کودتای نظامی در میانمار، ارتش قدرت را در دست گرفت

به گزارش مجله یگانه، به گزارش خبرنگاران به نقل از الجزیره، ارتش میانمار بامداد دوشنبه آنگ سان سوچی رهبر غیر رسمی این کشور را به همراه شماری از مقامات بلندپایه حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی بازداشت کرد.

کودتای نظامی در میانمار، ارتش قدرت را در دست گرفت

در پی این بازداشت ها، ارتش میانمار که پیش از این با ادعای بروز تقلب انتخاباتی گسترده در انتخابات پیشین خواهان تحقیق در این باره شده بود، با بازداشت این مقامات غیرنظامی قدرت را در میانمار در دست گرفت و در این کشور شرایط فوق العاده خاطرنشان کرد.

در یک سخنرانی ویدئویی که از شبکه تلویزیونی وابسته به ارتش میانمار پخش شد، اعلام گشت که قدرت به مین آنگ هلاینگ فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور منتقل شده است.

علاوه بر بازداشت رهبر حزب حاکم میانمار سیاستمداران ایالات و مناطق و همچنین فعالان سیاسی سرشناس این کشور نیز بازداشت شده اند، شبکه های مخابراتی (تلفن همراه و ثابت) با اختلال روبرو شده و برنامه های رسانه رسمی میانمار نیز قطع شده اند.

لازم به ذکر است، بامداد دوشنبه سخنگوی حزب حاکم اتحادیه ملی برای دموکراسی در میانمار خاطرنشان کرد که همزمان با تشدید تنش ها میان مقامات حزب مذکور با فرماندهان ارتش و تشدید نگرانی ها از وقوع یک کودتای نظامی در این کشور آنگ سان سوچی رهبر غیررسمی میانمار به همراه شماری از مقامات بلندپایه حزب حاکم بازداشت شدند.

سخنگوی حزب حاکم میانمار خاطرنشان کرد که این مقامات بلندپایه بامداد دوشنبه توسط نیروهای ارتش میانمار بازداشت شدند.

سخنگوی حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی با اعلام این خبر به خبرگزاری رویترز گفت: می خواهم به مردم کشورمان بگویم که شتابزده واکنش نشان ندهند و از آنها می خواهم که مطابق با قانون عمل نمایند. وی در ادامه گفت پیش بینی می نماید که او هم به زودی بازداشت گردد.

بازداشت سان سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار و شماری دیگر از مقامات این حزب پس از آن روی داد که ارتش این کشور بر درخواست خود جهت انجام تحقیقات در خصوص بروز تقلب در انتخابات سال گذشته پافشاری می کرد.

لازم به ذکر است، حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی در انتخابات ماه نوامبر با اختلاف آرای چشمگیری پیروز شد، اما به اتهام عدم اعطای حق به رأی دهندگان در این منطقه پرتنش مورد انتقاد گسترده گروه های راست گرا نهاده شد.

گروه اپوزیسیون و متحد با ارتش میانمار نتایج این انتخابات را به چالش کشید، و ارتش میانمار نیز چند هفته پیاپی ادعا می کرد که تخلفات گسترده انتخاباتی به وقوع پیوسته و اینکه 8.6 میلیون مورد تقلب پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 981

به "کودتای نظامی در میانمار، ارتش قدرت را در دست گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودتای نظامی در میانمار، ارتش قدرت را در دست گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید