افراد افسرده چه غذایی بخورند؟

به گزارش مجله یگانه، برنا/ رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور به بحث و بررسی در خصوص استفاده از برخی مواد غذایی در شرایط کرونایی پرداخت.

افراد افسرده چه غذایی بخورند؟

جلال الدین میرزای رزاز، رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، درباره تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام کرونا گفت: برای تقویت سیستم ایمنی بدن باید تنوع و تعادل و تبعیت از هرم غذایی رعایت شود. در این رابطه استفاده از کربوهیدرات ها، غلات، سبزیجات، لبنیات و پروتئین ها شامل انواع پروتئین های گیاهی، حیوانی، چربی ها اهمیت بسیاری دارد.

او اضافه کرد: برای ارتقا سیستم ایمنی بدن باید از مواد غذایی که دارای یکسری ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین A , B ,E استفاده کرد همچنین استفاده از ویتامین A و B به تبعیت از رژیم غذایی متنوع که بیش از 85 درصد مواد معدنی را تامین می کند، تاثیرگذار است.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با اشاره به کمبود برخی ویتامین ها گفت: برخی هموطنان ما با کمبود ویتامین D مواجهه هستند، توصیه می شود این ویتامین به صورت مکمل مصرف شود.

او اظهار داشت: ویتامین D به طور معمول و به صورت روزانه 1000 واحدی و به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار 50 هزار واحدی مصرف می شود که باید از طریق داروخانه ها تهیه شود. اما در ایام کرونا مصرف 800 تا 1000 واحدی ویتامین D کافی است.

اضافه کردن ویتامین دی به نان در پسا کرونابا این 6 ماده غذایی در برابر کرونا مصون بمانیدمیرزای رزاز در مورد سایر ریزمغذی های شامل زینک و سلنیوم گفت: این ریز مغذی ها در همه غذاها یافت می شود. توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که ویتامین C را از طریق غذا و و سبزیجات در ایام کرونا استفاده کرد.

او با اشاره به مواد غذایی که باید در دوران نقاهت کرونا استفاده کرد، گفت: با توجه به تحقیقات اجرا شده ترمیم اعضای بدن مبتلایان به کرونا که دچار آسیب شده، چندین هفته و چندین ماه زمان نیاز دارد.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور اضافه کرد: بیماران بعد از دوران نقاهت کرونا به سه گروه شامل افرادی که با سوءتغذیه مواجهه نیستند، افرادی که سوءتغذیه متوسط دارند و افرادی که با سوءتغذیه شدید مواجهه هستند، تقسیم می شوند.

میرزای رزار شرح داد: توصیه ما به افرادی که با سوءتغذیه متوسط مواجهه هستند، درمان های خانگی و به افرادی که با سوءتغذیه شدید مواجهه هستند، مشاوره های تخصصی غذایی است.

او در پاسخ به این سوال که مصرف چه مواد غذایی برای افرادی که در بحران کرونا حالت افسردگی دارند مناسب است؟ گفت: مصرف چای، کافئین و انواع شکلات می تواند برای دستگاه عصبی نوعی محرک باشد و محرک مغزی اضطراب را به خصوص در افرادی که اختلال خواب دارند، افزایش دهد. بنابراین نباید از این مواد مصرفی استفاده کرد.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در پایان اظهار داشت: افرادی که در بحران کرونا دچار افسردگی و اضطراب شده اند، بهتر است عصرها شیر نیمه گرم بنوشند و البته با توجه به شدت بیماری می توانند مکمل استفاده کنند اما در مواردی همچون تپش قلب حتما باید مداخله های روانشناسی و روانپزشکی صورت بگیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 488

به "افراد افسرده چه غذایی بخورند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد افسرده چه غذایی بخورند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید