کوره های زغال گیری، بیخ گوش درختان جنگلی پارک ملی دز

به گزارش مجله یگانه، خبرنگاران/خوزستان رئیس پارک ملی دز از صدور حکم تخریب 19 کوره غیرمجاز زغال گیری در محدوده این پارک خبر داد.

کوره های زغال گیری، بیخ گوش درختان جنگلی پارک ملی دز

رضا قپانچی پور در گفت وگو با مجله یگانه، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا به امروز 43 متخلف از جمله متخلفان شکار و صید در پارک ملی دز دستگیر شده اند. تعدادی از این افراد نیز با هدف تهیه زغال یا قاچاق چوب نسبت به قطع درختان پارک ملی دز اقدام کرده بودند.

قطع 25 اصله درخت جنگلی

وی افزود: بیشترین تخلف این متخلفان به قطع درختان بومی پارک دز بر می شود؛ این افراد به قطع 25 اصله درخت جنگلی پده و کنار در پارک ملی دز اقدام کرده اند. این متخلفان به مراجع قضایی معرفی شده اند و احکام مختلفی از جمله جرایم نقدی یا سه ماه تا یک سال زندان برای آنان صادر شده است.

رئیس پارک ملی دز با بیان اینکه سال جاری تعداد متخلفان کاهش یافته است، شرح داد: میزان جرایمی که در طول سال جاری از متخلفان وصول شده 45 میلیون تومان بوده است. البته برخی پرونده ها هنوز در حال پیگیری هستند. به طور مثال دادگاه، حکم یک پرونده قطع اشجار را بیش از 80 میلیون تومان صادر کرده است که هنوز این جریمه پرداخت نشده است.

ایجاد کوره های زغال گیری در پارک ملی دز

وی با اشاره به ایجاد کوره های غیرمجاز زغال گیری، گفت: تعدادی از اهالی محلی که در حاشیه روستاهای منطقه حفاظت شده پارک ملی دز ساکن هستند، اقدام به ایجاد کوره های غیرمجاز زغال گیری می کنند و از این طریق درآمدزایی دارند.

قپانچی پور ادامه داد: برخی از متخلفان، از چوب درختان جنگل برای تهیه زغال استفاده می کنند اما برخی نیز چوب ها را خریداری و نسبت به زغال گیری اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه در محدوده روستاها ایجاد کوره زغال گیری غیرمجاز است، شرح داد: ایجاد کوره زغال گیری غیرمجاز در محدوده روستاها تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب می شود و در بسیاری از اوقات سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل آلودگی ناشی از این کوره ها از متخلفان شکایت می کند نه بابت قطع درختان.

رئیس پارک ملی دز ادامه داد: هدف ما از شکایت از افرادی که کوره های غیرمجاز ایجاد کرده اند، هم کنترل آلودگی هوا و هم جلوگیری از قطع درختان جنگلی پارک ملی دز است.

وی با اشاره به شناسایی عاملان احداث کوره های غیرمجاز زغال گیری، شرح داد: سال جاری حکم تخریب کوره های مربوط به 19 نفر در سه روستای واقع در محدوده منطقه پارک ملی دز صادر شده است. حکم تخریب کوره های غیرمجاز چهار نفر دیگر نیز در این منطقه صادر خواهد شد.

چگونه سیلاب، اراضی ملی دز را نجات داد؟

قپانچی پور با اشاره تصرف اراضی پارک ملی دز، گفت: در سال جاری 13 هکتار از اراضی پارک ملی دز تصرف شده است که 8.5 هکتار از این اراضی خلع ید شده است. با این وجود، تصرف اراضی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که عامل اصلی کاهش تصرفات، سیلاب بوده است؛ یکی از فواید سیلاب، نجات اراضی ملی بود.

وی ادامه داد: مسئله ای که در منطقه حفاطت شده پارک ملی دز وجود دارد این است که جهت منطقه طولی است و تعداد روستاهای حاشیه این منطقه بسیار زیاد و در حوزه چندین شهرستان واقع شده است. به همین دلیل راه دسترسی به منطقه سخت است.

رئیس پارک ملی دز مطرح نمود: همچنین بیشتر اراضی کشاورزی با اراضی ملی هم مرز هستند بنابراین با توجه به ارزش این زمین های ملی و نزدیکی به رودخانه، کشاورزان به این اراضی طمع دارند و می خواهند پس از هر شخم زدن مقداری زمین خود را وسعت دهند که در این شرایط، در سال های گذشته مرز این اراضی را مشخص کرده ایم تا اراضی کشاورزی به سمت اراضی ملی پیشروی نکنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 337

به "کوره های زغال گیری، بیخ گوش درختان جنگلی پارک ملی دز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوره های زغال گیری، بیخ گوش درختان جنگلی پارک ملی دز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید