بنا: برای بازی های آسیایی تابع سیاست های فدراسیون هستیم، نگاه ما به المپیک پاریس است

به گزارش مجله یگانه، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: من بعنوان سرمربی تیم ملی برای حضور در بازی های آسیایی تابع سیاست های فدراسیون کشتی هستم.

بنا: برای بازی های آسیایی تابع سیاست های فدراسیون هستیم، نگاه ما به المپیک پاریس است

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، تیم ملی کشتی فرنگی چند روز دیگر راهی مسابقات قهرمانی آسیا می گردد. رقابت هایی که بار ها این تیم با عنوان قهرمانی از آن مسابقات برگشته است. این بار، اما با توجه به سیاست های فدراسیون کشتی در راستای برقرای عدالت در انتخاب کشتی گیران و بعلاوه برنامه های محمد بنا برای جوانگرایی، تیم با ترکیب متفاوتی راهی اولان باتور مغولستان می گردد.

به مدال آوران دنیای و المپیک استراحت دادیم

محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در آستانه اعزام به این رقابت ها در مصاحبه با روابط عمومی فدراسیون کشتی گفت: طبیعتا سال جاری فرآیندی را برای انتخاب نفرات ترسیم کردیم که شامل انتخابی کشور و انتخابی جام تختی بود. در نهایت، به شش-هفت نفر از افرادی که قهرمانی دنیای داشتند، استراحت داده و افراد دیگر را وارد جام تختی کردیم. نفرات نخست جام تختی، جز وزن 67 کیلوگرم (سهرابی) به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام می شوند و آن نیز به علت ادامه چرخه است. کشتی گیرانی که الان انتخاب شدند می دانند که تنها به مسابقات آسیایی نمی فرایند و نتیجه خوب در ادامه چرخه به دست می آید. امروز به بچه ها گفتم ما مسیری شش ماهه داریم که در آن معجزه نمی گردد و باید کم نگذاشت و کوشش کرد و امید داشت.

وی با اشاره به انتخاب ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی برای قهرمانی آسیا در مغولستان ادامه داد: کمیت کشتی فرنگی ما از لحاظ تعداد نفرات، از آزاد پایین تر است. ما به تمام مدال بگیر ها نیز استراحت دادیم و از دل مسابقات جام تختی، نفرات مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب شدند. جز امیر قنامی، همگی جوان هستند امیر قنامی نیز سه سال پیش، قهرمان آسیا شد. اما مثلا ناصر علیزاده را یک سال و نیم پیش که در لیگ کشتی گرفت و دیده شد و جواز مسابقات آسیایی را گرفت. از سوی دیگر علی نوربخش هم اول شد و ما برای مسابقات آسیایی او را انتخاب کردیم.

تیم جوان، اما با کیفیت است

محمد بنا درباره نفر انتخاب شده وزن 67 کیلوگرم که در جام تختی که سوم شده بود، گفت: ما در آغاز این فرآیند گفتیم هر کس نفر اول گردد شانس ورود به مسابقات را دارد و نگفتیم 100 درصد. 9 نفر اول شدند، اما نفر اول 67 کیلوگرم، سهرابی، برای تیم جوانان است. نفر دوم سجاد ایمان طلب و نفر سوم شاهین بداغی بود. هر دو آن ها در چرخه حضور دارند و اگر یکی به مسابقه ای برود، دیگری به مسابقه بعدی می رود. این که یک نفر به قهرمانی آسیا برود، او را تبدیل به تافته جدابافته نمی نماید بلکه تازه باید بیاید و کار کند. ما این افراد را از لحاظ وزنی آنالیز کردیم. یکی از آن ها پنج کیلو و دیگری سه کیلو اضافه وزن داشت، با توجه به اینکه در جام تختی کشتی گرفته بودند و البته با هم روبرو نشده بودند منطقی نبود دوباره وزن کم نمایند و مسابقه بگذاریم. مهم ترین فاکتور ما نیز اضافه وزن برای سجاد ایمان طلب بود که پنج کیلو اضافه وزن داشت. ما که نمی خواهیم جوان مردم را بکشیم. شاهین بداغی وزن کمتری داشت و به قهرمانی آسیا می رود و در مقابل، سجاد ایمن طلب را به مسابقه دیگری می فرستیم.

او ضمن تشریح ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی که برای مغولستان انتخاب شدند، درباره حضور بعضی از نفرات که برای اولین بار به مسابقات قهرمانی اعزام می شوند، گفت: عارف حبیب اللهی سال جاری، نخستین مسابقه بین المللی خود را تجربه می نماید. محمدی جزء کشتی گیران زیر 20 سال است و آن را از تیم ملی جوانان قرض گرفتیم. محسن نژاد در وزن 60 کیلوگرم، در بزرگسالان نیز دو سال عضو تیم ملی بوده که مصدوم شده، اما سال جاری، برترین شرایط را داشت. در مجموع، تیم جوانی داریم، اما در عین حال، به علت رشد کشتی فرنگی ما، نمی توان گفت کیفیت تیم، درجه یک نیست. آن ها کشتی گیران خوب و آینده داری هستند.

سرمربی تیم ملی درباره رقبای تیم ملی در مغولستان این چنین گفت: فکر نمی کردم مسابقات قهرمانی آسیا تا این مقدار پرطرفدار باشد. ژاپن، مغولستان، چین، قزاقستان و ... از جمله کشور هایی هستند که در این مسابقات شرکت می نمایند. درست است که تیم جوان ما باید کوشش خود را بنمایند، اما نگاه ما به مسابقات، 100 درصدی نیست. در ابتدای ورودم، قرار بود از تمام نیرو ها استفاده کنیم تا امید به کشتی فرنگی بازگردانده گردد آن هم بخاطر این بود که سال قبلش در آسیا ششم و در دنیا یازدهم شده بودیم اتفاقا آن سال هم در آسیا که به سختی توانستیم اول شویم، اما حالا شرایط تغییر نموده است.

نگاه مان به المپیک پاریس است

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با وجود کنار گذاشتن نفرات اصلی تیم ملی برای قهرمانی آسیا، از کوشش برای رسیدن به قهرمانی گفت: کوشش ما این است که با هر نیرویی، برترین نتیجه را بگیریم. تیم کشتی فرنگی ایران، برترین و قوی ترین تیم دنیا است که رقابت تنگاتنگی با روسیه دارد. نگاه مان هم به قهرمانی است و البته اصل نگاه به دو سال آینده و المپیک پاریس است. کشتی گیران ما از جانشان برای قهرمانی مایه می گذارند. مسابقات دنیای صربستان سال جاری هم صرفا برای مدال دنیای نیست. مثلا حسن یزدانی برود صربستان که هفت مدالش بگردد هشت تا، اما ارزش واقعی برای المپیک مدال دنیای 2023 است که سهمیه المپیک را در آن می دهند. کوشش می کنیم ریتمی را طی کنیم که نقطه اوج آن، پاریس باشد. آینده نیز از آن افرادی است که برای قهرمانی آسیا اعزام می شوند.

محمد بنا در پاسخ به این سوال که این تیم همه داشته های کشتی فرنگی نیست، توضیح داد: 100 درصد که نیست، اما این افراد برای رسیدن به انتخاب نهایی، خود را در معرض امتحان قرار می دهند و انتخاب نهایی نیز از نظر آن ها صربستان است که در واقع باید دورتر را دید. باید در هر وزنی، چند نفر داشته باشیم که در رقابت با یکدیگر به المپیک بفرایند.

محمد بنا بعلاوه ادامه داد: فرآیند ما این طور است که مثلا ایستگاه به ایستگاه برای فتح اورست پیش بروی. ما در ایستگاهی هستیم که اگر توان کسی نرسد، مجبور است برای تنظیم مجدد بدن خود، چند ایستگاه پایین و بعد به بالا بیاید. ما طی سه سال گذشته، سه بار در مسابقات آسیایی اول شدیم. بالاخره باید به جوانان فرصت داد. حالا فرصت را خودشان با قهرمانی در جام تختی بدست آوردند و ما به این افراد اعتماد می کنیم. عارف مانند قنام رضایی برای ما جوان بالیاقتی است که اگر ببازد هم ایرادی ندارد.

تابع سیاست های فدراسیون هستیم

سرمربی تیم ملی تیم ملی کشتی فرنگی درباره سیاست های حضور در بازی های آسیایی و قهرمانی دنیا در فاصله زمانی کم گفت: ما تابع سیاست فدراسیون هستیم. من بعنوان سرمربی تیم ملی فکر می کنم آقا پژمان هم همینطور تابع سیاست های فدراسیون کشتی هستیم که رئیس آن دکتر دبیر است. مدتی قبل، پیش آقای صالحی امیری رفتیم صحبت هایی داشتیم و از طرف خودمان قول هایی دادیم، ولی هنوز علی آقا راضی نشده است. ایشان می گوید مدال دنیای ماندگارتر است، اما اهمیت مدال بازی آسیایی برای رنکینگ کشورمان در جدول مدال آوران هم مهم است. ان شاء الله این تعامل انجام می گردد تا هم در آزاد و هم در فرنگی در دو مسابقه با قدرت حاضر شویم.

ورود مدال آوران به چرخه

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره زمان ورود مدال آورن کشتی فرنگی به چرخه انتخابی که از آن صحبت می گردد گفت: بلافاصله بعد از بازگشت از مسابقات قهرمانی آسیا تیمی 10 نفره که همگی زیر 23 سال هستند از دل همین بچه های بزرگسالان را راهی بلغارستان می کنیم. ببینید چقدر ما در تیم جوان داریم که همگی در چرخه بوده اند. پس از آن در مسابقات رنکینگ دوم که به میزبانی قزاقستان برگزار می گردد 7 یا 8 نفر را اعزام می کنیم که حالا، چون نهایی نشده است نام نمیبرم. این نفرات از بین مدال آوران دنیای و المپیک و تعدادی دیگر هستند. می خواستم علی و رضا گرایی را هم در اوزان 82 و 72 به قزاقستان بفرستم، چون سر وزن قانونی هست می توانند کشتی بگیرند که به مرنام خداحافظی استابلر دعوت شده اند. استابلر برای خداحافظی اش مرنامی گرفته اند که در آن همه کشتی گیران مطرح دنیا از جمله ولاسوف، لوپز دعوت هستند. حمید سوریان، رضا و علی گرایی از ایران دعوت شده اند ببینید بچه های ما چقدر قوی شده اند که سه نفر از ایران به این مرنام دعوت می شوند بلیت و همه هزینه هم بر عهده میزبان است. اتفاقا استابلر خواسته کشتی خداحافظی اش را هم با رضا گرایی بگیرد که به رضا گفتم، چون کشتی خداحافظی اش است به او ببازد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1579

به "بنا: برای بازی های آسیایی تابع سیاست های فدراسیون هستیم، نگاه ما به المپیک پاریس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنا: برای بازی های آسیایی تابع سیاست های فدراسیون هستیم، نگاه ما به المپیک پاریس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید