رنگ مدفوع نوزاد؛ چه رنگی طبیعی و چه رنگی غیرطبیعی است؟

به گزارش مجله یگانه، انگیزه - مادر و کودک - رنگ مدفوع نوزاد می تواند به عنوان شاخصی برای سلامت کودک در نظر گرفته شود. مدفوع نوزاد ممکن است به رنگ های مختلفی دیده شود، بخصوص در اولین سال زندگی و به دلیل تغییرات رژیم غذایی. همچنین مهم است بدانیم آنچه در مدفوع بزرگ سالان طبیعی به نظر می رسد لزوماً در مدفوع نوزاد طبیعی نیست. این موارد شامل رنگ و شکل مدفوع خواهد بود. در زیر رایج ترین رنگ هایی که ممکن است در مدفوع نوزاد دیده شود و دلیل پدیدار شدن هر یک آورده شده است.

رنگ مدفوع نوزاد؛ چه رنگی طبیعی و چه رنگی غیرطبیعی است؟

جدول رنگ مدفوع نوزاد

رنگرژیم غذاییآیا طبیعی است؟

مشکی

در نوزادانی که از شیر مادر و شیر خشک تغذیه می کنند، مشاهده خواهد شد

رنگ سیاه مدفوع در چند روز نخست زندگی نوزاد طبیعی است. اگر بعدها در دوران کودکی نیز مشاهده شود طبیعی نیست

زرد خردلی

در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند مشاهده خواهد شدرنگ زرد خردلی طبیعی است

زرد روشن

در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند مشاهده خواهد شداگر مدفوع زرد روشن بیش ازحد آبکی باشد می تواند نشانه اسهال باشد

نارنجی

در نوزادانی که از شیر مادر و شیر خشک تغذیه می کنند مشاهده خواهد شدرنگ نارنجی طبیعی است

قرمز

در نوزادان با هر برنامه غذایی مشاهده شده است؛ ممکن است به دلیل مصرف جامدات قرمز ایجاد شود یا می تواند نشان دهنده هر چیز دیگری باشد

اگر اخیراً غذای قرمزرنگی به کودک خود نداده اید، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. اگر اخیراً غذای قرمز رنگی به کودک خود داده اید، درصورتی که رنگ مدفوع بعدی به حالت طبیعی بازگشت، مسئله ای وجود ندارد؛ در غیر این صورت، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید

قهوه ای مایل به سبز

در نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند مشاهده خواهد شدرنگ قهوه ای مایل به سبز طبیعی است

سبز تیره

در نوزادانی که غذاهای کمکی سبزرنگ یا مکمل های آهن مصرف کرده اند مشاهده خواهد شدرنگ سبز تیره طبیعی است

سفید

در نوزادان با هر برنامه غذایی مشاهده شده است؛ ممکن است نشان دهنده مشکل در کبد باشد.

با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

خاکستری

در نوزادان با هر برنامه غذایی مشاهده شده است؛ ممکن است نشان دهنده مشکل در هضم باشد.

با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

رنگ مدفوع نوزاد

مشکی

اولین مدفوع نوزاد احتمالاً مشکی قیرگونه است و مکونیوم نامیده می شود. مکونیوم حاوی مخاط، سلول های پوست و مایع آمنیوتیک است. مدفوع مشکی نباید بیش از چند روز طول بکشد.

زرد خردلی

وقتی دوره مکونیوم تمام شد، مدفوع نوزاد ممکن است به رنگ زرد خردلی دیده شود. این رنگ مدفوع نیز در نوزادان شیرده بیشتر مشاهده می شود.

زرد روشن

رنگ مدفوع زرد روشن در نوزادان شیرده و نوزادانی که شیر خشک مصرف می کنند دیده می شود. رنگ مدفوع زرد آبکی نشان دهنده اسهال است. اسهال می تواند خطر کم آبی را افزایش دهد.

نارنجی

رنگ نارنجی مدفوع به دلیل رنگ دانه هایی است که از دستگاه گوارش نوزاد برداشت می شود. رنگ نارنجی مدفوع در نوزادانی که از شیر مادر و شیر خشک استفاده می کنند دیده می شود.

قرمز

گاهی اوقات رنگ مدفوع نوزاد به دلیل نوشیدنی ها (آب گوجه فرنگی، آب چغندر) و مکمل های قرمز رنگی که مصرف کرده ممکن است قرمز باشد. مدفوع قرمز می تواند به دلیل وجود خون در حرکات روده نوزاد شما نیز باشد که ناشی از عفونت روده ای است و باید توسط پزشک متخصص اطفال معاینه شود. وجود خون در مدفوع نوزاد ممکن است به دلیل آلرژی به شیر یا یک شکاف مقعدی نیز باشد.

اگر در مدفوع نوزاد خود رنگ قرمز مشاهده کردید، بهترین روش این است که با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. اگر نوزاد شما اخیراً غذای قرمز رنگ خورده است، می توانید تا مدفوع بعدی او صبر کنید و اگر رنگش مجدداً قرمز بود آنگاه با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

قهوه ای مایل به سبز

رنگ مدفوع نوزادانی که شیر خشک مصرف می کنند گاهی اوقات قهوه ای مایل به سبز است. مدفوع این نوزادان سفت تر از آن هایی است که از شیر مادر تغذیه می کنند.

سبز تیره

رنگ مدفوع تیره بیشتر در بچه هایی که غذاهای سبز رنگ مانند اسفناج یا نخود فرنگی مصرف کرده اند دیده می شود. مکمل های آهن نیز می توانند موجب سبز شدن رنگ مدفوع نوزاد شوند.

سفید

رنگ سفید مدفوع نوزاد می تواند نشان دهنده این باشد که کبد کودک شما نمی تواند آنزیم های هضم غذا را به اندازه کافی تولید کند. این یک مشکل جدی است. حتماً این مشکل را با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید.

خاکستری

مانند رنگ مدفوع سفید، بچه هایی که رنگ مدفوع آن ها خاکستری است، نمی توانند غذا را به خوبی هضم کنند. در صورت بروز چنین مسئله ای با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

شکل مدفوع نوزاد

رنگ مدفوع اطلاعات کمی در خصوص سلامت نوزاد به شما می دهد، بنابراین بسیار مهم است که به شکل مدفوع نیز توجه کنید. توجه به رنگ و شکل می تواند اطلاعات بیشتری در خصوص سلامت نوزاد به شما بدهد.

پیوستگی مدفوع نوزاد

مدفوع نوزاد غلیظ و قیرگونه است. این امر طبیعی است و رنگ و شکل مدفوع نوزاد طی چند روز اول زندگی او تغییر خواهد کرد. اگرچند روز بعد از تولد، مدفوع نوزاد شما زردتر و شل تر نشد با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. این مشکل می تواند نشانه ای از مصرف شیر ناکافی باشد.

پیوستگی شیر مادر

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند مدفوع شل تری دارند و این به معنی اسهال نیست.

پیوستگی شیر خشک

نوزادانی که شیر خشک مصرف می کنند، مدفوع غلیظ تری داشته که رنگ آن قهوه ای مایل به سبز و زرد است. اگر نوزاد هنگام مدفوع زور بزند و مدفوع سختی را تجربه کند ممکن است به یبوست مبتلا باشد.

بعد از مصرف غذاهای جامد و کمکی

در صورت مصرف غذاهای جامد، مدفوع نوزاد همانند مدفوع بزرگ سال زیاد است.

پیوستگی یبوست

مدفوع سخت همراه با زور زدن می تواند نشانه یبوست باشد. تکه های کوچک و شبیه سنگریزه که رنگشان قهوه ای تیره است نیز از نشانه های یبوست هستند.

اسهال

اسهال در کودک شامل مدفوع شل و آبکی است که در هر بار تغذیه بیش از یک بار رخ می دهد. اسهال در نوزادان کوچک دشوارتر است، زیرا حرکات روده ای آن ها بیشتر از نوزادانی است که غذاهای جامد مصرف می کنند.

موکوس و مدفوع کف دار

مدفوع کف دار هنگامی رخ می دهد که کودک شما در حال دندان درآوردن است و آب از دهان او تراوش می کند. اگر در مدفوع کودک کف دیدید و او در حال دندان درآوردن نبود، دلیلش می تواند عفونت باشد، در این صورت کودک به درمان نیاز دارد.

اگر در مدفوع مخاط مشاهده شد نشانه چیست؟

وجود مخاط (موکوس) در مدفوع در نوزادان طبیعی است زیرا آن ها مکونیوم را می گذرانند. این مورد در بچه هایی که در حال دندان درآوردن هستند نیز مشاهده می شود. بااین حال، موکوس می تواند نشانه عفونت باکتریایی در روده نوزادان نیز باشد. درصورتی که نوزاد شما خیلی کوچک بوده و در حال دندان درآوردن نیست و به طور مداوم در مدفوعش موکوس دیده می شود، حتماً با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

خون

هنگام یبوست ممکن است در مدفوع نوزاد خون دیده شود. وجود خون در مدفوع همچنین می تواند نشانه عفونت باشد که باید پزشک متخصص اطفال را در جریان موضوع قرار دهید. اگر نوک پستان های مادر ترک خورده باشد، مقدار کمی خون هنگام تغذیه با شیر مادر مصرف می شود.

تکه های غذا

هنگامی که کودک شما جامدات مصرف می کند، ممکن است تکه های غذا در مدفوعش مشاهده شود. دلیل این موضوع این است که برخی از غذاها قابل هضم نیستند و سریعاً از طریق سیستم بدن کودک عبور می کنند.

تعداد دفعات مدفوع کردن نوزاد

اگر نوزاد شما هرروز مدفوع نداشته باشد، این لزوماً به معنای وجود مسئله ای جدی نیست. نوزاد تازه متولدشده ممکن است در ابتدا حرکات روده ای ضعیفی داشته باشد. در صورت تغذیه با شیر مادر، نوزاد ممکن است تا هفته سوم الی ششم، تنها یک بار در هفته مدفوع داشته باشد. اگر کودک شما غذای کمکی مصرف می کند، شما باید حرکت روده ای را که حداقل یک بار در روز اتفاق می افتد مشاهده کنید. مدفوع کمتر از این تعداد می تواند نشان دهنده یبوست باشد.

هنگامی که کودک از غذاهای جامد استفاده می کند، حداقل یک بار در روز حرکات روده ای دارد. مدفوع بیشتر از یک بار در هر تغذیه می تواند نشان دهنده اسهال باشد. تغییر در پیوستگی و رنگ مدفوع نوزاد در نخستین سال زندگی او طبیعی است؛ اما مهم است که این تغییرات را با همراهی پزشک متخصص نظارت کنید.

نتیجه گیری

رنگ مدفوع نوزاد ثابت نبوده و نوسان دارد. تغذیه و سن نیز از عوامل موثر بر رنگ و پیوستگی مدفوع نوزاد شما خواهند بود. اگر در خصوص حرکات روده ای نوزاد خود نگران هستید، برای توصیه های لازم با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. اگر نوزاد شما مبتلا به اسهال همراه با تب باشد، حتماً او را به پزشک متخصص اطفال برسانید.

مدفوع سخت و خشک معمولاً نشان دهنده یبوست است؛ اما اگر کودک شما استفراغ یا علائم دیگری داشته باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که کودک شما دهیدراته شده است. اگر کودک شما دچار کمبود آب شده بود، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

علائم دیگر دهیدراته شدن یا کمبود آب در کودک شامل موارد زیر می باشد:

  • کمتر از شش بار ادرار در روز
  • گریه کردن بدون اشک
  • خستگی زیاد
  • پوستی که تغییر رنگ داده یا ظاهر چروکیده ا دارد
  • چشم های گود رفته

نظارت بر مدفوع کودک می تواند روش مفیدی برای شناسایی مسائل بهداشتی او باشد.

برگرفته از: healthline

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 718

به "رنگ مدفوع نوزاد؛ چه رنگی طبیعی و چه رنگی غیرطبیعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگ مدفوع نوزاد؛ چه رنگی طبیعی و چه رنگی غیرطبیعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید