تملک باغ علاء الدوله و احیا و بازسازی خانه حاکم تهران در قلب طهران

به گزارش مجله یگانه، خبرگزاری خبرنگاران- شهردار منطقه 12 اظهار داشت: تنها بخش به جا مانده از خانه-باغ علاءالدوله، حاکم تهران در دوره ناصرالدین شاه و انقلاب مشروطه، واقع در حد فاصل خیابان لاله زار و خیابان فردوسی خریداری شد.

تملک باغ علاء الدوله و احیا و بازسازی خانه حاکم تهران در قلب طهران

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، علی محمد سعادتی، شهردار منطقه ضمن اعلام این خبر گفت: این باغ با مساحت 2100 مترمربع با هدف احیای باغات قدیمی به منظور ارتقای سطح کیفی خدمات عمومی شهری، ایجاد فضای باز همگانی، افزایش سرانه فضای سبز در محلات کم برخوردار، همچنین حفظ و صیانت از ابنیه و آثار تاریخی و فرهنگی تملک شد و احیا و بازسازی آن در دستور کار نهاده شد.

وی با بیان اینکه این خانه-باغ، یکی از سه باغ واجد اهمیت واقع در غرب لاله زار، در کنار باغ اتحادیه (خانه طهران) و باغ ناصرالملک قره گزلو (باشگاه بانک تجارت) است، به ارزش بالای این پلاک و اهمیت تملک آن به منظور استفاده عموم در پهنه فرهنگی تاریخی تهران اشاره نمود.

سعادتی با اشاره به نگرانی های پیشین کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در خصوص این باغ اضافه نمود: همیشه این نگرانی وجود داشت که با تجاری سازی در این پلاک و بدون رعایت حریم های ارتفاعی در محدوده های ارزشمند تاریخی، موقعیت حصار ناصری و صفوی به خطر بیفتد.

وی اضافه نمود: احیای باغ و عمارت علاالدوله که موقعیت مهمی در دوره مشروطه داشته، علاوه بر حفظ تاریخ گذشته، می تواند دانه تسبیح دیگری برای بازیابی تاریخ تهران قدیم باشد.

شهردار قلب طهران از وجود یک تالار آینه در این خانه تاریخی سخن گفت و ادامه داد: این خانه که از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خریداری شده، تنها بخش اندکی از ملک تاریخی علاءالدوله است که در حد یک تالار آینه در آن باقی مانده که این تالار آینه متراژی کمتر از 150 متر دارد و بقیه زمین، هم اکنون بایر است.

وی همچنین تأکید کرد: با توجه به کاربری پیشین این بنا که قسمت زیادی از آن به زمین های باغ اختصاص داشته، در شرایط کنونی نیز بازسازی و احیای آن با رویکرد ایجاد فضای سبز و فضای باز همگانی به ساکنان شریف منطقه 12 و فراتر از آن به مردم تهران تقدیم می گردد.

میرزا محمدرحیم خان علاالدوله، باغ و خانه را از میرزا عیسی وزیر که وزارت تهران را به عهده داشت، خریداری و در آن ساختمان هایی بنا کرد. این بنا پس از او میان فرزندانش تقسیم شد و طبق نقشه سال 1270 خورشیدی دو تن از پسران و داماد او در این محدوده خانه داشتند. باغ علاالدوله در دوره پهلوی به یکی از کانون های مهم اشاعه فرهنگ و هنر در ایران، شامل هنرستان هنرپیشگی و تئاتر دهقان تبدیل شد که هم اکنون کوچه پشت این ملک با نام کوچه دهقان خوانده می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1052

به "تملک باغ علاء الدوله و احیا و بازسازی خانه حاکم تهران در قلب طهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تملک باغ علاء الدوله و احیا و بازسازی خانه حاکم تهران در قلب طهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید