نکاتی برای روشنایی بیشتر خانه

به گزارش مجله یگانه، نورپردازی در قفسه ها یکی دیگر از ترفند های خوب است. قفسه های نور پس زمینه را می توان با نوار های LED، نصب شده بر روی یک پروفیل زاویه دار ایجاد کرد. یک برقکار به راحتی می تواند چنین کاری را انجام دهد.

نکاتی برای روشنایی بیشتر خانه

تغییرات فصلی روی نور خانه تأثیر زیادی می گذارند. در طول فصل های مختلف نور ورودی به برخی خانه ها تغییر می کند. وقتی نور خانه کم شود می تواند روی روحیه اثر داشته باشد. برای این کار توصیه هایی وجود دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

1- تناسب کفپوش و فرش

اگر کفپوش چوبی تیره یا فرش یا موکت هایی به رنگ تیره حالت دارید توصیه می شود فرش یا موکت روشنی را روی آن بیندازید و اگر فرش یا موکت تیره دارید آن را تغییر دهید.

2- دیوار هایی با رنگ روشن

دیوار های کم رنگ فضای اتاق را کم نورتر می کنند. اما توجه کنید که لزوماً هر رنگی با برچسب سفید درخشان و یا خاکستری قرار نیست نور خانه را بیشتر کند. خاکستری های سرد یا سفید های روشن روی دیوار واقعاً دلگیر به نظر می رسند. این رنگ ها فقط در اتاق های آفتابی و رو به جنوب بسیار عالی به نظر می رسند، اما در اتاق های تاریک یا رو به شمال نه. به فکر انتخاب یک رنگ سفید گرم یا یک رنگ بسیار کم رنگ و گرم باشید. صورتی کمرنگ می تواند رنگ مناسبی باشد.

برای کار های چوبی، به ویژه طاقچه، مدت هاست که روکش ساتن مد شده است، اما رنگ براق باعث بازتاب نور بیشتری در اتاق می شود. شما باید سقف را خیلی خوب آماده کنید و مطمئن شوید که ریخته یا ترک خورده نباشد. یک سقف با رنگ براق می تواند درخشان به نظر برسد.

3- شلوغ کردن

سعی کنید تا جایی که می توانید دکور خانه را شلوغ کنید. چیز هایی را که دوست دارید در قفسه ها بچینید کنار برخی قاب ها یک آینه بگذارید که نور را منعکس کند.

4- نوع مبلمان

به طور کلی سعی کنید از مبلمان بزرگ و سنگین اجتناب کنید، اما گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است. مردم به کمد و مبل نیاز دارند. متناسب با اتاق مبلمان را بچینید. در یک اتاق نشیمن کوچک، مبل کوچک تر و جایگاه راحتی بیش از یک مبل بزرگ به کار می آید. مبل هایی با پایه کوتاه تر و تختخواب های بدون تخته پایه را انتخاب کنید. یک قفسه کتاب با در های شیشه ای نور را منعکس می کند. مبلمان چوبی تیره می توانند عمق و گرما داشته باشد، اما سنگین است. به همین خاطر به رنگ کردن آن ها فکر کنید.

5- روشنایی چند لایه

اگر همه آنچه شما دارید یک چراغ آویز مرکزی است، احتمالاً حس خوبی ندارد. مرکز آن بسیار روشن است، اما در اتاق کم نور می شود. اتاقی که لایه های نور متفاوت داشته باشد بهتر به نظر می رسد.

از طریق اتصال بیشتر لامپ های رومیزی و لامپ های مستقل یا چراغ های روشن می توان نور را لایه لایه کرد. قسمت بالای کمد ها (مثلاً در آشپزخانه ها یا واحد های مستقل در اتاق خواب ها یا اتاق نشیمن) را روشن کنید تا نور را به سقف بتابانید و روشنایی عمومی را افزایش دهید. از یک نوار LED که می تواند به برق وصل شود یا از یک سیستم ساده که از طریق یک برق کار نصب شده استفاده کنید.

نورپردازی در قفسه ها یکی دیگر از ترفند های خوب است. قفسه های نور پس زمینه را می توان با نوار های LED، نصب شده بر روی یک پروفیل زاویه دار ایجاد کرد. یک برقکار به راحتی می تواند چنین کاری را انجام دهد.

6- تعویض لامپ ها

تغییر نوع لامپ نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. در پی درجه کلوین یا K باشید، که نشان دهنده درجه حرارت رنگ (نه گرما) لامپ است. هرچه عدد بیشتر باشد، نور سفیدتر می شود.

ال ای دی های ارزان تر با شاخص رنگ پایین تر در حدود 80 است، در حالی که نور روز در حدود 100 است. وقتی می بینید که نور کمی صاف به نظر می رسد، به این دلیل است که CRI کم است و هیچ چیزی به رنگ واقعی آن احساس نمی شود. اما وقتی CRI بالای 90 یا بیشتر دارید همه چیز پر جنب و جوش تر به نظر می رسد.

به فکر تهیه خانه خود با چیز هایی باشید که نور را منعکس می کنند، مانند آینه و شیشه. آینه دیواری یک آینه روشن است در مقابل پنجره قرار گرفته است، به این معنی است که شما نور را به داخل اتاق منعکس می کنید. هرچه بزرگتر بهتر.

7- مات بودن پنجره ها ممنوع

یک جفت پرده کشیده سنگین می تواند در صورت کشیدن به عقب تا یک سوم پنجره را مسدود کند. نصب یک ریل بلندتر اطمینان از کشیده شدن پرده ها از پنجره را فراهم می کند. از قرار دادن مبلمان حجیم در مقابل پنجره پرهیز کنید.

8- عوامل بیرونی را مدیریت کنید

اگر شاخه های درختی در بیرون جلوی نور پنجره را شاید بهتر باشد آن را هرس کنید. تمیز کردن پنجره ها را از قلم نیاندازید. در بیرون پنجره هم چراغ هایی نصب کنید. این کار واقعاً کمک می کند، مخصوصاً اگر در یک زیرزمین زندگی می کنید.

منبع: گاردین

ترجمه: ایرنا

منبع: فرادید
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1635

به "نکاتی برای روشنایی بیشتر خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای روشنایی بیشتر خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید