن سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم چین در 12 ماه منتهی به ژانویه 2020 به 5.2 درصد افزایش یافت که در طول هشت سال اخیر بی سابقه بوده است. این نرخ تورم که 0.7 درصد بیشتر از تورم ماه قبل و 0.3 درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده است، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش مواد غذایی قرار گرفته است که تورم آن از 19.1 درصد در ماه دسامبر به 20.6 درصد در ماه نوامبر افزایش پیدا نموده است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه ژانویه به 0.6 درصد رسیده است که 0.1 درصد کمتر از تورم ثبت شده این کشور برای ماه دسامبر به حساب می رود.

لیو ژو ژی، تحلیل گر بانک ارتباطات چین گفت: شاخص بالای بهای مصرف کننده قطعا روی سیاست های پولی چین تاثیر خواهد گذاشت اما در مجموع فکر نمی کنم اوضاع از کنترل خارج شده باشد و در نتیجه احتمالا سیاست محرک فعلی به طرز خیلی محسوسی تغییر نخواهد کرد.

در بین سایر بخش های تورمی، تورم آب و برق از 0.4 درصد به 0.5 درصد افزایش پیدا نموده است. هم چنین نرخ تورم در بخش مراقبت های درمانی از 2.1 درصد به 2.3 درصد و بخش خدمات از 4.4 درصد به 4.8 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم در بخش حمل و نقل کماکان از منفی 0.7 درصد به 0.9 درصد رسیده است و تورم بخش سوخت نیز 0.5 درصد اندازه گیری شده است.

در شرایطی که تورم در بخش های زیادی کاهش یافته است، بالا بودن نرخ مواد غذایی مانع از آغاز فرایند کاهشی شاخص قیمت ها شده است و تورم مواد غذایی هنوز در یک بالاترین سطوح 10 سال اخیر خود قرار گرفته است. به دنبال شیوع آنفلونزای خوکی و تصمیم چین به ممنوعیت واردات گوشت از کانادا، نرخ گوشت در چین در یکی از بالاترین سطوح یک دهه اخیر خود قرار گرفته است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد در ماه ژانویه به 2.2 درصد رسیده است که در مقایسه با ماه 0.2 درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی 1986 تا 2019 معادل 5.13 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1989 با 28.40 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل 1999 با منفی 2.2 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 178

به "نرخ تورم در چین کماکان بالا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم در چین کماکان بالا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید