نرخ تورم اردیبهشت اعلام شد

به گزارش مجله یگانه، طبق اعلام مرکز آمار، نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1401 برای خانوار های کشور به 38,7 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

نرخ تورم اردیبهشت اعلام شد

به گزارش تسنیم، تازه ترین گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف کننده در اردیبهشت ماه سال جاری نشان میدهد که نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1401 برای خانوار های کشور به 38,7 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.5 واحد درصد کاهش یافته است.

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه 1401 به عدد 39,3 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 39.3 درصد بیشتر از اردیبهشت 1400 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده ­اند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 3,7 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات با افزایش 6 واحد درصدی به 49.4 درصد و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 2.7 واحد درصدی به 34 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 39,2 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 4.0 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 40.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.9 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت 1401 به 3,5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 3.3 درصد و 3.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 3,7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 2.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1401 برای خانوار های کشور به 38,7 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0,5 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 38,3 درصد و 40.8 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 0,4 واحد درصد کاهش و برای خانوار های روستایی 0.8 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه روغن و چربی ها (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه قند و شکر و شیرینی (قند، شکر و نبات) و گروه نان و غلات (نان باگت، ماکارونی و رشته آش) می باشد. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات گروه حمل و نقل (انواع کرایه)، گروه هتل و رستوران (ساندویچ و انواع غذا های سرو شده در رستوران) و گروه بهداشت و درمان بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 37,7 درصد برای دهک نهم تا 41.2 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1590

به "نرخ تورم اردیبهشت اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم اردیبهشت اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید