میگرن و روش صحیح درمان آن

به گزارش مجله یگانه، سردرد میگرن، یکی از آزاردهنده ترین بیماری هایی است که بسیاری از افراد را در طول زندگی دچار خود می نماید. محققان کشور اطلاعات مفید و ارزنده ای را در مورد این مشکل مهم سلامتی ارائه داده اند که می تواند به وسیله مردم و پزشکان مورد توجه قرار گیرد.

میگرن و روش صحیح درمان آن

به گزارش خبرنگاران، میگرن یک اختلال و سردرد شایع و ناتوان نماینده است کـه حدود 20 درصد از زنان و 10 درصد از مردان را درگیـر خود می نماید. اگرچه این بیماری دومین علتی است که موجـب عـدم کارایی در زندگی شده و مسئول 3 درصد از مراجعات به بخـش اورژانـس در سال است، همچنـان کمتـر مـورد تشـخیص و معالجـه قـرار می گیرد. ازآنجاکه شیوع میگرن بین سنین 18 تا 44 سال شایع تر است، بیشتر، افراد در سنین کار را متأثر می نماید. بیش از نیمی از افراد دارای میگرن، این بیماری را به شدت آسیب رسان توصـیف نموده اند که استراحت مطلق در زمان سردرد را ناگزیر می نماید.

بنا بر گفته های متخصصان، میگرن با شمار گسترده ای از شکایات چشمی ازجمله اختلال دید و درد چشم همراه است. این بیمـاری باعـث کـاهش کیفیـت زندگی مرتبط با بینایی می گردد. در شـرایطی کـه علائم چشـمی قابل ملاحظه نیستند، بسیار مهم است که متخصصـین چشـم بـه علائم گوناگون میگرن توجه نمایند تا بتواننـد شـرح حـال دقیـق همراه با درمان صحیح را اعمال نمایند. پاتوفیزیولوژی میگرن پیچیده است و درک مـا از آن در حـال پیشرفت است. سردرد تنها قسمتی از این اختلال پـردازش حسـی است. مرحله اولیـه یـا دوره مقـدماتی این بیماری ممکـن اسـت چندین روز قبل از سردرد آغاز گردد.

در رابطه با این بیماری ناتوان نماینده، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اقدام به ارائه یک سری اطلاعات پژوهشی نموده اند که در آن ها به یافته های تازه در پاتوفیزیولوژی و درمان میگرن پرداخته شده است.

بنابر این اطلاعات پژوهشی، علائم اولیه میگرن شامل تغییر خلق، خمیازه، تمایل شدید به غذا، افزایش ادرار و خستگی هستند. ازآنجاکه این علائم، اختصاصـی نیسـتند، بیش تر از طریق بیمـاران تشخیص داده نمی شوند. این مرحله که به اورا معروف است، یک ساعت طـول می کشد و بلافاصله قبل از آغاز مرحله سردرد است.

خود سردرد، 4 تا 72 سـاعت به طول می انجامد و سپس وارد مرحلـه پـس از مقـدماتی یا پست درومال می گردد که بین 24 تا 48 سـاعت ادامـه می یابد. علائم پست درومال شامل خستگی، اخـتلالات شـناختی و تغییـر خلـق است. در طول این دوره ها، تحریک پذیری بیش ازحد محیطـی ازجمله ترس از نور به طور دائمی وجود خواهد داشت.

محسن آذرمینا، چشم پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارش در مورد تشخیص میگرن می گویند: طبقه بندی بین المللی اخـتلالات سـردرد، اسـتانداردی بـرای تشخیص اختلال سردرد میگرنی بوده و در حال حاضر در ویـرایش سوم است. دو نـوع اصـلی میگـرن، میگرن با اورا و میگـرن بـدون اورا هستند. میگـرن بـدون اورا، حداقل پنج حمله را جهت تشخیص لازم دارد. انتظـار می رود کـه سردرد بین 4 تا 72 ساعت رخ دهـد.

به گفته آن ها، بـرای تشـخیص، حـداقل دو مورد از ویژگی های زیر لازم اسـت: یک طرفه، ضـربان دار، شـدت میانه تا شدید و عدم تحمل فعالیت فیزیکی. علائم همراه شامل حساسیت به محیط و یا ناراحتی های گوارشـی مثل استفراغ و یا حالت تهوع است. درد نیز به طورمعمول در ناحیه گیجگاهی احساس می گردد.

بر اساس این مطالعه، علائم بینایی میگرن شامل موارد زیر هستند: دوبینی، درد چشم و نورگریزی، علائم اتونومیک شامل تـورم پلـک، اشک ریزش، افتادگی پلک و تنگی مردمـک و بالاخره آنیزوکوریا یا گشادشدگی مردمک.

درمان این بیماری نیز شامل درمان مراحل حاد و درمان پیشگیرانه است. به گفته آذرمینا و همکارش، اولین اقدام در درمان، بهبود عادات سبک و شیوه زندگی است که عدم رعایت آن سـبب افـزایش خطـر بـروز سـردرد می شوند. بیماران باید از خواب منظم، وعده غذایی و آب کافی بهره مند شده و از خوردن بیش ازحد قهوه و الکل اجتناب نمایند.

آن ها می افزایند: عامـل شـروع میگرن در هر بیمـار متفـاوت اسـت، امـا به طورمعمول شـامل استرس، غذاهای خاص، الکل، تغییرات در الگوی خواب و تغییـرات آب وهوا است. ثبت واقعه سردرد می تواند در شناخت عامل بـه بیمار یاری کند و تا آنجـا کـه امکـان دارد بایـد از عامـل سـردرد اجتناب شـود. اگرچـه ایـن روش ها، باعـث کنتـرل بهتـر سـردرد می شوند، ولی هیچ کدام نمی تواند به طور کامـل از بـروز سـردرد پیشگیری نمایند.

به همین علت بیماران بایستی به درمان های پیشگیرانه نیز توجه نمایند. بر اساس نظر مجریان این مطالعه، پیشگیری، یک قسمت مهم از درمان میگرن است، اما ممکـن است به آسانی هنگام کوشش برای یافتن درمان مؤثر در نـوع حـاد، نادیده گرفته گردد. تقریباً 40 درصد از بیماران مبتلابه میگرن احتیاج به درمان پیش گیری دارنـد، امـا فقـط 13 درصـد از بیمـاران از داروهای پیشگیری نماینده استفاده می نمایند.

این محققان اشاره نموده اند: میگرن یک اختلال پیچیده و ناتوان نماینده است که کمتر مورد تشخیص و درمان قرار می گیرد. چشم پزشکان باید از شکایت های بینایی که با علائم سردرد رخ می دهد، مطلع باشـند. آن ها می توانند نقش اساسی در تشخیص و ارجاع جهـت درمـان داشـته باشـند.

بنا بر اطلاعات ارائه شده این مطالعه، هـم چنان که دانـش پـاتوفیزیولوژی افـزایش می یابد، درمان های اختصاصی میگرن توصیه می شوند تا بـار نـاتوانی ایـن اختلال شایع را بکاهند. ممکن است بیماران نسبت بـه بسـیاری از گزینه های درمانی موجود مطلع نباشند و برای درمان مراجعه ننمایند. بنابراین مهم است کادر پزشکی نسبت به درمان های اخیر میگـرن مطلع باشند تا بیماران، برترین مراقبت های لازم را دریافت نمایند.

لازم به ذکر است این اطلاعات ارزشمند در فصل نامه چشم پزشکی بینا متعلق به بانک چشم جمهوری اسلامی ایران منتشر شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1572

به "میگرن و روش صحیح درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میگرن و روش صحیح درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید