چرا دچار گرفتگی عضلات می شویم

به گزارش مجله یگانه، تهران (پانا) - پزشک ورزشی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه گرفتگی عضلات هنگام کوهنوردی را مربوط به علل مختلفی دانست و به بیان راهکارهایی برای جلوگیری از این حادثه پرداخت.

چرا دچار گرفتگی عضلات می شویم

به گزارش ایسنا، تورج خدیری از گرفتگی عضلات به عنوان یکی از حوادث کوهستان نام برد و اظهار کرد: تا مدت ها پیش اعتقاد بر این بود که بعضی مسائل مانند دهیدارته شدن یا همان کم آبی بدن، بالانس الکترولیت های بدن و استفاده بیش از حد از عضله روی گرفتگی عضلات اثر مستقیم دارد، اما اخیرا علاوه بر این موارد، مکانیسم دیگری هم برای این مسئله اضافه شده است.

وی ادامه داد: در هر عضله عصبی وجود دارد که به آن پیام رسانی می نماید، گاها اتفاقاتی در این گیرنده های عضلانی و اعصاب رخ می دهد که گرفتگی عضله را بدنبال دارد، این اتفاقات همان خستگی عصبی هستند.

این پزشک ورزشی گفت: برای نمونه زمانی که برای طولانی مدت در یک نقطه بنشینیم و یا اینکه در یک حالت خاص طولانی مدت قرار بگیریم، دچار همین مشکل و گرفتگی عضلات می شویم، بنابراین این نوع از گرفتگی عضلات مربوط به خستگی عصبی است.

وی اضافه نمود: با این توضیحات گرفتگی عضلات می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و کوهنوردان برای جلوگیری از آن می توانند کارهای مختلفی را انجام دهند، از جمله اینکه بدن باید مداوم دهیدراته یا پرآب باشد و سلول های آن بی آب نباشند.

خدیری توضیح داد: از سوی دیگر بالانس الکترولیت های بدن باید مناسب باشد و خصوصا برای بحث عضلات باید میزان کلسیم بدن را تنظیم کرد، چراکه کلسیم در انقباض عضله نقش مهمی دارد.

وی ادامه داد: منیزیم نیز در استراحت و ریلکس شدن عضله و سدیم و پتاسیم نیز در تعادل آب داخل و بیرون سلول ها و انتقال پیام های عصبی نقش مهمی دارند، لذا میزان کافی آنها باید در بدن باشد تا جلوی گرفتگی عضلات را بگیرد.

این پزشک ورزشی اضافه نمود: کوهنوردی که در روز آفتابی و گرما به کوه می رود، میزان تعریق و از دست رفتن آب بیشتری از بدنش اتفاق می افتد، بنابراین بیشتر در معرض دچار شدن به گرفتگی عضلات است.

وی با بیان اینکه کوهنوردان باید زمان و موقعیت جغرافیایی که برای کوهنوردی به آنجا می فرایند را در نظر بگیرند، گفت: در این راستا باید به میزان کافی مایعات به همراه داشته باشند و مصرف نمایند تا نه گرما زده شوند و نه اینکه دچار گرفتگی عضلات شوند. پوشیدن لباس های مناسب به همراه کلاه نیز می تواند میزان تعریق کوهنوردان را کمتر کند.

خدیری با بیان اینکه کوهنوردان باید با تغذیه مناسب میزان الکترولیت های بدن خود را به میزان کافی تامین نمایند، اضافه نمود: بنابراین در رژیم غذایی یک کوهنورد باید پروتئین مناسب، چربی به میزان و موادی که حاوی انواع و اقسام الکترولیک ها هستند مانند آجیل، موز، گوجه فرنگی و لبنیات و نیز نوشیدنی های ورزشی باشد.

وی با بیان اینکه گرم کردن قبل از انجام کوهنوردی می تواند نقش مهمی در جلوگیری از گرفتگی عضلات داشته باشد، گفت: با انجام این کار میزان خستگی عصبی در عضلات به حداقل می رسد.

این پزشک ورزشی در ادامه در پاسخ به اینکه اگر کسی در کوه دچار گرفتگی عضلات شد باید چه اقداماتی انجام دهد، اضافه نمود: یکی از برترین راه ها برای برطرف گرفتگی عضلات، انجام حرکات کششی روی آن قسمت از عضله است.

وی با بیان اینکه رولرها نیز می توانند در برطرف گرفتگی عضلات در کوه یاری نماینده باشند، گفت: رولر وسیله ای استوانه ای است که روی عضله کشیده می گردد تا گرفتگی آن را برطرف کند، درصورتی هم که رولر در دسترس نبود، می توان شاخه درختی را برداشته و دور آن را پارچه نرمی پوشاند و آن را روی عضله کشاند تا انقباض آن رها گردد.

خدیری در ادامه با تاکید براینکه در هنگام گرفتگی عضلات مایع درمانی هم به برطرف آن یاری می نماید، اضافه نمود: رساندن الکترولیت ها به بدن، استراحت کردن، انجام حرکات کششی و فشار آوردن روی نقطه دردناک به مدت 15 تا 30 ثانیه و تکرار این حرکت نیز به خارج شدن عضله از حالت انقباض یاری می نماید.

وی گفت: گرفتگی عضله به شکل درد در یک نقطه از بدن خود را نشان می دهد و گاهی درد آن به حدی شدید می گردد که فرد نمی تواند از آن عضله استفاده کند و حتی احتیاج به مراجعه به پزشک عمومی پیدا می نماید.

این پزشک ورزشی یادآورشد: البته باتوجه به اینکه گاها عصب های مهمی در ناحیه کمر و اندام تحتانی بدن قرار دارند، ممکن است گرفتگی عضله به عصب ها هم فشار بیاورد، بگونه ای که گاهی علائم سیاتیک در بدن فرد ظهور می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1435

به "چرا دچار گرفتگی عضلات می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دچار گرفتگی عضلات می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید