نرخ فرسودگی بیمارستان ها به زیر 40 درصد رسید

به گزارش مجله یگانه، تهران (پانا) - به گفته معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت عمر ساختمان ها از حدود 24 سال به حدود 10 سال رسیده، نرخ فرسودگی بیمارستان ها از 53 درصد به زیر 40 درصد رسیده است و 94 درصد بیمارستان هایی که فرسودگی داشتند و نیاز به بازسازی داشته و در برابر زلزله و سایر بلایا مقاومت لازم را نداشتند، عمدتا شناسایی شده و مشکلاتشان به میزان زیادی رفع شده است.

نرخ فرسودگی بیمارستان ها به زیر 40 درصد رسید

به گزارش وبدا، سیدکامل تقوی نژاد در مراسمی در حاشیه بازدید از پروژه رو به اتمام مهدی کلینیک تهران که با حضور دکتر نهاوندیان، معاون اقتصادی ریاست جمهوری انجام شد، با اشاره به مسیری که برای ساخت این پروژه طی شد، گفت: پروژه مهدی کلینیک در اواسط کار با پیچیدگی هایی همراه شد که ما با دستور دکتر نمکی ورود کرده و با کمک سایر دوستان ساماندهی های لازم را ایجاد کردیم.

سلامت مردم اولویت دولت

وی همچنین از اتمام 280 پروژه درمانی و 1100 پروژه بهداشتی در کشور تا تیرماه 1400 خبر داد و شرح داد: انصافاً در سال های اخیر وعده دولت در اینکه سلامت مردم اولویت درجه یک کشور شود تحقق یافته است و پیشرفت های زیادی هم در بخش سلامت و هم محیط زیست صورت گرفته است و از این منظر دولت کارنامه درخشانی دارد که نمودش را در پاندمی کرونا دیدیم. در حالیکه بسکمک از کشورهای برجسته جهان در برابر این بیماری زانو زدند. اگر نبود این زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری، توسعه بهداشت و درمان تا این حد میسر نبود. خدا را شاکریم که به ما توفیق خدمت داد.

در توسعه زیرساخت های سلامت انقلاب ایجاد شده است

وی با بیان اینکه در پیشبرد این پروژه سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان امام خمینی (ره)، کمک های شایانی کردند، شرح داد: در حال حاضر پروژه های بهداشتی و درمانی زیادی را در حوزه سلامت پیش می بریم. زمانیکه گزارش پروژه ها را خدمت رییس جمهوری ارائه می کردم، ایشان فرمودند من در تمام بخش می گویم که تحول ایجاد شده، اما در نظام سلامت و توسعه زیرساخت های بخش بهداشت و درمان، انقلاب ایجاد شده است.

تقوی نژاد عنوان کرد: عمر ساختمان ها از حدود 24 سال به حدود 10 سال رسیده، نرخ فرسودگی بیمارستان ها از 53 درصد به زیر 40 درصد رسیده است و 94 درصد بیمارستان هایی که فرسودگی داشتند و نیاز به بازسازی داشته و در برابر زلزله و سایر بلایا مقاومت لازم را نداشتند، عمدتا شناسایی شده و مسائل به میزان زیادی رفع شده است.

افزایش ظرفیت اکسیژن ساز کشور به 390 هزار لیتر در دقیقه

وی ادامه داد: آنچه که تحت عنوان ظرفیت اکسیژن ساز در کشور داریم، قبل از سال 92 حدود 92 هزار لیتر در دقیقه بود، اما در سال 99 حدود 98 هزار لیتر در دقیقه اکسیژن ساز ساختیم، یعنی ما در یک سال که سال تحریم اقتصادی و فشار حداکثری بوده، به اندازه قبل از سال 92 در این بخش ظرفیت ایجاد کردیم و اکنون ظرفیت اکسیژن ساز ما، 390 هزار لیتر در دقیقه است.

وی ادامه داد: قبل از سال 92 به 20 هزار نفر همزمان می توانستیم اکسیژن برسانیم، اما اکنون 65 هزار نفر به طور همزمان می توانند اکسیژن دریافت کنند. این موفقیت از دستاوردهایی است که در این دولت حاصل شد.

افزایش 65 درصدی ظرفیت تخت های ویژه در دولت دوازدهم

تقوی نژاد شرح داد: حدود 35 درصد از ظرفیت تخت های ویژه ما در سال جاری ایجاد شده است، 65 درصد از ظرفیت تخت های ویژه ای که در حال حاضر داریم مربوط به همین دولت است.

وی با بیان اینکه باید پذیرفت که چند بیمارستان در تهران فقط متعلق به شهروندان تهرانی نیست بلکه متعلق به تمام کشور است، گفت: جمعیت بیش از 2 میلیونی غرب تهران قبل از این دولت، هیچ تخت بیمارستانی نداشت، درحالیکه امروز 5 پروژه را در غرب تهران پیش می بریم. شهر قدس دو هفته پیش افتتاح شد، ملارد تا پایان سال جاری و فردیس تا پایان بهار 1400 افتتاح می شوند و پروژه دوم اسلامشهر و شهریار نیز در حال پیشرفت فیزیکی قابل قبول است.

ضرورت تخصیص اعتبارات لازم برای اتمام پروژه های شهر تهران

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت اظهار کرد: اگر اعتبارات لازم در اختیارمان قرار گیرد، 3800 تخت بیمارستانی در شهر تهران تا پایان این دولت می توانیم راه اندازی کنیم.

وی در پایان گفت: در تلاش هستیم تا منابع مورد نیاز برای تامین تجهیزات این پروژه ها را نیز دریافت کنیم تا در کنار عشق و دلدادگی کادر بهداشت و درمان برای خدمت به مردم عزیز کشورمان، زیر ساخت هایی قوی در حوزه سلامت نیز فراهم کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1034

به "نرخ فرسودگی بیمارستان ها به زیر 40 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ فرسودگی بیمارستان ها به زیر 40 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید