آیا سیر به پیشگیری از سرطان یاری می نماید؟

به گزارش مجله یگانه، به نظر می رسد که سیر عامل ضد سرطانی جدیدی است، به طوریکه مطالعات فراوانی این حقیقت را آشکار نموده اند که مصرف منظم آن می تواند در کاهش خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان سودمند باشد.

آیا سیر به پیشگیری از سرطان یاری می نماید؟

نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری

منبع: راسخون

به نظر می رسد که سیر عامل ضد سرطانی جدیدی است، به طوریکه مطالعات فراوانی این حقیقت را آشکار نموده اند که مصرف منظم آن می تواند در کاهش خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان سودمند باشد.

سیر می تواند به پیش گیری از سرطان یاری کند

صرف نظر از اینکه سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است، دارای خواص ضد ویروسی بوده و همچنین می تواند به از بین بردن کرم روده و انگل یاری کند.

بنا به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مصرف بوته تازه سیر بصورت روزانه از جهات مختلف برای بدن انسان مفید می باشد. صرف نظر از اینکه سیر گیاه خوش رایحه و چاشنی غذایی است که عطر و بوی منحصر به فردی به غذا می بخشد، از قرار معلوم معین شده که در پیشگیری از ابتلا به سرطان هم مفید می باشد. در مقاله پیش رو شما را با بعضی شواهد علمی مبنی بر خاصیت دارویی پیشگیری کنندگی سیر به اسم عاملی بالقوه آشنا می کنیم.

آنچه مطالعات علمی نشان داده اند

طی مطالعه ای که اخیراً به وسیله محققان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری استان جیانگسو در چین صورت گرفته، و در نشریه پزشکی تحقیقات پیشگیری از سرطان هم منتشر شده است، نقش مفید سیر خام در کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه مورد تأیید قرار گرفته است. مزایای سیر تنها به افراد غیر سیگاری محدود نمی گردد بلکه شامل افراد سیگاری هم شده و خواص ضد سرطانی قوی آن را آشکار می نماید. این مطالعه تحت اسم مصرف سیر خام به اسم عاملی حفاظتی برای سرطان ریه، مطالعه ای مورد ـ شاهدی مبتنی بر جمعیت که در یک جامعه چینی انجام شد نه تنها ارتباط سیر و کاهش خطر ابتلا به سرطان را نشان می دهد، بلکه به طور کلی قدرت خاص آن را در توانایی جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه شرح می دهد. در مطالعه مذکور، محققان بین سالهای 2003 و 2010 جلسات مصاحبه ای را با دو گروه از افراد ترتیب دادند. گروه اول متشکل از 1424 نفر که مبتلا به سرطان ریه بودند و گروه دوم 4543 فرد سالم را تشکیل می داد. از هر نفر در خصوص رژیم غذایی معمول خود و اندازه استعمال دخانیات سئوالاتی پرسیده شد. محققان مخصوصاً اشتیاق به دانستن مصرف سیر و عادتهای استعمال دخانیات در این گروه بودند.

داده های جمع آوری شده به دقت مورد آنالیز قرار گرفتند تا هر گونه ارتباط میان سرطان ریه و مصرف سیر خام را بیابند. محققان دریافتند که افراد غیر سیگاری که به طور منظم سیر خام می خوردند احتمال ابتلا به سرطان ریه در آنها 44% کاهش یافته بود. از سوی دیگر، افراد سیگاری به لطف مصرف سیر خام، احتمال ابتلا به سرطان ریه را 30% کاهش داده بودند. بنابراین، این گیاه دارویی به نظر می رسد در کاهش خطر ابتلا به سرطان حتی در افراد سیگاری مؤثر است. در زیر چکیده ای از این مطالعه آورده شده است:

پس از تعدیل عوامل بالقوه مخدوش کننده، مصرف سیر خام به اندازه 2 مرتبه یا بیشتر در هفته، ارتباطی کاملاً معکوس با سرطان ریه دارد ... در نتیجه، ارتباط مستقیمی بین مصرف سیر خام و عدم ابتلا به سرطان ریه با یک الگوی دوز ـ پاسخ مشاهده شده و نشان می دهد که سیر ممکن است به طور بالقوه به اسم یک عامل بازدارند ه دارویی برای سرطان ریه باشد. جهت پیشگیری دارویی از سرطان ریه ضروری است عناصر مؤثر موجود در سیر آنالیز دقیق تر و عمیق تر بشوند.

در مطالعات صورت گرفته به وسیله مؤسسه ملی سرطان، مشاهده شد که مصرف مقادیر بالایی از سیر خطر ابتلا به سرطان پانکراس را به بیش از نصف کاهش می دهد. بنابراین مصرف روزانه بیش از 10 گرم سبزیجات و گیاهان متعلق به خانواده گیاهی سیر و پیاز، مانند سیر، پیاز، تره فرنگی، احتمال ابتلا به سرطان پروستات و روده بزرگ را به اندازه 50% کاهش می دهند.

--

مطالعات گسترده ای که در چین صورت گرفته، نشان می دهد افرادی که یک دوز ترکیب شده از سیر و سلنیوم (عنصر غیر فلزى خاکسترى رنگ از گروه گوگرد) مصرف می کنند، 52% محتمل است تا کمتر مبتلا به سرطان معده شوند و 33% احتمال آسیب پذیری آنها نسبت به هر نوع سرطان کمتر می باشد.

--

محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافتند افرادی که به طور منظم سیر پخته شده یا خام مصرف می کردند، حدود 65% کمتر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در آنها بروز می نماید. همچنین این مطالعه ارتباط میان مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به سرطان را تقویت کرد.

--

چه چیزی موجب قدرت و تأثیر گذاری سیر می گردد؟

عموماً معتقدند که ترکیبات گوگرد موجود در سیر به مبارزه با سرطان یاری می کنند. دقیق تر اینکه، سیر حاوی سولفید آلیل می باشد که به اسم غذایی گیاهی، برای بالا بردن سلامت، دارای ترکیبات گیاهی طبقه بندی شده است. تصور می گردد که سولفید آلیل مسئول مهار، مختل کردن و جلوگیری از فعالیت های سرطانی در بدن است. آنها به بیرون راندن مواد سرطان زا یاری می کنند و حتی به از بین رفتن سلول های سرطانی یاری می کنند. همچنین به نظر می رسد این ترکیبات گوگردی سرعت پیشرفت بعضی سرطانها، از جمله پروستات، روده بزرگ و سرطان معده را کم می کنند.

نظر نهایی

بدون شک بسیاری از مطالعات حاکی از آن است که مصرف منظم سیر سد آشکاری را در برابر سرطان فراهم می سازد. با این حال، تمام اینها، مطالعاتی مبتنی بر جمعیت بوده اند که افراد در آن از گروه های جمعیتی خاصی انتخاب شده و مورد آنالیز دقیق قرار گرفته اند. یافته های این مطالعات ممکن است تحت تأثیر عوامل ناشناخته دیگر قرار گرفته و از این رو نتایج همواره احتیاج به تأیید به وسیله آزمایشهای بالینی دارند. در این آزمایش ها، یک تیم تحقیقاتی، گروهی از مردم را انتخاب نموده و به آنها یاد داده اند که یا ماده ی مورد نظر (که در اینجا سیر می باشد) را مصرف نموده و یا از ماده ای بی اثر یا به اصطلاح دارونما استفاده کنند و سپس نتایج را با هم مقایسه می کنند. شواهد مطالعات بالینی قابل اعتماد ترین و موثق ترین نمونه ها هستند به این علت که صرفاً از روشهای علمی استفاده می کنند و تا آنجا که ممکن باشد به منظور تجزیه و تحلیل ماده مورد آزمایش، روزنه ها و نقاط ضعف را از بین می برند. متاسفانه، مزایای ضد سرطانی سیر به وسیله آزمایش های بالینی به اثبات نرسیده است. مطالعات بالینی معدودی که مکمل های سیر را مورد آنالیز قرار دادند، هیچ نتیجه رضایت بخشی را نشان ندادند.

اگر چه مطالعات اولیه امید بخش هستند اما مطالعات بالینی بیشتری ضروری است تا تأثیر سیر در جلوگیری از سرطان را مورد آنالیز قرار دهند. بنابراین، وارد کردن میزان مناسب سیر به وعده های غذایی توصیه می گردد. سیر دارای مزایای بسیاری است. همواره سیر خام از پخته آن بهتر است. هنگامی که سیر پخته می گردد، بعضی از خواص دارویی خود را از دست می دهد. می توانید یک حبه سیر تازه را ریز ریز نموده و به سادگی آن را به سالاد اضافه نموده تا از مزایا و خواص آن به برترین نحو بهره مند شوید.

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1336

به "آیا سیر به پیشگیری از سرطان یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سیر به پیشگیری از سرطان یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید