تور ارزان دبی: معین خط گرندپری ابوظبی؛ ردبول به مکس بال داد

به گزارش مجله یگانه، معین خط گرندپری ابوظبی با فزونی مکس فرستپن به خاتمه رسید. فرستپن در حالی این معین خط را در رده اول تمام کرد که 0/3 ثانیه از لوئیس همیلتون سریعتر بود.

تور ارزان دبی: معین خط گرندپری ابوظبی؛ ردبول به مکس بال داد

با تور ارزان دبی در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

خبرنگاران - محمد فتح اللهی - همه چیز برای گرندپری ابوظبی 2021 آماده است. معین خط انجام شد و حالا تمام هواداران فرمول یک منتظر فردا ساعت 16:30 هستند تا به رقابت مکس و لوئیس برای قهرمانی دنیا بنشینند. پیش از شروع این آخر هفته؛ بسیاری از کارشناسان باور داشتند که پیست نو یاس مارینا بیشتر مناسب مرسدس است تا ردبول.

مکس فرستپن برخلاف آنچه تصور می شد توانست در رده اول معین خط گرندپری ابوظبی را به خاتمه برساند. این رده اولی در شرایطی برای او بدست آمد که 0.3 ثانیه با لوئیس همیلتون اختلاف داشت. از همین رو؛ مکس فردا مسابقه را در رده اول شروع می نماید و لوئیس 8 متر عقب تر در رده دوم.

مکس فرستپن رده اول معین خط گرندپری ابوظبی را بدست آورد.

اما نکته مهم این است که مکس مسابقه را با تایرهای سافت (چسبندگی بیشتر) شروع می نماید. در حالی که لوئیس سریعترین دور خود را با تایر مدیوم به ثبت رساند.

مرحله سوم معین خط گرندپری ابوظبی

در آخرین مرحله از زمانگیری؛ به غیر رانندگان ردبول، مرسدس، فراری و مکلارن، استبان اوکون از آلپین و یوکی سونودا از آلفاتائوری هم حضور داشتند. ردبول در اولین دور سریع مکس یک کار تیمی بی نقص را به نمایش گذاشت.

حقیقت این بود که مرسدس در جهتهای مستقیم سریعتر است. این موضوع را در تمام طول آخر هفته دیدیم. شاید بتوان گفت که سکتور اول از آن مرسدس بود. در سکتور دوم ردبول کمی متعادل تر بود و در سکتور سوم هر دو تیم شانس بهتر بودن داشتند.

پیش از آنکه مکس دور سریع خود را شروع کند، پرز جلو تر از او در پیست دیده شد. ماجرا از این قرار بود که پرز باید خود را به جهت مستقیم؛ یعنی جایی که مکس قرار است سرعت بیشتری داشته باشد، می رساند. همین موضوع هم رخ داد.

مکس با استفاده از اسلیپ استریم (خلاء هوای اتومبیل جلویی) توانست به زمان 1:22.109 ثانیه برسد. زمانی که نبیش از نیم ثانیه از مرسدس سریعتر بود. لوئیس همیلتون هم در اولین دور سریع خود نتوانست به میزان مکس فرستپن سریع باشد.

سرجیو پرز هم از این موضوع استفاده کرد. او دور اول خود را در حالی گذراند که به مکس اسلیپ استریم داده بود. بعد از آن باتری های خودرو خود را مجدداً شارژ کرد و توانست زمانی را ثبت کند که سریعتر از والتری بوتاس باشد. پرز با کسب رده سومی 0.859 ثانیه از مکس کندتر بود.

نوریس مکلارن را به رده سوم رساند

زمان در حال سپری بود و رانندگان باید آخرین دورهای سریع خود را در پیست می زدند. همیلتون در آخرین دور سریع خود، در سکتور اول کند تر بود. پس از آن هم نتوانست از مکس سریعتر باشد. از همین رو به حضور در رده دوم اکتفا کرد.

همیلتون زمان سریعی نداشت و از آنجایی که خطری مکس را تهدید نمی کرد؛ او هم سرعت خود را کمتر کرد و رده اول در استارت مسابقه فردا را حفظ کرد. اختلاف زمانی مکس و لوئیس در رده های اول و دوم 0.371 بود که زمان زیادی بشمار می رود. مکس بدین ترتیب توانست دهمین پول پوزیشن خود را در این فصل مسابقات فرمول یک بدست آورد.

لندو نوریس مکلارن را به رده سوم رساند.

اما سورپرایز این مرحله از معین خط گرندپری ابوظبی؛ لندو نوریس راننده تیم مکلارن بود. نوریس با زمان 1:22.931 ثانیه ای خود توانست رده سومی را برای مکلارن بدست آورد. اختلاف زمانی او و مکس در رده اول، 0.822 بود که زمانی بسیار خوب برای مکلارن بشمار می رفت.

لکلرک از ساینز مغلوب شد

لکلرک در آخرین زمانگیری سال از هم تیمی خود مغلوب شد. چارلز در حالی به رده هفتمی بسنده کرد که کارلوس ساینز هم تیمی او در رده پنجم حضور داشت.

یوکی سونودا هم که اولین زمان سریع او از سوی استیواردها حذف شده بود، در رده هشتم دیده شد. استبان اوکون و دنیل ریکاردو هم رده های نهم و دهم را برای تیم های خود بدست آوردند.

نکته مهم مرحله سوم معین خط گرندپری ابوظبی، حضور بوتاس در رده ششم بود. والتری فردا پایین تر از پرز مسابقه را شروع می نماید. این خبر خوبی برای ردبول است. چرا که این تیم به امتیازات پرز برای بدست آوردن قهرمانی فصل احتیاج دارد.

مرحله دوم معین خط گرندپری ابوظبی

نکته مهم این مرحله از معین خط، تعیین شدن تایرهای رانندگان در زمان استارت بود. در این مرحله لوئیس همیلتون با ثبت زمان 1:23.185 توانست در رده اول حضور داشته باشد. مکس فرستپن هم دور سریع خود را ثبت کرد؛ اما به میزان همیلتون سریع نبود. اختلاف زمانی این دو راننده تنها 0.004 ثانیه بود که رقمی باورنکردنی است.

اصلی ترین اتفاقی که در مرحله دوم معین خط گرندپری ابوظبی افتاد، بلوکه شدن تایر ردبول مکس بود. قرار بود فردا مکس با تایرهای مدیوم استارت بزند. اما این بلوکه شدن تمام برنامه های ردبول را بهم زد.

بلوکه شدن تایر چه پیامدهایی دارد؟

می دانیم که بلوکه شدن تایر؛ یک سطح صاف روی تایر ایجاد می نماید. این سطح صاف حتی اگر به میزان یک سکه باشد، بسیار دردسر ساز است.

در حقیقت زمانی که خودرو با سرعت زیادی در جهت مستقیم در حال حرکت است، سطح صاف ایجاد شده در نتیجه ترمزگیری اشتباه، باعث به لرزه عایدین کلی خودرو می گردد. تایر بخودی خود گرد است. حال تصور کنید یک سطح صاف روی آن ایجاد شده است. این سطح صاف در سرعت های بالا مانند عبور از روی دست انداز است.

در نتیجه یک ترمزگیری اشتباه و بوجود آمدن flat spot، خودرو به لرزه در می آید. به لرزه عایدین خودرو یعنی به لرزه عایدین سیستم تعلیق. به لرزه عایدین سیستم تعلیق هم یعنی هوای عبوری دیگر منظم از سطح خودرو عبور نمی نماید. این شرایط هم آیرودینامیک کلی خودرو را بر هم می زند. از طرفی دیگر به علت لرزش خودرو؛ راننده دیگر نمی تواندمنظره رو به روی خود را واضح ببیند. (تصور کنید با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت در جهت خاکی رانندگی می کنید!)

به همین علت است که می بینیم پس از یک بلوکه شدن ساده تایر، تیم سریعاً نسبت به تعویض تایر خودرو اقدام می نماید. همین اتفاق برای مکس در مرحله دوم معین خط گرندپری ابوظبی افتاد.

ردبول مجبور به تعویض تایر شد

پس از این اتفاق، ردبول تایرهای خودرو مکس را از مدیوم به سافت تغییر داد. گرچه این اقدام یکی از موضوعاتی بود که به مکس سرعت بیشتری بخشید؛ اما لوئیس فردا مسابقه را با تایرهای مدیوم شروع می نماید.

یعنی همیلتون زمان بیشتری در پیست خواهد بود. مکس هم به علت فرسایش بیشتر تایرهای سافت مجبور است پیت استاپ زودتری نسبت به رقیب خود داشته باشد.

در آخرین دقایق این مرحله از زمانگیری، ترافیک شدیدی در پیست وجود داشت. هر کدام از رانندگان دوست داشتند فضای خالی جلوی خود داشته باشند. ترافیک آنقدر اعصاب خرد کن بود که وتل کنار کشید و استون مارتین خود را پارک کرد.

ترافیک شدید در دقایق خاتمهی مرحله دوم معین خط گرندپری ابوظبی

فرناندو آلونسو در نتیجه رانندگی آهسته ریکاردو یازدهم شد. بدین ترتیب آلونسو و اوکون این فصل را 11 بر 11 در رقابت معین خط ها به خاتمه رساندند.

آلونسو به علت رانندگی آهسته ریکاردو حذف شد.

پیر گسلی هم که در تمام طول فصل هم تیمی خود را شکست داده بود، در معین خط گرندپری ابوظبی از سونودا مغلوب شد. این راننده فرانسوی تیم آلفاتائوری در رده دوازدهم استارت خواهد زد.

استرول در رده سیزدهم و جیوناتزی در رده چهاردهم کار خود را تمام کردند. رده پانزدهم هم به وتل رسید.

مرحله اول معین خط گرندپری ابوظبی

لوئیس همیلتون در این مرحله کاملاً از سایرین سریعتر بود. او در اولین حضورش در پیست یاس مارینا زمان 1:23.266 ثانیه ای را ثبت کرد. مکس فرستپن پس از او در رده دوم دیده شد. اختلاف زمانی این دو رقیب اصلی برای کسب عنوان قهرمانی سال، 0.056 بود.

هفت دقیقه مانده به اتمام این مرحله، میک شوماخر از HAAS به مانع کناری پیچ برخورد کرد. در نتیجه این برخورد این مانع از جای خود کنده شد و به میان پیست آمد. سپس لندو نوریس از روی این مانع رد شد.

صحنه برخورد میک شوماخر راننده تیم HAAS با مانع کناری پیچ آخر در معین خط گرندپری ابوظبی

به علت خطرناک بودن شرایط، پرچم قرمز به نشانه توقف زمانگیری به نمایش عایدی. پس از برداشتن مانع از سطح آسفالت رقابت در یاس مارینا مجدداً شروع شد و رانندگان فقط می توانستند یک دور سریع در پیست داشته باشند.

صحنه ردشدن لندو نوریس از روی مانع کناری پیچ آخر در معین خط گرندپری ابوظبی

همیلتون با ثبت زمان 1:22.845 اولین راننده ای بود که توانست تایمی کمتر از یک دقیقه و 23 ثانیه ثبت کند. در ادامه این مرحله، نیکولاس لطیفی راننده ایرانی کانادایی تیم ویلیامز در رده شانزدهم کار خود را تمام کرد. این برای دومین بار در طول دو سال گذشته بود که لطیفی توانست جورج راسل هم تیمی خود را شکست دهد.

راسل در رده هفدهم دیده شد و پس از او کیمی رایکونن در رده هجدهم آلفارومئو خود را پارک کرد. این آخرین باری بود که رایکونن در یک رقابت معین خط فرمول یک حضور داشت. فردا هم آخرین مسابقه ICE MAN خواهد بود و این راننده فنلاندی بازنشسته خواهد شد.

رده های نوزدهم و بیستم هم به ترتیب به شوماخر و مزپین رسید. شوماخر بدین ترتیب توانست در تمام طول فصل، هم تیمی خود را در تایمگیری گرندپری ها شکست دهد.

رقابت اصلی در پیست یاس مارینا، فردا ساعت 16:30 خواهد بود.

نتیجه معین خط گرندپری ابوظبی

منبع: بیت ران
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1434

به "تور ارزان دبی: معین خط گرندپری ابوظبی؛ ردبول به مکس بال داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان دبی: معین خط گرندپری ابوظبی؛ ردبول به مکس بال داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید