تأخیرِ زوال عقل با شنا در آب سرد

به گزارش مجله یگانه، اگرچه این آنالیز هنوز در مراحل ابتدایی به سر می برد، اما امید می رود که بتواند در درمان زوال عقل در آینده موثر باشد.

تأخیرِ زوال عقل با شنا در آب سرد

در حال حاضر بیش از 850 هزار نفر در بریتانیا از زوال عقل رنج می برند

یک تحقیق نشان می دهد که شنا در آب سرد می تواند بیماری های دژنراتیو (فرسایشی - تخریبی) عصبی از قبیل زوال عقل را به تاخیر بیندازد.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج دریافتند سطح پروتئین شوک سرمایی (RBM3) در بسیاری از شناگران آب سرد - که در استخر روباز مجلس هیل لیدو در لندن بین سال های 2016 تا 2018 تحت نظر قرار داشتند- افزایش یافته است. پروتئینی که براساس یک تحقیق سال 2015 که روی موش ها صورت گرفته بود از آن ها در برابر شروع زوال عقل محافظت می کرد.

اگرچه این آنالیز هنوز در مراحل ابتدایی به سر می برد، اما امید می رود که بتواند در درمان زوال عقل در آینده موثر باشد.

جیوانا مالوچی سرپرست این تحقیق گفت که چالش های بعدی این است که دلیل قطعی مبنی بر این که این پروتئین، زوال عقل را به تاخیر می اندازد پیدا کنیم و سپس دارویی بیابیم که بدن انسان را برای فراوری آن تحریک می نماید.

علاوه بر آخرین یافته های علمی، پروفسور مالوچی مدیر مرکز مطالعات زوال عقل انگلستان در دانشگاه کمبریج می گوید که تیم تحقیقاتی او دو گروه یکی شامل شناگرانی که در آب سرد شنا می کردند و دیگری افرادی که تای چی کار می کردند و سرد نمی شدند را با یکدیگر مقایسه کردند.

پروفسور مالوچی به شناگران می گوید: ما شما را با گروهی از افراد مقایسه کردیم که تای چی کار می کردند و سردشان نمی شد، برعکس شما در هیچ کدام از آن ها افزایش میزان این پروتئین نشان داده نشد.

مالوچی می گوید: این مساله به ما می گوید سرما این پروتئین را در بدن انسان ایجاد می نماید. شما نخستین گروه غیربیمارید که نشان می دهید شناکردن در آب سرد، میزان این پروتئین محافظ را افزایش می دهد.

این پروژه زمانی شروع شد که مارتین پیت (فردی که در زمستان در استخر لیدو شمال لندن در آب سرد شنا می کرد) پس از شنیدن گفته های پروفسور مالوچی در مصاحبه مبنی بر این که می خواهد RBM3 را در بدن انسان ببیند، با او تماس گرفت.

پروفسور مالوچی می گوید منافع اجتماعی حاصل از به تاخیر افتادن شروع زوال عقل حتی اگر به اندازه چند سال هم باشد، مهم و قابل توجه است. او می گوید: اگر شما فرایند زوال عقل را ولو در حد چند سال در کل جامعه آهسته کنید این مساله می تواند تاثیرات بزرگی در اقتصاد و سلامت به دنبال داشته باشد.

در حال حاضر بیش از 850 هزار نفر در بریتانیا از زوال عقل رنج می برند و بر اساس اعلام سرویس سلامت ملی انگلستان، زوال عقل، یک ششم افراد بالای هشتاد سال را تاحت تاثیر قرار می دهد. انتظار می رود تعداد افراد با بیماری های دژنراتیو (فرسایشی - تخریبی) تا سال 2025 از یک میلیون نفر نیز گذر کند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 791

به "تأخیرِ زوال عقل با شنا در آب سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأخیرِ زوال عقل با شنا در آب سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید